Kuşumda pire olabilir mi

mubis_

Yeni Üye
Öncelikle iyi günler dilerim, kuşum bu hafta içerisinde 2 defa gece korkusu yaşadı kafesinde çırpınmaya başladı bu durum duyduğu bir sesten ışıktan vs. kaynaklı olabileceği gibi bit pire kaynaklı da olabiliyormuş ancak kafesinde bit pireye denk gelmedim kanatlarının altına baktım yine bir şey göremedim nasıl tespit edebilirim olup olmadığını

ek olarak şunu belirteyim kuşuma yeni bir oyuncak, dal darı almadım başka bir kuş ile teması olmadı her zamanki rutinimize devam ettik pirenin bulaşabileceği bir durum olmadı yani

Tabana beyaz bir kağıt serip üzerinde yürüyen bit var mı diye detaylıca bakabilirsiniz. Bir de kafesin çevresine ve muhtelif yerlerine kağıt bant yapistirirsaniz gece boyu bitler oraya yapışabilir ve böylelikle bit olup olmadığı tespit edilebilir. Bu yöntemler bitleri ve akarları yok etmez, sadece tespit etmeyi kolaylaştırır. Ek olarak veteriner hekim tarafından verilen ve uygulanan damlalar ile bitten kurtulursunuz. Kafesi hergun temizlemeniz gerekecektir. Bazı durumlarda ekipmanları yenilemek gerekebilir. Piyasadaki bit spreyleri ile de çözüm bulan var ama pek garantili olmuyor. Ense damlası bu işi çözüyor.

Çok teşekkür ederim dediğiniz tespit yöntemlerini yapacağım peki ense damlası kuşuma bir zarar verir mi tüylerini kaşırken ağzıyla temas ederse

Zaten ağzıyla temasını engellemek için enseye uygulanıyor. Veteriner hekim yada bu işten anlayan bir üretici tarafından yapılması iyi olur.

Tollisan u200 dış parazit damlasını öneririm yan etkisi yok olarak belirtiliyor ve kuşlar için olan dış parazit ilacıdır. 12 ay depo etkisi var, kuşlarım için bu ürünü kullandım ben.

Ama şunu da söyleyeyim kuşunuz da bit değil başka sorun da olabilir. Kuşun videosunu ve beyaz peçete üzerine yaptığı 6 tane dışkının fotoğrafını paylaşın. Kuşa sinek böcek değdiyse veya deprem olduysa da korkmuş olabilir. Nörolojik hastalıklar iç parazit gibi durumlarda da kuşlar atak geçirebilir.

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim dün kafesini detaylıca temizledim ve kağıt bant tespit yöntemini de denedim herhangi bir pireye bite denk gelmedim, dışkısı her zamanki gibi normal keyfi de yerinde çok şükür tahminimce gece korkusu şundan dolayı oldu odam yola bakıyor ve gece korkusu yaşadığı sırada bir araba geçiyordu bundan kaynaklı olabilir diye düşündüm

peki nörolojik sorunlardan dolayı geçirilen ataklar sadece uyku sırasında mı olur yoksa gün içerisinde de olabiliyor mu

Bir sorunu yoktur. Sağlığı yerindeyse gerisi pek mühim değil. @💙BirdLover💙 'In dediği gibi deprem olduysa ondan korkmuş olabilir. Siz yine de buraya 6-7 adet dışkı fotoğrafı ile kuşun genel durumunu gösteren video linklerini yükleyin. Belki göremediğiniz bir durumu vardır. Her ne kadar kusumuzu bilsek tanisak da bazen gözden kaçan durumlar olabilir. Başkalarının da görmesi iyi olur.

tabii çok teşekkür ederim gün içerisinde dışkıladğında fotoğraflarını atacağım tekrardan çok teşekkür ederim 😊

peki nörolojik sorunlardan dolayı geçirilen ataklar sadece uyku sırasında mı olur yoksa gün içerisinde de olabiliyor mu

Uyku haricinde de atak geçirebilir nörolojik hastalıkta. Kuşunuz sesten korktuysa da sıçramış olabilir. İki üç gün takip edin. Gece lambası takabilirsiniz ama kuşa yakın olmasın ışık.

Uyku haricinde hiç atak yaşamadık bu zamana kadar inşallah böyle bir şey de olmaz, dediğiniz gibi gece lambası da kullanayım teşekkür ederim 🙏🏻

Geri