Kuşum Parmağımla Oynayıp Kusuyor. (VİDEOLU)

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan orcunycl
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

orcunycl

Meraklı Üye
Arkadaslar kusum normalde pek yanimiza gelmez ama 2-3 gundur iyice alistirmaya calisiyorum. Bugun farkettim oncedende yapiyodu ama farkedememistim. Parmagima dogru gelip kafayi surekli sallayip degisik sesler cikartip kustu. Parmagimi cektim bi geri gitti tekrar parmagimi koyunca geldi yine oynar gibi yapip kustu. Ne yapmam gerekiyo acaba? Birde aşiri siddetli ve kizgin sekilde cak cak lamaya basladi.

Kuşum erkek ama daha yavru yani 1.5 aylık felan konuşma eğitimi vermeye çalışıyorum. Ne yapmam lazım çiftleşme dönemini es geçmesi için acaba?

çiftleşme dönemi gelmişse es geçme gibi bir durum olmuyor malesef. ama 1,5 aylıkken bu kadar kızışmaz diye tahmin ediyorum

Bu da videosu. Bize de garip geldi bu kadar küçükken böyle bir durumla karşılaşmamız en fazla 2 aylıktır diye düşünüyorum.

Sıkıntı şurda ki sadece elimle değil bu durum suluğuna da aynı oyunları yapıyo olması. Sulukla oynarken de sürekli kafa sallayıp duruyo onda da kusuyo mu bilmiyorum.

Merhabalar, videoda kuşunuzun ceresini tam olarak göremiyorum, pembe tonunda diyeceğim ama belki yanlış yorum yaparım kızabilirsiniz :) Eğer doğru görüyorsam kuş küçüktür zaten, en fazla 2-3 aylıktır. Kafasındaki çizgileri de göremedim belki yine videodan kaynaklıdır, bu yüzden net olamıyorum ama ihtimalleri söyleyeyim:

1. Kızışan kuşun ceresi illa erkekse masmavi, koyu lacivert yahut dişiyse kahverengi, turuncu olacak diye bir durum yoktur.
2. İstisna bir durum olarak ceresinden kızışma belirtisini alamadığımız kuşlarda çiftleşebilir.
3. Kuşlarımız yavru iken de eş tutarlarsa yine çiftleşebilirler. Bu durum 4 aylıkken dahi olabiliyor. Yani erken kızışabilir.
4.Yavru kuşlar kusma eylemini yuvadan atladığı günlerde dahi yapabiliyor, anne babasından beslemeyi öğrendikleri için bizi de beslemeye kalkıyorlar yahut yanındaki kuşları besleyebiliyorlar. Kısacası yavru kuşlar kusamaz diye bir şey de yoktur.

Şahit olmadığım durumları paylaşmam, bunlar benim gözlemlerimdir ama 4 madde de bana katılan arkadaşlar da mevcuttur zannediyorum, fakat 3. madde biraz sakıncalı olabilir:Tam manası ile erişkinliğe kavuşmayan kuşlarımız üretime atıldıkları zaman sağlık problemlerine rastlamak genelde kaçınılmaz son olur.

Çok teşekkür ederim ilginiz için. Ceresi kuşumun koyu lacivert erkek diye düşünüyorum. Bir de erkek kuşların dişi kuşlara kur yapmak için daha değişik öttüklerini okumuştum sanırım. Benim kuşumda baya değişik değişik ötüyo :) Dediğiniz gibi kuşum daha çok yavru kendimize alıştırmaya çalışıyoruz yaklaşık 1 aydır bizimle konuşturma eğitimi veriyoruz ama hala bi sonuç alabilmiş değilim. Bugün de bu şekilde yapıp kusunca korkuttu işin açıkçası.

Kafa sallamak, kaşımak, yem kusmak, gagasını vurmak vb davranışlar kur yapmak değildir. Aylardır bu forumda kaç defa yazdım hatırlamıyorum bile. Bunlar, muhabbet kuşlarının doğal davranışlarıdır.
Gaga vurmayı, yem kusmayı öpüşmek zannedenler var. Anne veya babanın yavrusuyla öpüştüğünü yazanlar oldu burada.
Bunu yazmaktan sıkıldım ama tekrar yazıyorum: Muhabbet kuşlarında, bazı canlı türlerinde görülen, çiftleşme isteğini anlatan belirgin davranışları yoktur.
Kuş oyun oynuyor, sosyalleşmek, iletişim kurmak, eğlenceli vakit geçirmek istiyor.

