Kuşum tüyr mi girdi yoksa bitli mi?

Emirhan_krkl

Yeni Üye
Kuşum bize geleli daha 1 hafta oldu ve ne zaman baksam kaşınıyor boynunu,kanatları,kanat altı ve kuyruk kısmını süreklü kaşıyor ense kısmında gir kısım var oraya baktığımda ufak bi tüy tüpcüğü gördüm ama bidaha bulmaya çalıştığımda bulamadım başka bi belirti yok eğlenceli yemesi güzel ele alışık meyve sebze yer. Sadece bu kaşınma sorununa bişey bulamadım üzerinde bit falanda yok her kaşındığında kaşıdığı yere bakarım ama hiç birşey yok tabana peçete koydum bit varsa görmek için gece koyup sabah aldım bişey yoktu gene. Muhtemelen 2 aylık falan daha sırtında komple lacivertlik var onların altında grilik var. Lütfen yardım edin ne olduğunu nasıl anlarım kuş stresten mi böyle kaşınıyor. Başka hiçbir belirti yok bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.

16012826536754608531206632311071

16012827403746069204518102882870

Sürekli uyuz gibi silkelenir ve birazda ayaklarını kaşır. Veterinere götürebilsem götürcem ama şu anda götüremiyorum var mı yardım edebilecek olan

Stresten veya sıcaktan kaşınıyor olabilir, bitlenme olsaydı kafes dibinde veya tüylerinin arasında görürdünüz.

Salıncağı vs tünek kaynar suda bekletin
Oyuncağı daha dün akşam aldık tüneğide 2 günde bi sirkeli suyla yıkıyorum. Peki kuşu nasıl yıkamalıyım sirkeli su falan iş görür mü?

Venus Z20 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugün yıkayalım o zaman. Peki başka belirtiler var mıdır

Oyuncağı daha dün akşam aldık tüneğide 2 günde bi sirkeli suyla yıkıyorum. Peki kuşu nasıl yıkamalıyım sirkeli su falan iş görür mü?

Dış parazit olan kuş geceleri uyuyamaz sürekli kaşınır, bu gece kuşunuzda anormal bir durum olup olmadığını gözlemleyin. Kafesini, tüneklerini ve metal olmayan aksesuarlarını ayda 1 kez sirkeli suyla yıkamanız yeterlidir. Kafesin alt kısmını ise 2 günde bir temizleyin. Kuşlar bazen kaşınıyormuş gibi görünürler ama aslında tüyleriyle oynayıp düzeltirler. Kuşunuzun kaşınırken bir videosunu çekip yükleyin bakalım.

Dış parazit olan kuş geceleri uyuyamaz sürekli kaşınır, bu gece kuşunuzda anormal bir durum olup olmadığını gözlemleyin. Kafesini, tüneklerini ve metal olmayan aksesuarlarını ayda 1 kez sirkeli suyla yıkamanız yeterlidir. Kafesin alt kısmını ise 2 günde bir temizleyin. Kuşlar bazen kaşınıyormuş gibi görünürler ama aslında tüyleriyle oynayıp düzeltirler. Kuşunuzun kaşınırken bir videosunu çekip yükleyin bakalım.

Geceleri bakıyorum ama hiç bi sorun yok uyuyor bazen uykudan kalkıp bakarım ama hiç bi sorunu yok

Bazende acaba ben mi abartıyorum diyorum önceden sultan papağanı vardı bidr dişi muhabbet vardı papağan olunca sultanla hiç ilgilenmemiştim ve kaçmıştı belkidr oda böyle kaşınıyordu hiç böyle kaşınan bi kuş görmediğim için bilemiyorum

Gagasıyla kanadının üstünü boynunu kanat altını kuyruk kısmını sonra ayaklarıyla kafasını kaşır sonra bi silkelenir daha sonra normale döner bunu 5-10 dakika bazende uzun süre yapmaz ile yapar mesela şuan uyuyor. Daha mavi kısmı gri olmamış mavilerin altı gri bu yüzden de tüy değişimi diye düşünüyorum

Bazende acaba ben mi abartıyorum diyorum önceden sultan papağanı vardı bidr dişi muhabbet vardı papağan olunca sultanla hiç ilgilenmemiştim ve kaçmıştı belkidr oda böyle kaşınıyordu hiç böyle kaşınan bi kuş görmediğim için bilemiyorum

Uyumasında bir problem yok ise size fazla kaşınıyor gibi geliyordur, kuşunuz 2 aylık civarlarında olduğu için yakın zamanda tüye girecek o yüzden tüy dipleri kaşınıyor olabilir. Yazdığınız şeyler kuşların rutin bakımıdır, mutlu olan kuşlar güzel görünmek için sık sık tüy bakımı yaparlar :)

Uyumasında bir problem yok ise size fazla kaşınıyor gibi geliyordur, kuşunuz 2 aylık civarlarında olduğu için yakın zamanda tüye girecek o yüzden tüy dipleri kaşınıyor olabilir. Yazdığınız şeyler kuşların rutin bakımıdır, mutlu olan kuşlar güzel görünmek için sık sık tüy bakımı yaparlar :)
Yardımınız için teşekkür ederim içimi rahatlattınız ama yinede kontrol etmekte fayda var [emoji28] teşekkür ederim

Rica ederim. Kuşunuzda bir problem yok, bit spreyi tarzı ürünleri kullanmanızı önermem içeriğindeki kimyasallar kuşların zehirlenmelerine yol açabiliyor. Kafes ve aksesuar temizliklerine dikkat edip, ara sıra kuşunuzu banyo yaptırdığınız takdirde hiçbir sorun olmaz.

kuşu siz yikamayin. banyolugunu koyun kendisi yikansin. ılık su olsun sadece herhangi bir sampuan kimyasal vb koymayin. kafes temizligine ozen gosterin, yemligini sulugunu ve kafeste ne varsa sirkeli suda bekletin biraz sonra durulayin. kafese islak bir sey koymayin yikadiginiz esyalari kurulayarak koyun ve kuru oldugundan emin olun. kafes tabanina beyaz kagit ya da kagit havlu serin bir iki hafta boyunca ve düzenli araliklarla kafes tabanini, telleri, tunek uclarini kontrol edin eger bit varsa genelde buralarda olur. bit spreyi, tozu gibi kimyasallar kullanmayin cok zararli. eger bit olduguna emin olursaniz tekrar yazarsiniz uygun tedavi yontemi belirlenir. bana göre bu minikte bir sorun yok maşallah diyelim.

Geri