kuşum kuluçkayı yarım bıraktı dışarda sürekli uyuyor tepki vermiyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan esra87
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

esra87

Yeni Üye
Merhaba, Dişi muhaabbet kuşum 6 ağustosta başlayıp 2 şer gün arayla 4 yumurta yaptı. 31 ağustos gibi tüm yumurtalarını kırdı boş olduğu için. daha sonra 14-16-18 eylülde ve 23-25 eylülde yumurtladı onların da günü dolup kırdıktan sonra 22-24-26 ekimde ve 31 ekimde ve 4 kasımda tekrar yumurtladı. bukadar sık yumurtlaması beni korkuttu yanında erkek kuş olmadığı halde yumurta yapıyordu.son yumurtalarında erkek kuş vardı kafesinde. şuan 14 günlük yumurtaları var ve dolu. ama kuşum hasta çok halsiz hep kabarıp uyuyor. kafese elimi yaklaştırsam ısırırdı saldırgandı ama elimi soktuğum halde tepki vermiyor. yuvadan çıkmayan hayvan yuvaya girmiyor. dışkısı siyah ve ishal ama kuşum yaklaşık 3 günde bir suluk bitirecek kadar fazla su içtiği için hep sulu dışkı yapıyordu ve bu sorun olmuyordu. gözlerini hiç açmıyor karnı hafif şiş gibi kabarıp uyuyor sürekli. başta üstüste çok yumurtladığı için halsiz zannettim ama su içmeye giderken sendeliyor karşı tüneğe atlayamıyor çok halsiz ve hasta. dişi kuşum için ne yapabilirim?
bir de yuvadaki dolu yumurtalara bişey yapılabilir mi?erkek kuşum yatmıyor üzerine.

Veterinere götür büyük ihtimal kuşun gursağı su dolu benimde bir kuşum oleydi öldü

Kuş aralıksız 4 ay boyunca kuluçkaya yatmış. Sizin bu yaptığınız çok yanlış. Hiç mi düşünmediniz. Yorulmuştur diye ? Yanında erkek yokken yumurta yapan kuşu yatirtmak neden

Kuş aralıksız 4 ay boyunca kuluçkaya yatmış. Sizin bu yaptığınız çok yanlış. Hiç mi düşünmediniz. Yorulmuştur diye ? Yanında erkek yokken yumurta yapan kuşu yatirtmak neden
ben yumurtlamaması için yanına erkek de koymadım yuva da.ama kuşum zemindeki peçeteyi parçaladı köşeye yığarak onun üzerine oturdu yumurtaları aldığımda agresifleşip elimi parçaladı

İshal olduğundan eminseniz yemine %50 aspur karıştırıp verin. Ayrıyetten kafese sarı dal darı asın onu tüketmeye çalışsın. Bir de 3 gün arayla suluğa multi vit koymayı ihmal etmeyin. Anlaşılan kuş soğuk almış gibi... Tabi yinede kesin bişey söylemek yanlış olur. Kuşların yumurtaları kırma sebebide sürekli kafese el uzatmanız ve onu strese sokmanızdır.

Erkek olmadığı halde yumurtaları kafeste tutmanız çok yanlış, umarım birdahaki yumurtlamalarda bu hataları yapmazsınız.

Bu hale gelmesinin en büyük sebebi ard arda yumurtlamasi akabinde hayvan halsiz kalır, vücut direncini kaybeder, felç geçirme olasılığı, ayaklarının tutmaması, denge problemleri ortaya cikar genellikle ölümle sonuclanir. Kuşunuz büyük bir ihtimal yemeden de kesilecektir. En kısa zamanda veterinere götürün ve yem yemiyorsa elle beslemek zorundasiniz bir şırınga yada elle besleme aparatı ile yedirmeniz gerekli(bir çok sitede şırınga mamasi tarifleri var.) ama acil veterinere götürmenizi tavsiye ederim. İnşallah korkulan olmadan düzelir. Geçmiş olsun. İshal için ise aspur, patates haşlamasi, içinde hiç bir katkı olmadan kaynatılmış pirinç suyu soguduktan sonra suluklarina koyulmali...

SM-N910F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
İshal olduğundan eminseniz yemine %50 aspur karıştırıp verin. Ayrıyetten kafese sarı dal darı asın onu tüketmeye çalışsın. Bir de 3 gün arayla suluğa multi vit koymayı ihmal etmeyin. Anlaşılan kuş soğuk almış gibi... Tabi yinede kesin bişey söylemek yanlış olur. Kuşların yumurtaları kırma sebebide sürekli kafese el uzatmanız ve onu strese sokmanızdır.

Erkek olmadığı halde yumurtaları kafeste tutmanız çok yanlış, umarım birdahaki yumurtlamalarda bu hataları yapmazsınız.
yumurtaları 21 gün kuluçka süreleri doldukça sırayla kırdı. ben yumurta sıkışmasından korkuyorum çünkü karın bölgesi hala şiş gibi ve yürümekte zorlanıyor. internette yumurtaları çıkaran videoları izledim ama elime almaya çalıştığımda kaçıyor ve bağırıyor. başka bir yöntemi var mı?

yumurtaları 21 gün kuluçka süreleri doldukça sırayla kırdı. ben yumurta sıkışmasından korkuyorum çünkü karın bölgesi hala şiş gibi ve yürümekte zorlanıyor. internette yumurtaları çıkaran videoları izledim ama elime almaya çalıştığımda kaçıyor ve bağırıyor. başka bir yöntemi var mı?
Eline eldiven tak ve korkmadan kontrolü gerçekleştir. Bunlasrı öğrenmen için tecrübe edinmen gerekiyor. Bağırması, kaçması önemli değil sizin onu tutup doğru işlemleri yapmanız önemlidir. Tuttuğunuz gibi avuç içinde sırt üstü yatırın işaret ve baş parmağınızla kafasını çok sıkmayacak şekilde tutup kontrolü gerçekleştirin.

Geri