Çok teşekkür ederim ilginiz için. Ceresi kuşumun koyu lacivert erkek diye düşünüyorum. Bir de erkek kuşların dişi kuşlara kur yapmak için daha değişik öttüklerini okumuştum sanırım. Benim kuşumda baya değişik değişik ötüyo :) Dediğiniz gibi kuşum daha çok yavru kendimize alıştırmaya çalışıyoruz yaklaşık 1 aydır bizimle konuşturma eğitimi veriyoruz ama hala bi sonuç alabilmiş değilim. Bugün de bu şekilde yapıp kusunca korkuttu işin açıkçası.
Evet erkek. Kuşunuz kızışmış, yavru olduğunu zannetmiyorum. Cere rengi koyu lacivert dediniz, mavi bile değil, koyu lacivert :) Bir resim atabilir misiniz yaşını da sağlam tahmin edebiliriz belki, mümkünse gözünü net geçin iristeki halka oluşumuna bir bakalım.

Kafa sallamak, kaşımak, yem kusmak, gagasını vurmak vb davranışlar kur yapmak değildir. Aylardır bu forumda kaç defa yazdım hatırlamıyorum bile. Bunlar, muhabbet kuşlarının doğal davranışlarıdır.
Gaga vurmayı, yem kusmayı öpüşmek zannedenler var. Anne veya babanın yavrusuyla öpüştüğünü yazanlar oldu burada.
Bunu yazmaktan sıkıldım ama tekrar yazıyorum: Muhabbet kuşlarında, bazı canlı türlerinde görülen, çiftleşme isteğini anlatan belirgin davranışları yoktur.
Kuş oyun oynuyor, sosyalleşmek, iletişim kurmak, eğlenceli vakit geçirmek istiyor.
Valla cok rahatlattiniz bu yazinizla beni. Kusmasinda bir problem yok diyosunuz yani. Bir de asiri bir cak cak otmesi var kizgin bir sekilde onun nedeni nedir acaba?

3BCB5623-D673-463B-B869-1493FC5DF51D.jpeg
Guvenilir bir yerden aldim kusumu 1 aydir benle. Aldigim zamanda 1 ayligi belki gecmis belki gecmemisti.

Bence kızmanızı gerektirecek yahut aylardır yazıyorum diye veryansın edeceğiniz bir durum yok kardeşim, neden? Çünkü durum burada herkese yönelik bir şey değil. Görmeyen vardır bilmeyen vardır ve muhakkak da bu böyle olacaktır. Biz dolup dolup kızarsak her bilmeyene, olmaz. Konu linki paylaşın yorumunuzda, yazmak sizi uğraştırıyorsa. Yahut konu açın kendiniz, bu durumlarda link paylaşın. Ben bu şekilde uyguluyorum, kızmıyorum. Bu insanları uzaklaştırır, yanlışa sevk eder. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Öğrenmek içinde burada konu muhakkak açılır.

Misal: Cinsiyet tayini gibi defalarca açılan konulan var, halbuki bu konu sabit bir şekilde muhabbet kuşu cinsiyet başlığında duruyor. Ancak burada neden o konuya bakmadan direk konu açtınız aylardır bıktık söylemekten demiyoruz değil mi? Biliyorsak, bildiğimizi kabaca göstermeyelim; bu bir çeşit "anlamadınız mı hala ne kafasızsınız" manasına geliyor. Şahsen bu yorum bana gelmiş olsaydı, ben böyle hissederdim. Okurken dahi üzüldüm. Konuları sürekli güncel tutamayacağımız için, forumun ilerlemesi açısından da bakarsak, konular sürekli benzer bir şekilde tekrar edebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 18072 Guvenilir bir yerden aldim kusumu 1 aydir benle. Aldigim zamanda 1 ayligi belki gecmis belki gecmemisti.
Kuşunuz yeni tüye girmiş, sanırım ergenlik tüyü ki kafasındaki çizgiler de yeni kayboluyor.Muhabbetlerin ilk tüyleri 4-5 aylıkken gerçekleşir en erken. Ceresi koyu lacivert demiştiniz, ama değil. Yeni yeni büyüyen bir kuşunuz var, dediğim gibi; ilk tüyünde kendisi. Bu sıralarda B vitamini verebilirsiniz. Tüyü kolay atlatır. Aynı zamanda herhangi bir marka yem takviyesi de alabilirsiniz. Nekton S gibi, Vitalis gibi.

