Kuşum sıkıstı

toksoyagiz

Yeni Üye
Merhaba bugün kuşum evde ordan oraya uçarken rüzgar sonucu kapi kapanmış ve arasında sıkışmış çağırmasi üzerine yanına kostum kapıyı açtım yere düştü elime aldim kaldirdim basta kuyruğu yamuktu ama sonra düzeldi kafasından sıkısmadigina eminim ama neresinin sıkıştığını o anın soku ile hatırlamıyorum burda hemen veterine gittik veteriner hekimimiz kanatlarını agzini vb. yerlerini eli ile muayene etti o sırada normalde avuçta durmadığı için cigirdi. Görünürde bir şey olmadığını söyledi hekim bey. Eve geldik ama kuşum yaklaşık 7 8 saatir çok durgun. Hiç oynuyor hqrkeet ediyor uçabiliyor ama ne aynada kendisine tepki veriyor ne de herhangi bir şeye. ele geliyor fakat kafesine gitmeke istiyor. Hiç otmuyor. Yerinde öylece duruyor gözlerini kapatiyor. Ayrıca diskilamasi da normalden bir tik daha civik. Bir bilgisi olan yardimci olabilir mi acaba

Ekli dosyalar

• 20230120_193912.jpg
    20230120_193912.jpg
    109.9 KB · Görüntüleme: 44
  • 20230120_193853.jpg
    20230120_193853.jpg
    601.2 KB · Görüntüleme: 27
  • 20230120_194020.jpg
    20230120_194020.jpg
    572.7 KB · Görüntüleme: 27
3 ihtimal var: bir yerinin kırılmış olması, iç organların zarar görüp iç kanama geçirmesi yada bir şey olmaması. Uçtuğu ve tüneği kavradığı için ilk ihtimali eliyorum.
İkinci ihtimal de veterinerin içten röntgen falan çekmeliydi ki anlaşılsın. Dışarıdan anlayamayız, mutlaka veteriner görmeli. Ama elle muayene ederek değil.
Eğer ilk iki ihtimal değilse şu an böyle olması normal. Hiçbir şey olmasa bile travma geçirdi, bir şey yiyip içmemesi normal, tam anlamıyla bir iki güne kendine gelir. Yem yemesine özem gösterin, yarın da hiç yememezlik yaparsa kursaktan beslemek zorundasınız. Probiyotik varsa suyuna mutlaka ekleyin. Dışarı çıkmasın bir müddet kafesinde dinlensin.

3 ihtimal var: bir yerinin kırılmış olması, iç organların zarar görüp iç kanama geçirmesi yada bir şey olmaması. Uçtuğu ve tüneği kavradığı için ilk ihtimali eliyorum.
İkinci ihtimal de veterinerin içten röntgen falan çekmeliydi ki anlaşılsın. Dışarıdan anlayamayız, mutlaka veteriner görmeli. Ama elle muayene ederek değil.
Eğer ilk iki ihtimal değilse şu an böyle olması normal. Hiçbir şey olmasa bile travma geçirdi, bir şey yiyip içmemesi normal, tam anlamıyla bir iki güne kendine gelir. Yem yemesine özem gösterin, yarın da hiç yememezlik yaparsa kursaktan beslemek zorundasınız. Probiyotik varsa suyuna mutlaka ekleyin. Dışarı çıkmasın bir müddet kafesinde dinlensin.
Merve hanım yemek yedirdik bugün de yedirdik baya 3 4 defa dal yem ile yedirdik şu içirmeye çalıştım ama çok icmedi şu içmek istemedi. Insallah iyi olur kuşum

Merve hanım yemek yedirdik bugün de yedirdik baya 3 4 defa dal yem ile yedirdik şu içirmeye çalıştım ama çok icmedi şu içmek istemedi. Insallah iyi olur kuşum
Yemek yemesi çok iyi. Son kez yeni yapılmış dışkı fotoğrafı atar mısınız?

Kanatlı hayvanlar alanında uzman bir veteriner hekimin görmesi sağlıklı olur mutlaka röntgen çekilmesi gerekli diye düşünüyorum. Dışkıları bu olay olmadan önce de böyle siyah mıydı yoksa sonradan mı bu renge döndü?
Fotoğraf boyutundan dolayi kırparak atabiliyorum siyahtan daha çok yeşil renkte
https://imgyukle.com/i/J4Pi8q
Normal diskisi daha kivamli şekilli etrafinda yeşil renkli hare birakmiyordu

Bu dışkılar yeni mi kurumuş mu? Dışkılarda kanama yada siyahlaşma durumu olursa iç kanama olasılığı yüksek demektir. Ama rengi yeşilse sorun yoktur.
Diskilari son 3 4 saat içinde yaptiklari son attıklarım son yaptığı dışkılar Rengi daha çok yeşil gibi merve hanim acaba korktuğu icin stres altında olduğu icin olabilir mi

Ekli dosyalar

• 20230120_214245.jpg
    20230120_214245.jpg
    618.4 KB · Görüntüleme: 18
Diskilari son 3 4 saat içinde yaptiklari son attıklarım son yaptığı dışkılar Rengi daha çok yeşil gibi merve hanim acaba korktuğu icin stres altında olduğu icin olabilir mi
O yüzden de olabilir. Kuş şu an ne durumda? Veterinere gitme imkanınız yok mu?

Son düzenleme:
Bu dışkılar bana kurumuş gibi geldi. Sağlıklı yorumlar için güncel dışkı fotosu atın. Geçmiş olsun 🙏🏻

Kuşunuzda stres kaynaklı dışkıda değişime yordum ben. Son attığınız fotodan. Kafesinden çıkartmayın belli bir müddet. Kafesi evi gibi gördüğü için kafeste kendini daha güvende hissedecek. Daldarı verin stresini alsın. İç kanama ihtimalinden dolayı ilk 24 saat çok önemli. Mutlaka gözlemleyin.

Son durum nedir acaba
Merhaba bugün iştahı biraz daha iyi full uyutup dinlendirmeye çalışıyoruz iştahı daha fazla dune göre daha hareketli. En azından durduğu yerden basit cikcikliyor. Su içmek istemiyor fazla onu da daldarisinin kuru kısmıyla suya daldırıp onla şu veriyorum. Normal yemden de bir-kac defa yedi gün içinde. Ishali devam ediyor kakasinin formu hala tam olarak normal değil ama dune göre bir tik daha kıvamlı. Olabildigince iyi bakıp iyileştirmeye calisiyoruz.

Geri