Kuşum kendini kabartıp sürekli uyuyor.

Zmra

Yeni Üye
Merhaba 2,5 yaşında bir jumbo muhabbet kuşum var. Şu an tam olarak 40 gr. Dün gayet iyiydi ancak bugün ona baktığımda kendini kabartmış ve sürekli uyuduğunu gördüm. Kafasında kapsüller var tüy dökümünde galiba. Keyfi yerinde değil. Darı verdim biraz yiyip bıraktı. Onun dışında ayakları ve gagasıda soğuk. Kakası koyu yeşil. Ne yapacağımı bilemedim bana yardım edebilir misiniz ?

Net çekilmiş dışkı resmi paylaşın bakalım. İlk iş, evde ateş düşürücü şurup varsa ağzına 1 damla damlatın. Dışkı resminden sonra yol çizeriz.

Dışkısı kötü.Ağzını bi koklar mısınız kötü koku var mı ?

Kusma da hiç olmadıysa. Veterinerden Sulphamezatin alın. 5 gün kullanmanız gerekecek. Şuan suluğunu çekin 3 saat sonra yarım suluğa mercimek tanesi kadar karbonat ( Kabartma tozu ) katın. İlaç almaya giderken tekrar suluğu çekin susuz kalmalı 4 saat kadar sonra ilaçlı suyu verin. Veterinerde test yaptırma şansınız varsa daha iyi olur tabi.

Kusma da hiç olmadıysa. Veterinerden Sulpha mezatin alın. 5 gün kullanmanız gerekecek. Şuan suluğunu çekin 3 saat sonra yarım suluğa mercimek tanesi kadar karbonat ( Kabartma tozu ) katın. İlaç almaya giderken tekrar suluğu çekin susuz kalmalı 4 saat kadar sonra ilaçlı suyu verin.
hayır hiç kusma olmadı.Yaşadığım yerde kuşlarla ilgilenen veteriner yok maalesef dediğiniz ilacı bulamazsam alabileceğim başka bir alternatif var mı acaba ?

Cocsigeel, Amprolyum, diaveridin, primetamin, nitrofenid, nitrofurozan, salinomisin, halofuginon, naramisin, nitromid alternatif olarak olabilir. Ama en çok bulunan sulphamezatindir.

Son düzenleme:
Cocsigeel, Amprolyum, diaveridin, primetamin, nitrofenid, nitrofurozan, salinomisin, halofuginon, naramisin alternatif olarak olabilir. Ama en çok bulunan sulphamezatindir.
Tamamdır yardımınız için çok teşekkür ederim. İyileşmesi için elimden geleni yapacağım. Umarım iyileşir.

tamamdır kafesinin altına temiz bir A4 koyacağım size fotoğrafını atarım.
Merhaba şuanda ilaç kullanmanızı önermiyorum cunku yanlış teşhis küçük dostlarimizin organlarında ciddi sorunlara sebep olabilir. Kuşunuzun kilosunda ani bir düşüş oldu mu yemesi içmesi önemli kesilmemesi lazım. elinizde entrobac ve gervit varmı yoksa üzerinden alınız. varsa 3 gün entrobac 1 gün gervit verip 5. gün beyaz peçete üstünde 5-6 tane birikmiş diskiyi görürsek daha sağlıklı olacaktır. Bu esnada da mamaist.com üzerinden mama elle besleme aparatı ve zeolit tozu almanızı öneriyorum ürünler geldikten sonra duruma göre size nasıl kullanacağınızı söyleyeceğim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri