Kuşumla ilgili aklımdaki sorular...

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Karma
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Paylaşımcı Üye
Kuşlarda dışkıların şekil olarak normal ama sürekli renklerinin değişmesi normal mi? Bazen koyu kahve bazen siyah çoğunlukla koyu yeşil ve açık yeşil oluyor. Ayrıca son 1 aydır sürekli kafesin dip köşesine gidip kendini kabartıyor sonra onu güneşe çıkarınca tüneğe çıkıp duruyor gece bu durumu yaşadığımda kaloriferin yanına getiriyorum. Merkezi olduğu için kaloriferler kapatıldı şimdi elektirikli sobayı odanın bir köşesine kuşumu diğer köşeye koyup açıyorum dik gelmeyecek şekilde ayarlıyorum yine tüneğe çıkıyor ve bekliyor. Kuşum bu aralar zayıfladı bunun nedeni ne olabilir? Ayrıca çok çok nadir öttüğünü duydum vitamin takviyelerini eksik etmiyorum kafesi sürekli temizliyorum kalamar kemiği gaga taşı vs var ve ona yumurta maması yapıyorum. Ayrıca kuşum sürekli kabarık. Artık gece uyuyamıyorum sürekli bir şey olacak korkusuyla gece uyumadığım bile oluyor oturup izliyorum durumunu. Sizce ne yapmalıyım herhangi bir öneriniz var mı?

Bu arada unutmadan daha önce sadece bir gün başıma geldi dışkısı köpüklü ve beyazdı ve şans eseri bir veteriner arkadaşla görüştük kuşa biteral ver dedi. Kendisi büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara bakıyor bu konuda çok iyi olmadığını net bir şekilde belirtti biteral tedavisini uyguladık ( kuş çok kötüydü halsizdi tünekte duramıyordu vs) o dönem bazı sorunlardan dolayı haftada iki kere temizlediğim kafesi bir hafta temizleyememiştim.
Neyse biteral konusuna devam edeyim sadece bir hafta kullan dedi kullandım kuş kendine geldi hareketlendi dışkısı düzeldi felan ama şimdi yine kabartıyor ve hareketsiz bazen gece bazen sabah onu kafesin dibinde görünce psikolojik olarak gerçekten etkileniyorum yani böyle bir şeyi söylemek doğru mu bilmiyorum aklıma kötü şeyler geliyor kaybetmeye hiçç hazır değilim.

Bu kuşumla ilgili daha önce açtığım bir konu.

Son düzenleme:
Ayrıca hep uyuyor. (Kafasını arkasına gömerek)
Değişen dışkk rengi olursa atarım şu an böyle saat 7.30 da bunlardan yapmıştı ama beyaz kısmı yoktu şimdi bu şekilde ve rengi koyu
37114
37115

Son düzenleme:
Burdaki dışkılar normal görünüyor ama kuşun halsizliği belli. Nefes alıp verirken kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor mu?

Karma hocam kuşun tüyde bu sebeple olma ihtimalini değerlendirdin mi?

Kuşun eğleneceği bir aktivite yapsanız mesela onunla oyun oynasanız yine halsiz duracak mı? Belki anlık durumdur ya da hastalık belirtisidir bunu netleştirmek adına soruyorum.
Oyun oynamıyor kafes genelde açık çok nadir kapatırım iner masaya dolaşır. Top vs hiç sevmez salıncaklara binmez sadece değişik tünek modelleri yapıyorum çıkıp iniyor yani bilmiyorum çok oyun oynamaya çalışırım değişik şeyler yapıyorum ama tepki yok sevdiği bir şarkı var açıyorum bazen başını sallıyor ( çilli bom şarkısı) gerçekten çok uğraşıyorum ama bilemiyorum yani...

Karma hocam kuşun tüyde bu sebeple olma ihtimalini değerlendirdin mi?
Hocam benim anlamadığım bir şey var tüy döküyor tamamı ile normal miktarda ama bir çok tüy kapsülü var çıkıyor yani tüydemi oluyor? Kuşuma sürekli b vit takviyesi yapıyorum yumurta veriyorum ama yemiyor. Havuç çok nadir yer sadece salatalık sever.

