Kuşumda bit var

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mcnhvinz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mcnhvinz

Yeni Üye
Kuşum 5 yaşında erkek
İştah durumu iyi
Genel hali eskisine gore hafif uykulu ancak kuş seslerine ve sarkilara cevap verecek kadar enerjisi var
Kafes tabaninda siyah kucuk noktalar var,
Sirkeleniyor surekli ,sprey kullaniyorum ancak geçmedi ense damlasi kullanmayi dusunuyorum,en azindan rahatlamasi icin ilik dus aldirmam ve sprey kullanmam yeterli mi ayrica diskisida hafif turunculuk var
Veterine gidecegim fakat bulundugum ilde kus veterineri yok
Ne yapabilirim?

Merhaba,
Kuşunuzun beyaz peçete üzerine yaptığı 6-7 tane yeni dışkısının fotoğrafını ve kuşun güncel kısa bir videosunu paylaşın. Foto için Hızlıresim.com sitesini,video için streamable isimli siteyi kullanabilirsiniz.
Son zamanlarda kuşunuza hangi yiyecekleri verdiniz? Gıda ve içecek olarak neler veriliyor?
Tatlı patates,havuç,pelet yem vs verdiniz mi?

Sprey konusuna gelirsek dış parazit için sprey kullanmayın ense damlası kullanın. Herhangi bir veteriner kliniğinden ivermectin içerikli sonu mec-mac ile biten kanatlı hayvanlar için de kullanılabilir olan parazit damlası alın enjektöre çektirin,1 ml bile yeterli uzun süre.
Kuşun ense tüyünü aralayıp derisine gelecek şekilde 1 damla damlatın ve birkaç saniye ovun. 15 gün sonra aynı şekilde 1 damla daha yapın. Daha sonra ise 6 ayda 1 kez yapın. Aslında kullanılan damlaya göre de değişir süre. Parazit damlası sonrası banyo yaptırmayın 2 hafta.
Bit varsa kafes ve ekipmanları da sebacil vb ürünle temizleyin.

Kuşa vitamin,mineral ve probiyotik desteği veriyor musunuz bu arada? Evetse haftada kaç kez ne düzende?
Bu arada kuşlar silkelenir bu normaldir. Derilerinden tüylerinden bir şeyler dökülebilir illa bit var anlamına gelmez. Siz kuşunuzda sirke yani bit olduğundan emin misiniz?

Kuşa vitamin,mineral ve probiyotik desteği veriyor musunuz bu arada? Evetse haftada kaç kez ne düzende?
Bu arada kuşlar silkelenir bu normaldir. Derilerinden tüylerinden bir şeyler dökülebilir illa bit var anlamına gelmez. Siz kuşunuzda sirke yani bit olduğundan emin misiniz?
Cogunlukla vitamin takviyesi yerine meyve vs. Veriyorum tuy dokum donemleri disinda, yeni kuş kumuna basladim
Son zamanlarda diskisinin rengine etki edebilecek bir yiyecek vermedim
Eskisine gore tuy dokum doneminde olmamasina ragmen surekli bir kasinti var ve bunu anladigim kadariyla uyurkende yapiyor
Suphelenmemin sebeplerinden biride bu diski konumu beyaz pecete uzerindeki diskilari ayni yerde olmuyor
Bildigim kadariyla bu gece yarisi uyku duzenini gosterir
Eskisine gore biraz fazla kuyruk tuylerini silkelemeye ve kafasini demire surmeye basladi
Ancak emin olmadan damla yaptirmayi dusunmuyorum yarin beyaz bantla kontrol edecegim o zaman guncelleyecegim
Eğer siyah nokta veya bit varsa sprey yerine damla kullanacagim sprey bir ise yaramiyor anladigim kadariyla sadece strese sokuyor.

Cogunlukla vitamin takviyesi yerine meyve vs. Veriyorum tuy dokum donemleri disinda, yeni kuş kumuna basladim
Eskisine gore tuy dokum doneminde olmamasina ragmen surekli bir kasinti var ve bunu anladigim kadariyla uyurkende yapiyor
Suphelenmemin sebeplerinden biride bu diski konumu beyaz pecete uzerindeki diskilari ayni yerde olmuyor
Eskisine gore biraz fazla kuyruk tuylerini silkelemeye ve kafasini demire surmeye basladi
Ancak emin olmadan damla yaptirmayi
Ancak emin olmadan damla yaptirmayi dusunmuyorum yarin beyaz bantla kontrol edecegim o zaman guncelleyecegim
Eğer siyah nokta veya bit varsa sprey yerine damla kullanacagim sprey bir ise yaramiyor anladigim kadariyla sadece strese sokuyor.

dusunmuyorum yarin beyaz bantla kontrol edecegim o zaman guncelleyecegim
Eğer siyah nokta veya bit varsa sprey yerine damla kullanacagim sprey bir ise yaramiyor anladigim kadariyla sadece strese sokuyor

Bu arada kuşlar silkelenir bu normaldir. Derilerinden tüylerinden bir şeyler dökülebilir illa bit var anlamına gelmez. Siz kuşunuzda sirke

yani bit olduğundan emin misiniz

Şuanda fark ettim dikkatli bakınca kafasında küçük beyaz saplar var tüy döküm döneminde büyük ihtimalle
Uçları siyah küçük saplar bu yüzden büyük ihtimalle halsiz :'D
Vitamin takviyesi yapacağım bir süre sadece dışkısı konusunda biraz endişeliyim.
Tüyleri normalde dökülürdü baya şuan neredeyse hic dokulmuyor yeni girmiş büyük ihtimal.

Şuanda fark ettim dikkatli bakınca kafasında küçük beyaz saplar var tüy döküm döneminde büyük ihtimalle
Uçları siyah küçük saplar bu yüzden büyük ihtimalle halsiz :'D
Vitamin takviyesi yapacağım bir süre sadece dışkısı konusunda biraz endişeliyim.
Tüyleri normalde dökülürdü baya şuan neredeyse hic dokulmuyor yeni girmiş büyük ihtimal.

Peçete üzerine yeni yaptığı 5-6 dışkının resmini ve kuşun videosunu atın.

Ha birde halsiz ve kabarıyor son zamanlarda titriyordu fakat üzerine beyaz bir örtü serince geçti kafasında kapsüller var ucu siyah olan şekilde arttı son zamanlarda tüy döküm döneminde olduğu için kafesi temizleyip vitamin takviyesi yapacağım

Kafes tabanında olan siyah şeyler tüy kapsüllerinin ucuymuş yakınlaştırıp baktım

Fotoğraf koyamiyorum ama betimleye bilirim sanirim turunculuğu gitti dışkısının
Küçük koyu yeşil sıvı olmayan bir şekilde dışkılıyor

Yazdığımız yorumları tam okumuyor musunuz? Size hızlıresim.com veya streamable isimli siteyi kullanarak görüntü atabileceğinizi söyledim yukarıda.
Görüntü atmayacaksanız hiç yazmayın.

Eğer bit oldığundan eminseniz iç dış parazit için bir ilaç kullanmanız gerekecek.

Geri