Kuşum yumurtalayacak mı?

selcukgiray

Yeni Üye
Merhaba, muhabbet kuşum bundan ortalama 15 gün önce 2 adet yumurta yaptı, maalesef kırdılar bu yumurtaları. Sanırım kuşumda yine yumurta var.

Kuşumun herhangi bir halsizliği yok. Daha önceden kafesin dibine yumurtlamıştı. Aniden olduğu için yuvalık yoktu şuan yuvalık vs aldım ama içerisine pek girmiyor. Bu aralar kafesin dibinde aşırı fazla geziyor kafesin dibini kemirmeye çalışıyor. Kanatlarını açıp poposunu sallıyor. 3-4 gündür bu şekilde hala yumurtlama olmadı bu durumda ne yapabilirim?
  1. Popo bölgesinde şişkinlik var.
  2. Kuyruğu aşağı doğru bakıyor.
  3. Kanatlar aşağı düşük ve sürekli açık
  4. Hızlı nefes alış verişi mevcut.
  5. Dışkısı olduğundan daha büyük.

Streamable.com a videosunu yüklerseniz öyle bakalım. Yandan olsun video.
Yazdığınız belirtilere göre yumurta olması çok yüksek. Birde şu an için yuvalık vs takmanızı önermem. Yazın üretim önerilen bir şey değil. Hem bit,pire gibi olaylar yazın müsait oluyor. Hem de yaz sıcaklarında yuvalıkta yavru bakımı vs sorun yaşarsınız.

Merhaba, muhabbet kuşum bundan ortalama 15 gün önce 2 adet yumurta yaptı, maalesef kırdılar bu yumurtaları. Sanırım kuşumda yine yumurta var.

Kuşumun herhangi bir halsizliği yok. Daha önceden kafesin dibine yumurtlamıştı. Aniden olduğu için yuvalık yoktu şuan yuvalık vs aldım ama içerisine pek girmiyor. Bu aralar kafesin dibinde aşırı fazla geziyor kafesin dibini kemirmeye çalışıyor. Kanatlarını açıp poposunu sallıyor. 3-4 gündür bu şekilde hala yumurtlama olmadı bu durumda ne yapabilirim?
  1. Popo bölgesinde şişkinlik var.
  2. Kuyruğu aşağı doğru bakıyor.
  3. Kanatlar aşağı düşük ve sürekli açık
  4. Hızlı nefes alış verişi mevcut.
  5. Dışkısı olduğundan daha büyük.

Yazın üretim önerilmez ama yumurta varsa da olan olmuş artık, odanın ısı ve nem oranını ayarlayın, sıcaklık 25 dereceyi geçmesin. Nem ise en az %40 olmalı,%40-%60 arası.
Eğer bunu sağlayamacaksanız kuluçkaya yatmasına izin vermeyin. Çünkü sıcak havalarda yuvaliğin içi daha sıcak olur ve bakteri mantar hızlı çoğalır. Çift folluk kullanmalısınız bugün birisini kullandı iseniz ertesi gün temiz folluğa geçirmelisiniz yumurtaları,bu şekilde dönüşümlü kullanılmalı bakteri çoğalmaması temizlik için. Eski folluğu da dezenfekte edip hazır etmelisiniz tabii follukta taban malzemesi de olmalı.
Eğer fazla sıcakta üretim yapılırsa bu anne ve yavrular için ölümcül olabilir bilginiz olsun.

Anne kuşun ağzına 1 damla saf sızma zeytinyağı veyahut bebe d vitamini damlatın içsin yani. Popo deliğine(kloak) de 1-2 damla damlatın zeytinyağdan. Yumurtanın kolay çıkması için.

Streamable.com a videosunu yüklerseniz öyle bakalım. Yandan olsun video.
Yazdığınız belirtilere göre yumurta olması çok yüksek. Birde şu an için yuvalık vs takmanızı önermem. Yazın üretim önerilen bir şey değil. Hem bit,pire gibi olaylar yazın müsait oluyor. Hem de yaz sıcaklarında yuvalıkta yavru bakımı vs sorun yaşarsınız.

Dönüş için teşekkür ederim. Umarım istediğiniz gibi olmuştur video.

Yazın üretim önerilmez ama yumurta varsa da olan olmuş artık, odanın ısı ve nem oranını ayarlayın, sıcaklık 25 dereceyi geçmesin. Nem ise en az %40 olmalı,%40-%60 arası.
Eğer bunu sağlayamacaksanız kuluçkaya yatmasına izin vermeyin. Çünkü sıcak havalarda yuvaliğin içi daha sıcak olur ve bakteri mantar hızlı çoğalır. Çift folluk kullanmalısınız bugün birisini kullandı iseniz ertesi gün temiz folluğa geçirmelisiniz yumurtaları,bu şekilde dönüşümlü kullanılmalı bakteri çoğalmaması temizlik için. Eski folluğu da dezenfekte edip hazır etmelisiniz tabii follukta taban malzemesi de olmalı.
Eğer fazla sıcakta üretim yapılırsa bu anne ve yavrular için ölümcül olabilir bilginiz olsun.

Tahta bir yuvalık almıştım. Folluk dediğiniz tam olarak nedir? https://prnt.sc/e-leQTPekAC5 bu resimdekinden bahsediyorsunuz sanırım.

Tahta yuvalık aldım dibine de kum tarzı bir şey verdi folluk yok, muhtemelen sadece tahta yuvalık ve dibindeki kum yetersiz olacak. Ek olarak tahta yuvalık mı almam gerekiyordu plastik mi? Bu süreçte ne almam gerekiyor bu konuda zahmet olmayacaksa size ufak bir bilgilendirme yapar mısınız?

Kuş çok stresli görünüyor, kuşı korkutacak hareketler oluyor mu evde? Yumurtası var gibi görünüyor ama sürekli bu şekilde nefes nefese değil demi

Yok hayır sürekli böyle değil. Arada sırada böyle oluyor. Konteynır kent de kalıyoruz açıkçası ev ortamı çok yok. Elimden geldiği kadar yukarda tutuyorum ve sessiz davranıyoruz. Şuan mutlu erkek kuş ile oyun oynuyor. Sürekli bu şekilde olmuyor.

Kuş hızlı nefes alıp veriyor. Yumurta sıkışması ölümcül olabilir. Eğer yumurta sıkışması varsa kötü.Yumurta varsa kanatlı veterinerine veya bu işlerin erbabı olan güvenilir kuş üreticisi/hobicilerine götürün yumurta varsa çıkartsınlar.

Geri