Kuşum hasta olabilir mi? Vitamin eksikliği var

cicikuslimon11

Yeni Üye
Selamlar,

Muhabbet kuşum veterinerin dediğine göre yaklaşık 7 yaşında. Bize sonradan geldiği için tam yaşını bilmiyorum.
2 gün önce normale göre çok durgundu ve ayakları soğuktu. Veterinere götürdüğümde A vitamini eksikliği olduğunu söyledi bir de kursağıyla ilgili bir şey söyledi ama onu tam hatırlamıyorum maalesef. A vitamini günde 1 damla ağzına ve günde 2 damla elma sirkesini suyuna damlatmamı söyledi.

Normalde hiç kafasını arkasına gömüp uyuduğunu görmedim çok enerjikti. Bugün bu şekilde uyuyordu ve genel olarak keyifsiz duruyor, hala ayakları da soğuk.

Veterinerin söylediklerine göre şuan yaşananlar normal midir? Yoksa hem yaşı hem de durum göz önüne alınırsa hasta ya da kötü vaziyette denebilir mi? Ne yapabilirim?

Daha önce başına gelen ya da bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Not: İshal olduğunu sanmıyorum dışkısı normal gibi ve anüs kısmında pislik yok.
Not2: Gün içerisinde öttüğünü ve hareketli olduğunu gördüğüm de oldu eksik bilgi olmasın diye ekliyorum.

Merhaba,

Kuşun güncel videosunu ve güncel birikmiş dışkılarının fotoğrafını paylaşınız,yukarıya link ekledim.Dışkıları beyaz peçete üzerine yapsın.

Gittiğiniz vet. kanatlı veterineri miydi?
Kursağı ile ilgili ne dedi bu önemli bir kısım.
Yemesi içmesi enerjisi nasıl? Öğürme,kusma vs var mı?
Hassas teraziniz varsa kuşun ağırlığını ölçün ve buraya yazın.
Kuşa vitamin takviyesi vermiyor muydunuz önceden?
Yem ve su haricinde verdiğiniz şeyler oldu mu?

Merhaba,

Kuşun güncel videosunu ve güncel birikmiş dışkılarının fotoğrafını paylaşınız,yukarıya link ekledim.Dışkıları beyaz peçete üzerine yapsın.

Merhaba,

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Şuan kafesinin tabanına kağıt havlu yerleştirdim. Sabah fotoğraf/video çekeceğim. Tekrar yanıtımı güncelliyor olurum. Bazı sorularınıza ise şöyle cevap verebilirim:
- kanatlı vet miydi bilmiyorum fakat ilk konuştuğum doktor bu alanda ihtisası olmadığını, diğer doktoru beklememizin daha iyi olacağını söylemişti ve beklemiştik. Zannediyorum ki kanatlı veterinerdir.
- kursağı ile ilgili ne dediğini maalesef ki hatırlamıyorum. Bunun için önerisi elma sirkesi olmuştu ama. Önümüzdeki günlerde tekrar gitmeyi düşünüyorum eğer 1-2 gün daha aynı devam ederse. Öğrenip yazabilirim buraya.
- öğürme, kusma vs hiç görmedim. Yemesi içmesi normal diye düşünüyorum bugün elimden biraz yem yedi ek olarak suyundan içtiğini gördüm ve elma ile muzu ezerek vermiştim onu da biraz yedi.
- hassas terazim var sabah işe gitmeden önce tartmayı deneyeceğim. Yanıtı güncellerim.
- önceden vitamin olarak petshoptan aldığım avisol-b yazan bir vitamini birkaç kez vermiştim sadece
- yem ve su haricinde nadiren küçük kıvırcık yaprağı veya haşlanmış yumurta verdiğim oldu. Bugün de elma ve muzun iyi geleceğini okuduğum için çok küçük parçaları ezerek verdim.

Yanıtlarım şuan bu şekilde dediğim gibi sabah fotoğraf ve videoyu çekebilirsem direkt yükleyeceğim.

Teşekkürler

Merhaba,

Merhaba,
video ve fotoğrafı ekledim:
Ağırlık ise 27 gr olarak ölçtüm. Bugün daha bir hareketsiz gibi. Nereye koyarsam orada öylece duruyor. Geceden koyduğum peçete üstünde ise sadece 2 dışkı vardı.

Merhaba,
video ve fotoğrafı ekledim:
Ağırlık ise 27 gr olarak ölçtüm. Bugün daha bir hareketsiz gibi. Nereye koyarsam orada öylece duruyor. Geceden koyduğum peçete üstünde ise sadece 2 dışkı vardı.

Maalesef size kötü bir haberim var bu kuş ileri derece hastalanmış ve kurumaya girmiş yani ideal kilonun çok çok altında. Vakit kaybetmeden kanatlı kuş veterinerine götürün ayrıca kuşu beslemek gerekiyor kursaktan yoksa açlıktan ölür.
Nerede yaşıyorsunuz kanatlı hekimi önerelim size

Sadece a vitamini eksikliği ile kuş ölüm döşeğinde gelir mi bilmiyorum fakat bu kuşta başka bir problem olabilir,vet. kursakla ilgili bir şeyler dedi tam hatırlayamıyorum dediniz kursak mantarı demiş olabilir mi? Kursak mantarı tedavi edilmezse ölümcüldür. Vakit kaybetmeden kanatlı veterineri görmesi lazım.

Yorumlara yazdığım veteriner kliniklerine gidebilirsiniz

Sadece a vitamini eksikliği ile kuş ölüm döşeğinde gelir mi bilmiyorum fakat bu kuşta başka bir problem olabilir,vet. kursakla ilgili bir şeyler dedi tam hatırlayamıyorum dediniz kursak mantarı demiş olabilir mi? Kursak mantarı tedavi edilmezse ölümcüldür. Vakit kaybetmeden kanatlı veterineri görmesi lazım.

Yorumlara yazdığım veteriner kliniklerine gidebilirsiniz
merhaba ben dün buraya yazdıktan kısa bir süre sonra maalesef kuşum öldü. Veterinere gitmeye fırsatımız olmadı bile. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim tekrar.

merhaba ben dün buraya yazdıktan kısa bir süre sonra maalesef kuşum öldü. Veterinere gitmeye fırsatımız olmadı bile. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim tekrar.
Üzüldüm. Kuşun durumu kritikti zaten, ölümün eşiğine gelmişti. Bilginiz olsun evde başka bir kuş varsa veyahut yeni kuş sahiplenirseniz veterinere gitme ihtiyacı doğduğunda sıradan veterinerlere değil "kanatlı"veterinerlerine gidiniz. Ayrıca kuşunuz bulaşıcı hastalıktan ölmüş olabilir evde başka kuş varsa ona da geçmiş olabilir gözlemleyin.
Ölen kuşun kullandığı kafes,tünek ne varsa geniş spektrumlu dezenfektanla temizleyin Virkon S tavsiye ediyorum bunun için.

Geri