Bence kızmanızı gerektirecek yahut aylardır yazıyorum diye veryansın edeceğiniz bir durum yok kardeşim, neden? Çünkü durum burada herkese yönelik bir şey değil. Görmeyen vardır bilmeyen vardır ve muhakkak da bu böyle olacaktır. Biz dolup dolup kızarsak her bilmeyene, olmaz. Konu linki paylaşın yorumunuzda, yazmak sizi uğraştırıyorsa. Yahut konu açın kendiniz, bu durumlarda link paylaşın. Ben bu şekilde uyguluyorum, kızmıyorum. Bu insanları uzaklaştırır, yanlışa sevk eder. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Öğrenmek içinde burada konu muhakkak açılır.

Misal: Cinsiyet tayini gibi defalarca açılan konulan var, halbuki bu konu sabit bir şekilde muhabbet kuşu cinsiyet başlığında duruyor. Ancak burada neden o konuya bakmadan direk konu açtınız aylardır bıktık söylemekten demiyoruz değil mi? Biliyorsak, bildiğimizi kabaca göstermeyelim; bu bir çeşit "anlamadınız mı hala ne kafasızsınız" manasına geliyor. Şahsen bu yorum bana gelmiş olsaydı, ben böyle hissederdim. Okurken dahi üzüldüm. Konuları sürekli güncel tutamayacağımız için, forumun ilerlemesi açısından da bakarsak, konular sürekli benzer bir şekilde tekrar edebilir.
Öncelikle sizin bahsettiğiniz gibi bir yorum yapmadım. Yani kimseye "kafasızsınız" gibi bir şey ne söylerim ne de ima ederim. Bana tuhaf gelen bir durumu yazıyorum, yani henüz yavru olan bir canlının çiftleşme isteği olabileceği. Sizin verdiğiniz cinsiyet örneği ile hiçbir ilgisi olmayan bir durum. Benim yazdıklarımı herkes okumalı diye bir iddiam yok ancak mantığa aykırı olan şeylerin söylenmesi, bütün canlıların ortak özellikleri olabilir ama hayvanlarla insanların bir tutulması bence çok yanlış. Ben de bu yazdıklarımı anlayamamış olmanıza üzüldüm.

Öncelikle sizin bahsettiğiniz gibi bir yorum yapmadım. Yani kimseye "kafasızsınız" gibi bir şey ne söylerim ne de ima ederim. Bana tuhaf gelen bir durumu yazıyorum, yani henüz yavru olan bir canlının çiftleşme isteği olabileceği. Sizin verdiğiniz cinsiyet örneği ile hiçbir ilgisi olmayan bir durum. Benim yazdıklarımı herkes okumalı diye bir iddiam yok ancak mantığa aykırı olan şeylerin söylenmesi, bütün canlıların ortak özellikleri olabilir ama hayvanlarla insanların bir tutulması bence çok yanlış. Ben de bu yazdıklarımı anlayamamış olmanıza üzüldüm.
Ortada anlaşılmayan bir durum var evet, ancak benim dediklerimi farklı bir yere sıçratmamalısınız. Cinsiyet ile bu konu apayrı yerdedir zaten. Ben cinsiyetten çok manaya örnek vermiş bulunmaktayım yani demek istediğim düz bir şey değil. Yorumunuzu okurken "sıkıldım artık kaç defa yazdım bunu forumda" gibi bir ibare okuduğumu zannediyorum. Üslubunuza değindim, üzerinden örnekler verdim. Dedim ki, burada bariz cinsiyeti belli olan kuşlarda dahi "cinsiyet nedir arkadaşlar" şeklinde konular oluyor. Halbuki cinsiyet tayini forumda her yerde muhakkak belirtiliyor, özellikle güncel konular bu yönde daha çok bulunuyor. Kısacası kimse kalkıp "sıkıldım artık ceresi bariz mavi nasıl anlmıyorsunuz bilmiyorum, kuşunuz erkek" demiyor. Üslup bu değil, bu olmamalı. Sıkıldı iseniz yazmaktan, dediğim gibi konu açıp bizleri aydınlatabilirsiniz. Konunuzun da linkini paylaşırsınız bu konularda, yazmak zorunda kalmazsınız. Hem sabit bir yerde rahat ulaşılabilir bir bilgi olacaktır.

