Kuşum kusuyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Eda-6657
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Eda-6657

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, 3 yaşında bir muhabbet kuşuna sahibim ve hayvan son günlerde kafasını aşağı yukarı sallayarak beyaz bir sıvı kusuyor sonra kafası dahil her yeri yapış yapış oluyor ve kafasını bir yerlere sürterek kaşıyormuş gibi hareketler yapıyor veterinere götürdüm fakat bu kuşun hiç bir şeyi yok gibi saçma laflar etti. Acaba kursak iltihabı felan mı var kuşta kusmuğu kötü kokmuyor sadece ekşi değişik bir koku.

Ekli dosyalar

• IMG_20181123_175513.jpg
    IMG_20181123_175513.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 72
Dıskısını ve video cekebilirseniz bunları paylasın.

Bence derhal başka bir veterinere götürün, her veteriner kuştan anlamıyor bu kuş hasta gibi görünüyor, neredesiniz bilmiyorum ama mutlaka kuştan anlayan birini araştırın

Kuş bayağı hasta görünüyor suluğundaki tam dolu suyuna beş damla elma sirkesi damlatın ve başka bir veterinere gidin ilaç tedavisi gerekiyor diye düşünüyorum.

Kursak iltihabı olduğunu düşünüyorum ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine mikostatin şurup aldım suluğuna bir iki damla damlatıyorum her gün ilk gün ağzına şırıngayla verdim iki damla ancak kustu bende suluğuna koymaya karar verdim bir de şey soracağım kuş kustuğu için kafası ,her yeri yapış yapış oldu nasıl temizlemeliyim ?

Bir de kuşun dışkısı sulu ve sarı bir şekildeydı dün yalnız bugün baktım daha normal yapmış.

Güncel dışkı fotoğrafını ekler misiniz? Banyoluk takın içine ılık su doldurun banyo yapsın.

Mikostatini sabah akşam ağzına bir damla damlatın. Ancak anladığım kadarıyla yeterli olamayacak gibi. Eczaneden triflucan şurup isteyip aynı şekilde kullanın. Damlalık ile uygulama yaparsanız daha sağlıklı olur. Ilaç verdikten sonra kusması normaldir

Kuşun ağzına damlattıktan 10 sn sonra kusuyor bunun için bir daha damlatmaya gerek var mı birde şey soracağım ağzına değil de suluğa koysam sorun teşkil eder mi?

Suluktan doz ayarı yapmak son derece zor, bu nedenle ağızdan uygulama daha sağlıklı ancak bunda sorun yaşıyorsanız, çeyrek suluğa 5 damla şeklinde kullanılabilir

Daha demin dışkısını kontrol ettim kuşun bembeyaz ve su sadece, sanırım feci şekilde ishal olmuş ..

Eğer düzenli yem yemeye başlamış ve kusma durmuşsa gelişme var demektir. Sanırım mikostatin kullanımının bugün 4. günü. Ilacı toplamda 7 gün kullandıktan sonra kullanmayı bırakıp dönüşümlü olarak suyuna probiyotik, multivitamin, limon katın. Sürekli taban temizliği yapıp bir süre 3 günde bir detaylı kafes temizliği yapın. Kalamar kemiği, gaga vs. atıp bir hafta kadar kullanmayın, sonrasında yenisini alıp takın.

Geri