Kuşumu aniden kafesin içinde ölmüş olarak gördük.Fakat gözleri içine çökmüş, ağzından kan akmış bir şekildeydi.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan reulssi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

reulssi

Yeni Üye
Merhabalar,kuşumuzu dün sabah kafesinde ölmüş bir şekilde bulduk. -4 yıl yaşadı bizimle- kafesin içinde gözleri içine doğru çökmüş,ağzından kan akmış bir şekildeydi.Ölümü bizi baya derinden etkiledi fakat başka ölen kuşlara baktığımızda kuşumuzun garip bir şekilde öldüğünü farkettik.Neden bu şekilde olduğunu bilmek istiyoruz.Bilen yazabilir mi?

Çok üzüldüm :/
Bunun sebebini bilmek için otopsi yapılması gerekir. Kuşunuzun ölmeden önceki son hali nasıldı? Herhangi bir hastalığı var mıydı? Yemesi içmesi enerji durumu kilosu ne durumda idi? Yem ve su harici verdiğiniz şeyler oldu mu? Çiçek yedi mi? Kafes boyası yedi mi?
Sıcak çarpması, vantilatör gibi şeylere maruz kaldı mı? Sivrisinek böcek sokması mevcut muydu? Yem ve suyu taze miydi ne sıklıkla değiştiriliyordu,ne sıklıkla temizlik yapılıyordu? Eşi,yavrusu var mıydı?
Kuşunuzun ölmeden önceki görüntüsü varsa paylaşabilirsiniz hatta dışkılarının fotoğrafını da paylaşın.

Not: Evde başka kuş da varsa veya alacak iseniz kafes ve ekipmanları dezenfekte etmelisiniz tedbiren. Kuşunuz bakteriyel kaynaklı hastalıktan öldü ise diğer kuşa da geçebilir. O yüzden bakteri virüslere etki eden profesyonel dezenfektanla temizleyiniz. Virkon S tavsiye ederim.

İyi bayramlar

Kuşumuz ölmeden önce cok garip bir ruh hali içerisindeydi.Sırt üstü bir şekilde hareketsiz yatıyordu, böyle yapmazken.Onun o halini görünce biraz sevdim onu,öptüm,karın kısmına masaj yaptım.Kafesine bıraktım sonrasında.Bir hastalığı yoktu,çiçek yemedi,yem ve su haricinde verdiğimiz tek şey suyun içine vitamin veya vitaminli yemlerdi.Düzenli olarak kafes temizliği de yapıyorduk.

Evet bizimde şüphelendiğimiz vantilatör oldu.Ama vantilatörü 2 gün önce kullandık ve onun olduğu kısma ters geliyordu-ona gelmiyordu yani-.Tek yaşıyordu bakteri gibi bir olay oldugunu zannetmiyoruz.

Ölmeden önce fotoğrafı yoktu yani en son bir hafta önce beraber çekildiğimiz bir fotoğrafımız vardı.Maalesef onu paylaşamam.Teşekkürler size de.

İyi bayramlar

Geri