Kuşum garip bir ses çıkarıyor video ekledim

orkundirenci

Yeni Üye
Gayet hareketli ve iştahlı ama özellike akşamları bu tarz bir ses çıkarıyor. Sadece uçarken değil durup dururken de bu sesi çıkardığı oluyor, özellikle ters bir şekilde kafes tavanında yürürken ya da kendisini kaşırken bu sesi çok çıkartıyor. Sorun ne olabilir?

Benim de aklıma solunumsal bir durumu olabileceği geldi. Dışkı fotoğrafı atar mısınız?
Kaynar su dolu kaba vicks koyun o kabın ağzona ince bezle örtüp kafes yakınlarına koyun. Bu uygulama nefesi açar. Deneyip gözlemlerinizi yazar mısınız?

Gayet hareketli ve iştahlı ama özellike akşamları bu tarz bir ses çıkarıyor. Sadece uçarken değil durup dururken de bu sesi çıkardığı oluyor, özellikle ters bir şekilde kafes tavanında yürürken ya da kendisini kaşırken bu sesi çok çıkartıyor. Sorun ne olabilir?

Çözüm bu ilaçta. Veterinerden alınız 5 gün kullanılacak. Tedavi 3 gün multivitamin 3 gün de probiyotikle tamamlanacaktır. Hepsi hergün tazelenecek.

Başta çıkardığı hafif sesler benim erkek kuşumda da var. Mantar tedavisi uyguladım geçmedi. Ses dışında kuyruk titremeside vardı. Son bir haftadır iki kuşta hapşırmalar arttı ve burunlarından su geldiğini gördüm. Solunum yolu sorunu olduğu kanaatine vardık bu konuda ayhan bey ve ümit beyin ilaç önerisiyle monodoks kullanmaya başladım. Ilaç kullanma aşamasin da kuşu çok iyi gözlemleyip doğru teşhis yapmanız gerekir yada kanatlı hayvanlar veterineri bulmalısınız. Vicksi burun tıkanıklığı olduğunda kulak çöpüyle burun deliklerine kaçırmadan hafifçe sürdüm sadece rahatlatıp, tıkanıklığa iyi geliyor ileri seviye solunum sorununda pek etkisi olmuyor. Benim kuşlarda hareketli yeme icmede sorun yoktu ama sık sık kabarıp arada başını gömerek uyuyorlardı ilk bu şekilde bir sorun olduğunu anladım. 2 gündür monodoks kullanıyorum kuyruk titreme ve içinden gelen hafif ince ses azaldı gibi.

Son düzenleme:
Geri