Kuşuma verdiğim yem kurtlanmış

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ömür.C
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ömür.C

Yeni Üye
Az önce fark ettim, kuşuma verdiğim yem kurtlanmış. Yemi hemen aldım önünden fakat başka neler yapabilirim? Bu yemi tüketti artık. Kuşa ne takviyesi yapmalıyım bu durumdan zararsız çıkabilmesi için?

Elimde usnegano, atemfrei, gervit, amin forte, ve sedochol bulunuyor. Farklı bir ürünle takviye yapmak lazımsa hemen siparişini vereyim. @Doğacı

Az önce fark ettim, kuşuma verdiğim yem kurtlanmış. Yemi hemen aldım önünden fakat başka neler yapabilirim? Bu yemi tüketti artık. Kuşa ne takviyesi yapmalıyım bu durumdan zararsız çıkabilmesi için?

Elimde usnegano, atemfrei, gervit, amin forte, ve sedochol bulunuyor. Farklı bir ürünle takviye yapmak lazımsa hemen siparişini vereyim. @Doğacı

Zehirlenme olursa belli olur belirtiler verir zaten,öğürme kusma halsizlik dışkı bozukluğu gibi. Eğer böyle bir durum varsa oluşursa vakit kaybetmeden kanatlı veterinerine gidilmesi doğru olur.

Şuan için görünürde bir şey yoksa hemen probiyotikli su hazırlayıp içirin bu hafta 3 gün kullanın. Probiyotikten sonraki 4. Gün ise Usnegano verin.

Yem çöpe gidecek.
Yemi nerde nasıl sakladınız?

Zehirlenme olursa belli olur belirtiler verir zaten,öğürme kusma halsizlik dışkı bozukluğu gibi. Eğer böyle bir durum varsa oluşursa vakit kaybetmeden kanatlı veterinerine gidilmesi doğru olur.
Anlıyorum, kuşu bu hafta sürekli takipteyim. Şimdi kafesinin altındaki kağıtları değiştirdim yarın dışkılarını paylaşayım sizde bir bakın lütfen.
Şuan için görünürde bir şey yoksa hemen probiyotikli su hazırlayıp içirin bu hafta 3 gün kullanın.
Cumartesi pazar entrobac vereyim o zaman.
Yem çöpe gidecek.
Güvercinlere falan verilir mi yoksa çöpe mi atayım direkt.
Yemi nerde nasıl sakladınız?
1 kg Gardenmix pembe şerit almıştım 2 ay falan oldu sanırım. Kendi kutusunda kurtlanır diye kapalı cam kavanozlara bölüştürüp koymuştum. Yine kurtlanmış, ben anlamadım bu işi.

Yeni bir yem alın ama taze olsun. Kapalı paket alın veya çuvaldan bölünmüş taze yem(kaliteli güvenilir markalar olmalı Versele Laga,Natural King vs)

Temiz bir kavonoza yemi boşaltın ama kavanoz ıslak veya nemli olmamalı buna dikkat edelim. Sonra içine 3-4 adet kurutulmuş defne yaprağı koyun bütün olarak. Ayrıca 2 tane de defne yaprağını kırıp parçalayıp ekleyin ve kavonozun her yerine dağılsın.

20 derece gibi bir yerde ağzı kapalı olarak,güneş görmeyen karanlık serin yerde muhafaza ediniz. Böyle bir durum yoksa buzdolabının normal raf yerine koyabilirsiniz fakat burda da dikkat edilmesi gereken şey cam kavonozun kapağı soğuk sebebiyle açılmayabilir sıkışma yaşanabilir ayrıca yemler soğuk olur ve direkt soğuk olarak kuşlara veremezsiniz oda sıcaklığına gelmesi gerekir. Tabii evinizde her yer sıcak ve nemli ise buzdolabına koyun çare bu.

Kurtlu yemi ben çöpe dökerdim çünkü bozuk yem o. Güvercinlerin de canı var.

Uzun süre raflarda beklenip satın alınmayan yemler kısa sürede bozulabilir. O yüzden güvenilir yerlerden yem temin edin. Versele Laga alın. Karadenizpette bölünmüş olarak alabilirsiniz fiyatlar uygun zaten.

Eğer buzdolabında saklayacaksanız yem kavonozunu buzdolabından çıkartıp kuşların yemliğine yemi koyun sonra hemen buzdolabına kavonozu geri koyun.
Yemlikteki yemin de oda sıcaklığına gelmesini soğukluğunun gitmesini bekleyin sonra kuşlara verin.

Ben buzdolabında saklıyordum yem kavonuzunu bi aralar. Kavonuzun kapağını açamadık sıkışmıştı bir aletle açtık ama tabii kavonoz kırıldı bir bölümü. Bu gibi sıkıntılar olabiliyor buzdolabı işinde. Metal kapak kullanmayın,bambu kapak gibi kapak kullanabilirsiniz daha rahat açılır 👍

Ben bayadır kilerde saklıyorum artık serin ve karanlık. Ürünler uzun süre bozulmuyor.

