kuşum gözünü açamıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan esra87
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

esra87

Yeni Üye
Kuşum 2-3 gündür halsiz ve hep uyuyordu. yeme suya giderken gözünü açmadan bulduğunu farkettim.gözü kızarıp yada şiş değil ama hep kapalı. tüneğe tellere sürtüyor kaşındığı için mi yoksa açmaya mı çalışıyor anlayamadım. elime alıp ben müdahale edince açıldı gözleri ama kapatınca yine açamıyor sanırım göz kapakları yapışıyor. hangi damlayı önerirsiniz? ya da başka ne yapabilirim?
birde bu halsizliği kabarıp devamlı uyuması için vitaform almayı düşünüyorum iyi gelir mi başka bir öneriniz var mı? nereden bulabilirim vitaform u?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Esra hanım öncelikle halsizliğinin sebebini öğrenmek lazım bir çok sebebi olabilir, yanlış tedavi uygulatmak istemem. Göz için Genta göz damlası kullanabilirsiniz

Esra hanım öncelikle halsizliğinin sebebini öğrenmek lazım bir çok sebebi olabilir, yanlış tedavi uygulatmak istemem. Göz için Genta göz damlası kullanabilirsiniz
3 ayda 15 yumurta yaptı. 21 günlük kuluçka süresi bitince 10 gün sonra tekrar kuluçkaya yattı sanırım biraz halsiz düştü. şuan ishal ama bir suluğu yaklaşık 3 günde bitiriyor çok su içtiği için hep sulu kaka yapıyordu.son yumurtadan sonra siyah kaka yapıyor. yumurtalarını bırakmayan kuşum kuluçkayı yarıda bırakıp dışarı çıktı ve tüm gün salıncakta kabarıp uyuyor ve halsiz.yeme giderken falan sendeliyor. suyuna avisol-a vitamin koydum ama pek işe yaramıyor.

üst üste yumurta yapması dişilerimizi ciddi anlamda yoruyor ve ani ölümlere dahi sebep olabilir. dişinizi ayrı bir kafese alıp dinlendirin kesinlikle erkek le birleştirmeyin ve yuvalık olmasın kafeste. dışkılarının ve kuşunuzun resmini eklerseniz ne tür takviyeler yapmamız gerektiği hakkında fikrimiz olabilir ezbere davranıp yanlış tedavi uygulamayalım

o dışkıda bulunan yemler; dışkı ile beraber mi çıktı yoksa kafes tabanına dökülen yemlermi?

o dışkıda bulunan yemler; dışkı ile beraber mi çıktı yoksa kafes tabanına dökülen yemlermi?
hayır dışkısında sindirilmemiş yemler. kuş kumu almıştım düzelmişti fakat son zamanda halsiz olduğu için kumdan yiyemiyor yine bazı dışkılarında böyle bütün yemler var

esra hanım şuan kuşunuz büyük iht kendisi beslenemiyordur ve beslense dahi sindiremediği için bünyesine fayfası olmaz buda zayıflayarak hastalıktan dolayı kurumaya sebep olur. Öncelikle beslenmesine dikkat etmek için elle besleme mamalarından kullanmanız lazım ve kursaktan beslemeniz lazım her 8 saatte bir. Yemine extradan %50 oranında Aspur(sade kanarya yemi) karıştırmanız lazım ayrıca ilaç olarakta görsel ini paylaştığım Neo-Terramiycin kullanmanız lazım biran önce. Kuşunuzda iç parazitle beraber sindirim çökmüş fazla yumurtlamaktan'da bünyesi aşırı derecede yorgun düşüp hastalığa ön safa oluşturmuş. gerekli tedaviye 1-2 gün içinde başlamazsanız 1 haftaya varmaz acı sonla karşılaşabilirsiniz... İlaçın kullanımını ve reçetesini aşağıda paylaştım. tedavi sonrasında mutlak Vitamin ve probotik takviyesinde yapılması lazım aksi taktirde bağışıklığı çöker daha ağır şekilde yakalanır ilerde. Bu arada yukarda bahsettiğim GENTA göz damlasını es geçin çünkü gözde bir sorun yoktur yoğun sancı çektiği için kasılıyor kuşunuz gözünü dahi açamayacak halde...

0538 581 96 82 numaram işte oldum için sürekli foruma bakamıyorum akşamda evde pc yok o yüzden acil bir durum olursa whatsapp'tan iletişime geçebilirsiniz elimden geldi kadar yardımcı olmaya çalışırım

Ekli dosyalar

• AzlXeNE3NiuZeZqx_PCx2BefnNGZbdMT.jpg
    AzlXeNE3NiuZeZqx_PCx2BefnNGZbdMT.jpg
    24.6 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleme:
NEO–TERRAYCİN TOZ
Formülasyonu : 1 gram oral toz içeriğinde; 58.15 mg oksitetrasiklin hidroklorür, 64.05 mg neomisin sülfat, 5.3 Vitamin A, 1.1 mg Vitamin D3, 1.45 mg Vitamin K, 1.55 mg Vitamin E, 5.3 mg Vitamin B12, 1.8 mg Riboflavin, 9 mg Niasinamid ve 6 mg Kalsiyum Pantotenat bulunmaktadır.

Neo-Terramycin+Vitamin, kanatlılarda ve ruminantlarda sıklıkla karşılaşılan sindirim ve solunum sistemi hastalıkları başta olmak üzere, diğer sistemik enfeksiyonların sağaltımı amacıyla oksitetrasiklin, neomisin ve çoğul vitamin kombinasyonu esasına göre hazırlanmış olan, toz bir ürün formülasyonudur.