Oyun oynamıyor kafes genelde açık çok nadir kapatırım iner masaya dolaşır. Top vs hiç sevmez salıncaklara binmez sadece değişik tünek modelleri yapıyorum çıkıp iniyor yani bilmiyorum çok oyun oynamaya çalışırım değişik şeyler yapıyorum ama tepki yok sevdiği bir şarkı var açıyorum bazen başını sallıyor ( çilli bom şarkısı) gerçekten çok uğraşıyorum ama bilemiyorum yani...
Karakter olarak duygun bir kuş olabilir fakat sürekli halsiz ve kabarık duruyorsa bu soru işaretidir. Ben olsam soru işaretini gidermek adına veterinere kontrole giderdim. Burada sizin gözleminiz çok önemli. Kuşu ve dışkısını gözlemlemelisiniz duruma göre de veterinerden teyit ettirmelisiniz.

Hocam benim anlamadığım bir şey var tüy döküyor tamamı ile normal miktarda ama bir çok tüy kapsülü var çıkıyor yani tüydemi oluyor? Kuşuma sürekli b vit takviyesi yapıyorum yumurta veriyorum ama yemiyor. Havuç çok nadir yer sadece salatalık sever.
Evet tüy durumunda şuan. Havuç vermeyelim mümkünse. Süreci uzatır. Vitamin kürünü yaz bakalım, belki vitamin de fazla gelebilir.

Karakter olarak duygun bir kuş olabilir fakat sürekli halsiz ve kabarık duruyorsa bu soru işaretidir. Ben olsam soru işaretini gidermek adına veterinere kontrole giderdim. Burada sizin gözleminiz çok önemli. Kuşu ve dışkısını gözlemlemelisiniz duruma göre de veterinerden teyit ettirmelisiniz.
37150

Az önce dışkısı böyleydi. Hocam gerçekten veterinerler burada pek iyi değil iyi dediklerine bir ara götürdüm ishal ilacı ve vitamin verip yolladı şu an çevremdekiler eğitim fakültesini deneyin diyorlar denesem mi? Yani onlar yardımcı olular mı kimse ek olarak muhabbet kuşu eğitimi ile uğraşmak istemiyor galiba

Evet tüy durumunda şuan. Havuç vermeyelim mümkünse. Süreci uzatır. Vitamin kürünü yaz bakalım, belki vitamin de fazla gelebilir.
Belli bir kür yok çok seçici ayrı olarak direkt yumurta rendeleyip veriyorum içine bazen bisküvi bazen havuç koyuyorum onun dışında elma ve salatalık rendeleyip veriyorum en çok salatalık seviyor onun dışında maydanoz sapı ve lahana

Ekli dosyayı görüntüle 37150
Az önce dışkısı böyleydi. Hocam gerçekten veterinerler burada pek iyi değil iyi dediklerine bir ara götürdüm ishal ilacı ve vitamin verip yolladı şu an çevremdekiler eğitim fakültesini deneyin diyorlar denesem mi? Yani onlar yardımcı olular mı kimse ek olarak muhabbet kuşu eğitimi ile uğraşmak istemiyor galiba
Veterinerlik fakültesini deneyebilirsiniz. Direkt hangi hastalığı var olarak değil de hasta mı sağlıklı mı şeklinde soru sorup cevabını bulabilirsiniz. Fotoğrafta kusmuklar da vardı oyun kusmuğu mu kuş hastalıktan mı kustu gözlemleyebildiniz mi?

Veterinerlik fakültesini deneyebilirsiniz. Direkt hangi hastalığı var olarak değil de hasta mı sağlıklı mı şeklinde soru sorup cevabını bulabilirsiniz. Fotoğrafta kusmuklar da vardı oyun kusmuğu mu kuş hastalıktan mı kustu gözlemleyebildiniz mi?
Hocam oyun kusmuğu ayrıca kızıştığı için. Teşekkür ederim yorumlarınız benim için çok değerli

Geri