Yüksek sıcaklık ve nemli yerlerde bazı gıdalar çabuk bozulur. O yüzden termometre ile kontrol edin serin ve düşük nemli bir yerde muhafaza edin.

Yeni bir yem alın ama taze olsun. Kapalı paket alın veya çuvaldan bölünmüş taze yem(kaliteli güvenilir markalar olmalı Versele Laga,Natural King vs)
Yarın mecburen yeni yem alacağım, evde olanları az önce döktüm. Versele laga veya natural king alırım, teşekkürler.
Temiz bir kavonoza yemi boşaltın ama kavanoz ıslak veya nemli olmamalı buna dikkat edelim. Sonra içine 3-4 adet kurutulmuş defne yaprağı koyun bütün olarak. Ayrıca 2 tane de defne yaprağını kırıp parçalayıp ekleyin ve kavonozun her yerine dağılsın.
Çıkmışken defne yaprağıda ararım.
20 derece gibi bir yerde ağzı kapalı olarak,güneş görmeyen karanlık serin yerde muhafaza ediniz. Böyle bir durum yoksa buzdolabının normal raf yerine koyabilirsiniz fakat burda da dikkat edilmesi gereken şey cam kavonozun kapağı soğuk sebebiyle açılmayabilir sıkışma yaşanabilir ayrıca yemler soğuk olur ve direkt soğuk olarak kuşlara veremezsiniz oda sıcaklığına gelmesi gerekir. Tabii evinizde her yer sıcak ve nemli ise buzdolabına koyun çare bu.
Dolapta saklamam gerekecek o zaman. Benim oda ortalama 25 derece oluyor genellikle.
Kurtlu yemi ben çöpe dökerdim çünkü bozuk yem o. Güvercinlerin de canı var.
Elbette canları var. Kuşlara kurtlu, böcekli satılan yem mamaları falan var o hesap düşünmüştüm. Zararlıymış zaten döktüm gitti.

Yarın mecburen yeni yem alacağım, evde olanları az önce döktüm. Versele laga veya natural king alırım, teşekkürler.

Çıkmışken defne yaprağıda ararım.

Dolapta saklamam gerekecek o zaman. Benim oda ortalama 25 derece oluyor genellikle.

Elbette canları var. Kuşlara kurtlu, böcekli satılan yem mamaları falan var o hesap düşünmüştüm. Zararlıymış zaten döktüm gitti.

Evet kurtlu mama var ama özel yetiştirilmiş ve eklenmiş kurutulmuş kurtlu mama başka,bozuk yem başka. Bozuk yem sindirim sistemini bozar. 👍

Evet kurtlu mama var ama özel yetiştirilmiş ve eklenmiş kurutulmuş kurtlu mama başka,bozuk yem başka. Bozuk yem sindirim sistemini bozar. 👍
Anladım hocam, sizi de sık sık rahatsız ediyorum ama kusuruma bakmayın lütfen. Allah göstermesin ama oldu ki çeşitli belirtiler göstermeye başladı. İzmirde kuşu götürmem için önerdiğiniz bir veteriner klinik var mıdır acaba?

Anladım hocam, sizi de sık sık rahatsız ediyorum ama kusuruma bakmayın lütfen. Allah göstermesin ama oldu ki çeşitli belirtiler göstermeye başladı. İzmirde kuşu götürmem için önerdiğiniz bir veteriner klinik var mıdır acaba?

Öz-Vet Kuş Veteriner Kliniği

Hekim Veteriner Kliniği(Göztepe)

Hocam kuşun dışkıları bu şekilde.

Bir saat önce gibi Karadeniz petten sipariş ettiğim kiloluk yem elime ulaştı. Anlattığınız şekilde kurutulmuş defne yaprağı da ekleyerek kapalı bir cam kavanoza koyarak yemleri dolaba kaldırdım. Almışken yanında mavi renkli koyu olan suluklardan da söyledim beni tembihlediğiniz üzere. Pazartesi günü verilecek gervit takviyesini yeni suluğunda verdim. Başta suluğu elimde görünce bir korktu sonra kendisinin keşfetmesine izin verdim 1-2 dakika gözlemledi sonra gidip suyunu içti. Dışkılarını hâlâ takip ediyorum, anormal bir durum yok. Kuşa aç kalmasın diye mecburen verdiğim golden wings marka yemi kaldırdım. Şimdi yakınımdakileri sorup soruşturacağım golden wings marka yem ihtiyacı olan var mı diye. En kötü güvencinlere veririm bu yemleri.

Son düzenleme:
Geri