Kuşum halsizleşti

Cengizkvanc

Yeni Üye
Selamın aleyküm ilk önce benim muhabbet kuşum var ailecek çok seviyoruz 1.5 aydır felan bizimle önceden çok öterdi bağırırdı şu 1 haftadır kendi pisliğini yemeye başladı veterinere götürdük bi gaga taşı gibi bişey verdi bide aminoasit verdi suyuna damlattık şimdi pisliğini yemiyor ama 3 gündür ötmüyor yine hareketli ama eskisi kadar ötmüyor halsiz gibi sanki normalde kafese elimi soktuğumda hemen elime gelirdi şimdi gelmek istemiyor gibi sanki.Çıkarttığımıda geri kafese sokmak istesek yakalıyamazdık artık çok fazla uçmuyor kaçmıyor anlamadım ne oldu çok endişelendim lütfen yardım...

Kuşu elinize alıp göğüs ve karın kısmına bakın. Karnında Kızarma Damarlanma falan var mı ? Göğsü zayıf mı ? Kafesini koklayın dışkısı kötü kokuyor mu ? Normal zamanlardan daha kötü kokuyor mu ? Ağzını koklayın kötü koku var mı ? İshal mi ? dışkısı ne renk ?

Sağlıklı bir kusta ne renk olmalı. Benimki koyu yeşil ve beyaz karışımı bu normal mi ?

Yeşil ve beyazsa ve ishal değilse normaldir. Beslenme rejiminiz nedir ? Neler veriyorsunuz ?

Aspur Beyaz sarı dari kuş yemi karışık kuş kumu aldığımda 2 gün hafif ishal gibiydi stresten düşünüyorum sonra geçti şimdi boru gibi çıkıyor dışkısı ama poposu hala lekeli lakin ıslak değil

Vitamin ve Mineral desteği yapıyor musunuz ? Kuşları ara ara güneşlendiriyor musun ?

Probiyotik ve Multivitamin alın. Multivitamin'in amino asitler de içermesine dikkat edin. Probiyotiği hemen her gün vitamini ilk verdiğinizde iki gün üstüste sonrasında haftada bir kullanın. Vitamini kullanma talimatında yazan dozdan fazla verme ama Probiyotiği bol bol vermende sakınca yok. Ayrıca haftada iki defa Suluğuna gazı tam kaçmış Maden suyu koyun. Bu da Mineral ihtiyacı için. Akmina Sodyum oranı düşük olmasıyla daha iyidir. Sodyum oranı düşük başka Maden suyu markaları da olabilir.

Çok teşekkür ederim çok ilgilendiniz. Maden suyu aklıma çok yattı elinize dilinize sağlık

Benim bundan önceki kuşumda halsizlik uçmama isteksizlik bu belirtiler vardı. Bir çok şey denedik ama işey yaramadı. Teyzemlerin kuşunada böyle olmuş kuşu okumuşlar geçmiş nazar deymiş olabilir. Okumakta fayda var benim o kuşum vefat etmişti.:(:(:(

Merhaba yeni uye oldum muhabbet kusumda bir problem var.yaklasik 2 haftadir ishal internette okudugum herseyi yaptim.pirinc suyu patates haslamasi vitamin.Ama gecmiyo hayvan hala halsiz surekli uyku halinde diskisi cok sivi.her sabah poposunda 5-6 tane diski yapisik kaliyor.popo kismina yakin sisligi var karninda veterinerler malesef anlamiyolar sisligin ici bos dedi sadece.vitamin verdi.fotografta yukluyorum yardimci olurmusunuz

Ekli dosyalar

• 20170507_145908-1.jpg
    20170507_145908-1.jpg
    619.5 KB · Görüntüleme: 138
Popo da yumurtada olabilir . Eğer tabanda aşırı sıvı varsa yem yeşilse dışkısı ishal olduğundan eminseniz elma sirkesi soluğa 3 damla damaltin

Popo da yumurtada olabilir . Eğer tabanda aşırı sıvı varsa yem yeşilse dışkısı ishal olduğundan eminseniz elma sirkesi soluğa 3 damla damaltin
Tamam sirkeyi denicem.veteriner kontrol etti sert olmadigini soyledi şisligin.
Bir de kus ta daha once soyle bir problem oldu.erkeksiz yumurta yapmisti.acaba o tarz bisey yasaniyor olabilir mi yine

Benim bundan önceki kuşumda halsizlik uçmama isteksizlik bu belirtiler vardı. Bir çok şey denedik ama işey yaramadı. Teyzemlerin kuşunada böyle olmuş kuşu okumuşlar geçmiş nazar deymiş olabilir. Okumakta fayda var benim o kuşum vefat etmişti.:(:(:(
Kuşlarda İshal ve Hastalık teşhisi

