kuşum hasta mı?

Muhammed471

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar öncelikle bayramınız mübarek olsun. Size iki soru soracaktım. Kuşumun gagasının üstündeki tüyler kalkmaya başladı. Sebebi nedir?
İkincisi kuşum çiftleşmek için uygun dönemde mi? 7 aylık. Erkek kuşum 4,5 yaşında. Yardımcı olursanız sevinirim.
6XgzDN.jpg
[/url][/IMG]

6XgzDN.jpg

Tüye girdi sanırım bu aralar kuşların tüy dökme tüy çıkarma mevsimi. Dişi kuşlar 10 aylıkken falan kızışıyorlar en iyisi 1 yaşından önce çiftleşmemeleri. sizin kuşun ceresi daha kahverengiye dönmemiş kızışmamış sanırım

Tüye girdi sanırım bu aralar kuşların tüy dökme tüy çıkarma mevsimi. Dişi kuşlar 10 aylıkken falan kızışıyorlar en iyisi 1 yaşından önce çiftleşmemeleri. sizin kuşun ceresi daha kahverengiye dönmemiş kızışmamış sanırım
Yardımlarınız için teşekkürler, erkek kuşum ile aralarında ki yaş farkı sorun olur mu? Olursa eğer dişi kusumu değiştirmek zorunda kalacam.

Rica ederim ne demek :) Erkeğin dişiden büyük olması iyidir her zaman ancak erkek çiftleşmek için Dişiyi sıkıştırırsa dişi de istemezse sıkıntı olur böyle bi durum var mı

Rica ederim ne demek :) Erkeğin dişiden büyük olması iyidir her zaman ancak erkek çiftleşmek için Dişiyi sıkıştırırsa dişi de istemezse sıkıntı olur böyle bi durum var mı
Erkek kizismis durumda, tüylerini temizliyor, azına yem kusuyor yanına gidip birşeyler söylüyor. Bazen de dişi erkeğin tüylerini temizliyor. Bunların dışında birşey fark etmedim. Yuvalik taktım Beklemediyim. :) Yavru alamazsam dişiyi değiştirmeyi düşünüyorum

Son düzenleme:
Erkek kizismis durumda, tüylerini temizliyor, azına yem kusuyor yanına gidip birşeyler söylüyor. Bazen de dişi erkeğin tüylerini temizliyor. Bunların dışında birşey fark etmedim. Yuvalik taktım Beklemediyim. :) Yavru alamazsam dişiyi değiştirmeyi düşünüyorum
Yuvalığı ne zaman taktınız
Kaşıma falan normalde mesela benim erkek ayağını dişinin üstüne atıyor rahat bırakmıyordu dişi de yavru daha 4 aylık kadar bende ayırmak zorunda kaldım o yüzden dedim sıkıştırma gibi bi durum var mı diye eğer yoksa sıkıntı yok dişi bi kaç ay sonra kızışır büyük ihtimalle

Değiştirmenize gerek yok 1 ay kadar sonra kızışır diye tahmin ediyorum. Eğer bulunduğu ortam ona güven veriyorsa yumurtlar da. Arada yavru besleyen kuş sesi dinletin faydası olacaktır.

Yuvalığı ne zaman taktınız
Kaşıma falan normalde mesela benim erkek ayağını dişinin üstüne atıyor rahat bırakmıyordu dişi de yavru daha 4 aylık kadar bende ayırmak zorunda kaldım o yüzden dedim sıkıştırma gibi bi durum var mı diye eğer yoksa sıkıntı yok dişi bi kaç ay sonra kızışır büyük ihtimalle
Yuvaligi 10 gün önce taktım. Kuslarimi balkonda duvara astım. Rüzgar deymeyen yerde. Ama araba sesi kuş sesleri sürekli duyuluyor. Sorun olurmu? Bilmiyorum. Onlar çok mutlu gözüküyor. Erkek henüz ayak atmıyor.

Değiştirmenize gerek yok 1 ay kadar sonra kızışır diye tahmin ediyorum. Eğer bulunduğu ortam ona güven veriyorsa yumurtlar da. Arada yavru besleyen kuş sesi dinletin faydası olacaktır.
Gidip 2 yaşlarında mavi hareketli dışı alayım diye düşünüyorum. Benim erkek kuşum çok hareketli, dişi biraz durgun kalıyor

Sorun olmaz. Kendilerini güvende hissetsinler yeter. Ama havalar soğuyunva içeri alacaksanız şimdiden alın ki yeni yerlerine alışıp orda güvende hissetsinler. Tam yumurtlamak istediğinde içeri alıp süreci silbaştan başlatmış olutsunuz.. şimdiden uyarmış olayım.

Kuş tüyde şuan. Durgunluğu ondan olabilir. Genç dişi her zaman daha iyidir. Değişseniz bile yine 7-8 aylık bir dişi alın. İnsanlar gibi düşünmeyin yaş fatkı önemli değildir. Ama yaş ilerledikçe her canlıda olduğu gibi verim düşer bunu da unutmayın.

Kuş tüyde şuan. Durgunluğu ondan olabilir. Genç dişi her zaman daha iyidir. Değişseniz bile yine 7-8 aylık bir dişi alın. İnsanlar gibi düşünmeyin yaş fatkı önemli değildir. Ama yaş ilerledikçe her canlıda olduğu gibi verim düşer bunu da unutmayın.
Yardimlariniz için çok teşekkürler. Dediklerinizi uygulayacam. Tahminen ne kadar sürer tüyden çıkması. Ben Nijerya veriyorum. İskenderun da sıcak memleket.

Erkek benimkinin aynısı
IMG_3250.JPG

Maşallah kuşlar çok güzel tüyü gibi ömrü de bol olur inşallah

Geri