Kuşumda kurumadan şüpheleniyorum?

Mehmetcan Aydın

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşum sanki zayıf ve cılız geliyo bana, elime aldığımda göğsünü okşadığımda sivrilik hissediyorum yani kemiğini. Tecrübe ve yardımlarınızı bekliyorum. Hayırlı cumalar..

FOTOĞRAFLAR :
bkBnRG.jpg

776lLa.jpg

BvLqnD.jpg

Fotoğrafları ben göremedim inşaallah öyle bir durumu yoktur

Kuşunun derisi gözükmeye başlamış biraz artır Nijer tohumunu yağlansin .
Yumurta maması ver kemikleri güçlensin yapili olsun.

Sanirim kafeste 2 kuş var .

2 tünek yeterli olcaktir .

Çok tünek var o kafeste .
Benim kafeslerimde yukarıda ve aşşa da 1 tünek var. kuş aşşa inip kanat çırpıyor .

Kuşa biraz daha alan ver yoksa stresten zayıflamis tüy dökmüş olabilir.

Plastik tünek ler mantarı tetikler imkanınız varsa full tahta tunek kullanın . kafese de yoksa kalamar kemiği koyun.

Kuş kumu yoksa verin ondanda olabilir.

Kuş kumu ve kalamar kemiği mevcut. Tunekleri şimdi çıkarıyorum Nijer tohumunu nasil vermeliyim kac günde bir? Bide yumurta masasının yapımını detayli şekilde anlatirmisiniz?

Nijeri vermeyin bence. Kuşta kurumadan şüpheleniyorsanız faz verirseniz tüye girebilir. Tüye girerse ve kurumada varsa kötü sonuçlana bilir. Ayrıca yağlanması kurumayı tedavi etmez. Kuruma hastalığına fulican şurup bire bir. Kuruma hastalığının sebebi kursakta oluşan bakteri ve parazitlerdir bundan dolayı kuş ne kadar yerse yesin zayıf ve gelişmiyor. Biraz daha ilerlerse kursak mantarına sebeb oluyor. 3 gün boyunca günde bir damla fulican şurup damlatın ve vitamin takviyesi yapın. Fulican şurup bakteri ve parazitleri dökmekte çok etkili geçmiş olsun.

Teşekkür ederim, fulican şurubu nerden temin edebilirim?

Teşekkür ederim, fulican şurubu nerden temin edebilirim?
eczaneden andazol ve straks şurup alıp 1 er cc 1 lt suya karıştırıp 2 gün boyunca verin tabi hergun yenıleyıp bunu 20 gunde 1 kez yapın içerdeki bakteri vb. zararlı etkenleri temizleyecektir.ayrıca vitamin mama ve probiotik kullanmanızı öneriyorum kuruma var yada yok diyemem ama halsiz düşmüş kuşunuz.

Valla hangisini aliyim şaşırdım ve kafam karıştı cidden :D

Mehmet bey geçmiş olsun. Kuşta aşırı bir zayıflama varsa diyetle çözülemeyecek bir problem var demektir. Öncelikle belirtmeliyim ki. ''Kuruma hastalığı'' diye bir hastalık çeşidi yoktur. Kuruma bazı hastalıkların sonucunda hayvanın vücudunda görülen ileri dönem hastalık belirtisidir. Halk arasında eğer kuş zayıflayarak ölmüşse ''kurumu hastalığı'' denmektedir. Kuruma hastalığı derken de asıl kastedilen Megabakter denilen bir Mantar türü'nün neden olduğu hastalıktır. Ve zorlu bir hastalıktır. Megabakter enfeksiyonunun belirtilerinden biri kuş yediği yemden faydalanamadığı için aşırı zayıflamadır. Öyle ki Kuşun gögüş kemiği son evrede jilet gibi meydana çıkar. Hayvanda yağ kalmadığı gibi kaslar da erimiş olur. Zayıflamaya ( Kuruma ) neden olabilecek Hastalıklar 1- Megabakter 2- E coli 3- Cocsidioz 4- Parazit 5- Diğer tür Mantarlar. En sık görülen Kurumaya yol açan hastalıklar bunlardır.
Dolayısıyla her halsiz düşen ve zayıflayan hayvana Megabakter teşhisi koymak yanılgıya neden olabilmektedir. Öncelikle Teşhisin doğru konulması ve ona göre tedavi yöntemi uygulanması en sağlam çözümdür. Bunun için de Veteriner yardımı almak önemlidir.
Eğer böyle bir imkanınız yoksa Öncelikle Parazit için kullanılan İlaç kullanmak tedavinin kısa sürüyor olması açısından tercih edilir. O tedaviden sonra da kıvrık gagalılarda ve Muhabbet kuşlarında çok sık görülen Mantar enfeksiyonları olduğundan Mantar tedavisinde kullanılan ilaçlarla tedaviye devam edilir. Eğer bu tedavilere rağmen sorun çözülmemişse E coli ve benzeri hastalıklardan şüphelenilir ve Antibiyotik tedavisi uygulanır.
Dolayısıyla Hemen Arkadaşların tavsiye ettiği Straks ve andazol ile tedaviye başlayın. Daha sonra da antifungal bir şurup temin edip 5 gün o şekilde tedavi edin. Kuşta düzelme varsa tedaviyi kesin yoksa. Baytiril % 2.5 veya benzeri bir Antibiyotikle yine 5 gün tedaviye devam edin.

Halsizlik yok, ama zayıf geliyo bana gogsude biraz fazla sivri sanki. Yinede kullansak nolur ki?

Geri