Öncelikle beslenme rejiminden kaynaklı sıvı dışkı ile ishal birbirinden ayrılmalıdır. Herhangi bir rahatsızlığı , hastalığı olmayan bir canlı ishal olmaz. İshal teşhisi koymak için birkaç unsur bize yol gösterir. Örneğin ishal olan kuşun dışkısı kötü kokuludur. Normal amonyak kokusundan bahsetmiyorum. Belirgin kötü bir koku. Tabanlığı yakından koklayınca anlarsınız. Ayrıca Dışkının rengi de yol göstericidir. Eğer dışkı Parlement mavisi ile yeşil arası bir renkteyse sıkıntılıdır. siyahsa sıkıntılıdır. Kan izi varsa tehlikelidir. Tamamen şeffaf renkteyse suyu sanki içtiği şekilde geri çıkarmış gibiyse tehlikelidir.
Eğer kuş ishalse vücudu su kaybediyor demektir. Onun için kuşa Elektrolit takviyesi yapmak gerekir. suyuna muhtelif markaların elektrolit ürünleri var sürekli evde bulundurun gerektiğinde vermek için. 10-15 günde bir sağlıklı kuşa da verilebilir. Bildiğimiz Serum etkisi yapar. kuşa enerji verir. Tabi sürekli kullanmak da zararlıdır. Ayrıca ..suyunu bazikleştirip tedaviye başlayana kadar hastalık belli bir oranda baskılanır. Suya sirke katmak bu açıdan kullanılabilinecek yöntem olduğu gibi bildiğimiz karbonat katmak da ( Bir suluğa silme yarım çay kaşığı dozu abartmayın. ) işe yarar. Yani isalken suyuna elektrolit katarken ayrıca sirke veya karbonat katmak da gerekir. Veya dedim dikkat edin ikisini birden katmaya kalkmayın. Bildiğimiz hamura katılan karbonattan bahsediyorum. Hangi hastalık olursa olsun bu önlemler alınarak kuşun vücut direnci arttırılır. Daha sonra hastalığı teşhis edebilmişsek ona uygun tedaviye başlanır.
Teşhis edememişsek hemen ( Kanatlı uzmanı olması kaydıyla ) veteriner hekime başvurulur. Çünkü diğer veterinerler teşhiste zorlanabiliyorlar. Veteriner hekime gidilirken hiçbir temizlik , suluk veya yemlik değişimi yapılmaz. Özellikle dışkılarını veterinerin görmesi önemlidir. Yani Deliller karartılmamalıdır :D
Veterinere götürme şansı yoksa kuş hastalıklarından anladığından emin olduğumuz bir üreticiye kuşu muayene ettirmeliyiz. Aynı zamanda İnternet sitelerinde deneyimli kişilerden fikir alınmalıdır. Tedavi sırasında kuşa multivitamin desteği vermek iyileşme sürecini hızlandıracağı gibi aynı zamanda vücut direncini de arttırır. Eğer antibiytikli bir tedavi başlamışsak mutlaka Kuşun kafesinde kalsiyum içeren her şey önünden alınmalıdır. Bu süreçte kuşa mama verilmez , yeşillik , meyve , sebze vs verilmez. Bu bize dışkıyı takip imkanı verir. Çünkü Antibiyotik kullanma süresi belirtilerin ortadan kalkmasını müteakip +2 gündür. Her halükarda 7 günü geçmemelidir. Genelde antibiyotikler enfeksiyonun şidddetine bağlı olarak 3 ile 5 gün kullanılmaya uygundur. Her halükarda 7 günden fazla kullanılmaz.

Özellikle dikkat edilecek husus Bazen vitamin veya mineral eksikliği de kuşu hasta gibi bitkin hale getirebilmektedir. ( Örneğin Demir , Kalsiyum , İyot , A vitamini D vitamini eksikliği gibi ) Kuşun dışkısı normal olduğu halde kuş bitkin görünüyorsa özellikle D vitamini ve Demir eksikliğinden şüphelenilmelidir ) kuşu iyi gözlemlemeye çalışmak hareketlerindeki değişiklikleri ve dışkısındaki değişiklikleri iyi gözlemlemek ve çok hızlı davranmak çok önemlidir. Çünkü küçücük canları hastalığa fazla dayanamamaktadır. Bazı hastalıklar 3 günde ölüm getirebilmektedir. Eğer antibiyotik tedavisine başlanmışsa ve iki gün kullanıldıktan sonra az da olsa iyileşme belirtisi yoksa ya bakteriyel bir hastalık değildir veya Kullanılan antibiyotik o hastalıkta endike değildir.

Yani Mavişpembe kardeşim öyle okuyup üfleme büyü yapmayla olmaz bu işler.

Son düzenleme:
Geri