Anlamı daraltırsak dediklerimi yanlış anlamak da kaçınılmaz sondur zaten. Kısacası daha düz bir şekilde söylemem gerekirse, burada kimse kimseye zorla yorum yaptırmıyor ki insanlar sıkılsın ve "sıkıldım artık al sana da diyeyim yeter öğrenin artık bu bu bu" desin. Daha ne kadar düz anlatabilirim bilmiyorum. Ancak kesin olan bir şey var ki; bildiklerimiz bizi "sıkıldım artık kaç kere söyledim" demeye itiyorsa bu bizim için kendimizi "biliyorum" havasına sokar farkında olmadan yahut farkında olarak. Bunların hepsi bir yana, forum bilmeyenlere de açık bir yerdir, yahut önceki konulara bakmayanlara da açık bir yerdir. Bir örnek daha vereyim; siz bir markete girdiğinizde bir şey sorduğunuz zaman, market sahibi ben bunu herkese söylemekten sıkıldım artık kaç kez söyleyeceğim, buyrun bunlar bunlar bunlar istedikleriniz dese; siz oraya bir daha gider misiniz? Neden güah keçisi siz olasınız değil mi?

Kısacası üslup önemlidir. Türkçemizi güzel kullanırsak, yanlış anlaşılmalar da olmaz. Daha fazla nasıl açıklayabilirim bilmiyorum, bu yüzden iyi forumlar diliyorum size. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Bende sakurama katılıyorum kusunuz 4 5 aylık bır erkek ve ergenlık tuylerını dokuyor ve kusunuz kızısmaya baslamıs kuslar 4 5 aylıkkende dedıgı gıbı cıftlesıp yumurta verebılıyor ornegı bende var kusum 5 aylıkken kızıp 6 ayına gırerken 6 yumurta verdı verdıgınız yem karısık ıse mama verıorsanız ve kanındada bu varsa erkenden kızısa bılıyor ama ben bu donemde es almanızı tavsıye etmem bu yapdıgı haraketlerı bır yerde sevgısı gosterısı dıye okumusdum belkıde sevgısını gosterıyordur sız 8 9 aylık olana kadar es almayın ılgınızıde eksık etmeyın masallah cok guzel bır oglunuz var :)

Bende sakurama katılıyorum kusunuz 4 5 aylık bır erkek ve ergenlık tuylerını dokuyor ve kusunuz kızısmaya baslamıs kuslar 4 5 aylıkkende dedıgı gıbı cıftlesıp yumurta verebılıyor ornegı bende var kusum 5 aylıkken kızıp 6 ayına gırerken 6 yumurta verdı verdıgınız yem karısık ıse mama verıorsanız ve kanındada bu varsa erkenden kızısa bılıyor ama ben bu donemde es almanızı tavsıye etmem bu yapdıgı haraketlerı bır yerde sevgısı gosterısı dıye okumusdum belkıde sevgısını gosterıyordur sız 8 9 aylık olana kadar es almayın ılgınızıde eksık etmeyın masallah cok guzel bır oglunuz var :)
Çok teşekkür ederim :) yalnız bugün kafama takılan bir durum daha var bugünde tam tersi çok sakin. Dışarı çıkarttım zor zar uçurttuk. Fakat sürekli bi ağzını açma ve kafayı ağır ağır sallama durumu var. Dün sabah maydonoz vermiştim çok da severek yiyo. Acaba boğazına mı takıldı diye düşünmeye başladım. Boğazına bi şey takıldığını nasıl anlarım ne yapmam gerek ve herhangi bir kötü durumu olur mu? İşin açıkçası bundan dolayı kuşumu kaybedicem diye çok korkuyorum. Bu gidişle bir daha maydonoz vermemeyi planlıyorum.

Birde ben kuşumu en fazla 2 aylık diye tahmin ediyodum ama 4-5 aylıksa konuşma eğitimi vermek zorlaşıyo sanırım. 1 aydır konuşmaya çalışıyoruz fakat bir türlü cicikuş kelimesi çıkmıyo değişik değişik ötüyo ama. Eli ısırma veya öyle aşırı korkma durumu yok allahtan yani uysal biraz ama bir türlü konuşturamadık.

Çok teşekkür ederim :) yalnız bugün kafama takılan bir durum daha var bugünde tam tersi çok sakin. Dışarı çıkarttım zor zar uçurttuk. Fakat sürekli bi ağzını açma ve kafayı ağır ağır sallama durumu var. Dün sabah maydonoz vermiştim çok da severek yiyo. Acaba boğazına mı takıldı diye düşünmeye başladım. Boğazına bi şey takıldığını nasıl anlarım ne yapmam gerek ve herhangi bir kötü durumu olur mu? İşin açıkçası bundan dolayı kuşumu kaybedicem diye çok korkuyorum. Bu gidişle bir daha maydonoz vermemeyi planlıyorum.
Maydanozun boğaza takılması bana efsane gibi geliyor, çünkü yıllardır haftada en az bir defa veririm ve hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım. Anlatımınızdan daha çok mantar şüphesi oluştu bende. Video çekip paylaşabilirseniz daha iyi olur.

Geri