Farmakolojisi ve özellikleri : Neo-Terramycin+Vitamin, bakteriyel enfeksiyonlar ve vitamin eksikliklerine karşı kullanılan bir üründür. Bu ürünün aktif maddelerinden oksitetrasiklin, evcil hayvanlarda sistemik ve yerel enfeksiyonlara sebep olan gram (+) ve gram (-) bakteriler ile mikoplazmaları, riketsiyaları ve aktinomisetlerin hepsini kapsayacak boyutlarda geniş antibakteriyel spektrum sergiler. Ağızdan ve parenteral yollardan verildiğinde, kolayca emilerek geniş ölçekte bütün vücuda dağılır. Duyarlı bakterilerde protein sentezini engelleyerek bakteriyostatik tipten antibakteriyel etki meydana getirir. Kombinasyonda yer alan neomisin ise, aminoglikozid grubundan bir antibiyotiktir. Dolayısıyla, uzun süre aynı sistemde parçalanmadan kalmak suretiyle etkili antibakteriyel derişimini korur. Bu antibiyotik, özellikle koliformlar olmak üzere gram (-) bakterilere yönelik güçlü antibakteriyel etkinliğiyle dikkati çeker. Sindirim sistemi enfeksiyonlarının sağaltımında oksitetrasiklin ve neomisinin sinerjistik etkileşmeleri söz konusudur. Neo-Terramycin+Vitamin’in içeriğinde bulunan vitaminler enteritis olgularında çok görülen vitamin eksikliklerinin giderilmesinde ayrıcalıklı bir değer taşır.

Kullanılma yerleri : Neo-Terramycin+Vitamin, kanatlılarda Enfeksiyöz enteritis, tavuk kolerası, kanatlı tifosu ve omfalitis gibi bakteriyel hastalıkların sağaltımında kullanılır.

Pfizer ilaç firmasının bir üretimi olup Neomycin Sülfat ve Oksitetracyline etken maddelidir. Gram ilaç, 176 mg oksitetracyline ve 123 mg neomycin içermektedir. CRD hastalıklarının tümü için kullanılabilecek güçlü bir ilaçtır. Güvercinlerin 2.5 litre içme sularına 2.5 gram ilaç karıştırmak uygundur. (yarım çay kaşığı) Ticari şekli 20 ve 100 gramlık alüminyum poşet şeklindedir.

Çok teşekkür ederim Kahraman bey. Hemen gidip alıyorum ilacı. Eczanelerde mi bulabilirim?
Elle besleme mamasını hazır mı alayım yoksa bazı tariflerdeki gibi mi yapayım?
( Örn:1 Çay Bardağı Mısır Unu
-1 Çay Bardağı Yulaf Unu
-1 Çay Bardağı Pirinç Unu
-1Çay Bardağı Galeta Unu (Galeta unu bulamazsanız tuzsuz galeta da kullanabilirsiniz)
-1 Çay Bardağı Esmer Bulgur
-1 Çay Bardağı İrmik
-2-3 Bebe bisküvisi (un haline getirilmiş vaziyette)
-2-3 Tane de tuzsuz etimek
diye bir tarif buldum )
Son olarak da gözleri için bir öneriniz var mı? açamıyor ve tüneğe sürtüyor sanırım açmaya çalışıor

Eyer gözlerinde bir problem varsa GENTA göz damlası kullana bilirsiniz ama dedim gibi tahminimce çektiği sancıdan ve kasılmadan dolayıdır. bahsettiğiniz mama ek besin olarak verilir kuru olarak hastalık sırasında kursaktan verilmez idarelik olarak marketten hero babby hazır mama dan verebilirsiniz fakat uzun süre kullanımda kusunuzu ishal eder 2-3 günlüne idarelik tüketimde sorun olmaz. Hazır olarak Versele laga a21 veya handmix elle besleme mamaları var onlardan tavsiye ederim. bahsettiğim ilacı hayvan ilacı satan yerlerde ve veteriner ilacı satan eczanelerde bulabilirsiniz

Eyer gözlerinde bir problem varsa GENTA göz damlası kullana bilirsiniz ama dedim gibi tahminimce çektiği sancıdan ve kasılmadan dolayıdır. bahsettiğiniz mama ek besin olarak verilir kuru olarak hastalık sırasında kursaktan verilmez idarelik olarak marketten hero babby hazır mama dan verebilirsiniz fakat uzun süre kullanımda kusunuzu ishal eder 2-3 günlüne idarelik tüketimde sorun olmaz. Hazır olarak Versele laga a21 veya handmix elle besleme mamaları var onlardan tavsiye ederim. bahsettiğim ilacı hayvan ilacı satan yerlerde ve veteriner ilacı satan eczanelerde bulabilirsiniz
Bahsettiğiniz ilacı petshop ve eczanelerde bulamadım.veterinerde bulabileceğimi söylediler 3 veterinere gittim onlar da kulaktan dolma bilgiyle ilaç kullanamazsınız dedi.3ü de kuşu görmeden asla ilaç vermeyeceklerini söyledi.belki sadece mineral kaybı var vitamin ve mineral takviyesiyle iyileşecek bir kuşa boş yere antibiyotik verip daha kötüleşmesine sebep olursunuz dedi.
kuşumda bir değişiklik yok hatta daha az mama yiyor. sanırım kursağından gıcırdama guruldama gibi bir ses geliyor. bebek aspirini aldım atacaktım falak çoğu yerde kuşlara zararlı olduğunu okudum. elim kolum bağlı.

esra hanım türkiye'de kanatgillerden anlayan veteriner sayısı 1 elin parmakları kadar bile yoktur. bu güne kadar hangi veteriner e gitti isem hastalıklarla ilgili danışmaya veya göstermeye anca gülerek çıktım. sizin yeriniz nerede istanbul'da mısınız?

Geri