Kuşum tüyler kabarık uyuyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan byzbyz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

byzbyz

Yeni Üye
Kuşum ölüyor mu ? Sabah felan hiç bişeyi yoktu. Mama koymak için kafese gittiğimde tüylerin kabarık kafesin altında uyuduğunu gördüm. Kursağı boş gagasının üzerine siyah tükürük gibi bişey yapışmıştı. Poposunun oradaki tüylerde siyah gibi. Sürekli uyuyor parmağımla dürttüğümde uyanıp mama yiyor sonra geri uyuyor. Evde aminosol var şırınga ile iki damla ağzına verdim. Ama çok halsiz napabilirim lütfen yol gösterin

Ekli dosyalar

• 94251B56-E465-4E0D-B496-C2015B2EB6B0.jpeg
    94251B56-E465-4E0D-B496-C2015B2EB6B0.jpeg
    621.8 KB · Görüntüleme: 23
  • 8500B695-9B84-4B4C-902A-02A633F1FFA6.jpeg
    8500B695-9B84-4B4C-902A-02A633F1FFA6.jpeg
    699.1 KB · Görüntüleme: 23
Bi kaç saat önce daha kötüydü ayakta duramıyordu mama yedikçe kendine geliyor gibi ama yinede halsiz

Durumu kritik en kısa zamanda kanatlı veteriner görmeli.

Götürdüm veterinere antibiyotik, vitamin ve oksijen verildi şuan daha iyi

Açıkçası bişey söylemedi siyah dışkı yapıyordu onu inceledi. Oksijen verildi. 1 şırınga antibiyotik ayarladı ve bi ilaç reçete etti avicare digestive diye. Yani bilmiyorum neden dolayı oldu üşütmüş olabilir diyor enfeksiyon mu var diyorum kesin konuşmuyor. Birde götürdüğüm öyle normal veterinerde değildi. Veteriner fakültesinin aciline götürdüm ve kanatlılar doktoru diye özellikle o doktoru bekledik

İlaçlardan sonra son güncel durumu paylaşırsanız seviniriz 🙏🏻

Tabiki iletirim bugün yine bi düzelme yok. Fakat bişey fark ettim. Kafeste dökülen tüyler tülde kalmış. Tüylerin üzeri beyaz pul pul sürekli kendinide kaşıyor zaten ayaklarını felan ısırıyor gibi ama yara yok. Mantar mı oldu bebeğim 😞

Benim kuşum da kendini temizlediği kaşıdığı zaman beyaz pul pul bir şeyler döküyor. Onlar normal. Ama önlem amaçlı dış parazit ilacı kullanabilirsiniz. Ayrıca kuşunuzun kendini kaşıması yada temizlemesi iyiye işaret. Sağlıklı kuş kendini temizler. Çünkü son attığınız fotoda durum iç açıcı değildi. İyiye işaret bence. Siz verilen ilaçları kullanın. Zaten üç dört güne düzelmeye başlar insallah 🙏🏻

Tabiki iletirim bugün yine bi düzelme yok. Fakat bişey fark ettim. Kafeste dökülen tüyler tülde kalmış. Tüylerin üzeri beyaz pul pul sürekli kendinide kaşıyor zaten ayaklarını felan ısırıyor gibi ama yara yok. Mantar mı oldu bebeğim 😞
En az bir hafta geçmesi lazım ki ilaç etkisini göstersin. Ama bencede anlattığınıza göre yine iyiye gidiyor. İştahını kaybetmemesi en önemli nokta. Birde siyah dışkı genelde koksidiyoz belirtisidir. İnşallah ilaçlar fayda eder de güzel haberlerinizi alırız 🙏

Açlıktan siyah dışkı yapıyormuş kursağı boştu tamamen dün küçük bir kaba alıp yerlere hep mama döktüm. Peteğin yanınada ısınması için koyup takip ettim. Uyuyordu parmağım ile uyandırıp mama yemesini sağladım. O şekilde kursağı doldu. Şimdi yeşil renk dışkı yapıyor ama hala aynı taktikle mama yediriyorum

Açlıktan siyah dışkı yapıyormuş kursağı boştu tamamen dün küçük bir kaba alıp yerlere hep mama döktüm. Peteğin yanınada ısınması için koyup takip ettim. Uyuyordu parmağım ile uyandırıp mama yemesini sağladım. O şekilde kursağı doldu. Şimdi yeşil renk dışkı yapıyor ama hala aynı taktikle mama yediriyorum
Merhaba konu üzerinden bayagı zaman geçmiş ama kuşunuz su anda nasıl? Tedaviye yanıt verdi mi

Geri