Kuşum felç oldu

Gözem Elma

Emektar Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Arkadaşlar çok acil cevaplarınızı bekliyorum kuşumun kafesini dün akşam temizliyordum kuş sağlamdı çöp dökmeye gittim 2 dakika kadar geldiğimde kuş felç olmuştu. Herşey saniyeler içinde oldu. Kuşun altında 4 yumurta var ve hepsi dolu. Sol tarafı tutmuyor kuşun. Ayağını hiç kullanamıyor. Ama kanadını açtığımda elimle geri bıraktığımda toplayabiliyor kanadını. Kanatta hareket var ama sol ayağı tamamen işlevsiz. Veteriner anlamadığını söyledi. Yardım edin ayağına kanadı vs dokununca acı hissetmiyor yani bir tepki vermiyor. Kırıldı mı ayağı yada yumurtamı sıkıştı sıkışınca böyle mi olur hiç bilmiyorum ilk defa oldu böyle bişey.

şişlik var mı poposunda varsa sert mi yumuşak mı eğer sertse yuumurta sıkışmıştır değilse felç olabilir bi kontrol edin isterseniz

Aşağıdaki Hastalık olabilir;
Streptococcosis
Ayak ve kanat eklemlerinde iltihaplanma ve açık yara oluşumu. Belirgin ağırlık kaybı, kayıtsızlık, yeşilimsi çamur gibi ishal, kusma, karın ve bağırsak bölgesinde şişkinlik, kanın renginde koyulaşma ve eflatunumsu bir renk alma. Göğüs tüyleri aralanarak bu renk tespit edilebilir. Genel olarak performans kaybı. İleri aşamalarda felç ve ölüm gözlenebilir.
Sebebi: Bakteri. Kullanılacak Antibiyotikler: penicillin, erythromycin, novobiocin, oxytetracycline, chlortetracycline, and tetracycline

şişlik var mı poposunda varsa sert mi yumuşak mı eğer sertse yuumurta sıkışmıştır değilse felç olabilir bi kontrol edin isterseniz
Yumuşak bi şişlik var ama az bi şişlik zaten yumurtlama döneminde olduğu için normal bi şişlik yinede tekrar bakayım

Aşağıdaki Hastalık olabilir;
Streptococcosis
Ayak ve kanat eklemlerinde iltihaplanma ve açık yara oluşumu. Belirgin ağırlık kaybı, kayıtsızlık, yeşilimsi çamur gibi ishal, kusma, karın ve bağırsak bölgesinde şişkinlik, kanın renginde koyulaşma ve eflatunumsu bir renk alma. Göğüs tüyleri aralanarak bu renk tespit edilebilir. Genel olarak performans kaybı. İleri aşamalarda felç ve ölüm gözlenebilir.
Sebebi: Bakteri. Kullanılacak Antibiyotikler: penicillin, erythromycin, novobiocin, oxytetracycline, chlortetracycline, and tetracycline
Herhangi bi yara yok kuşta kan renginede bakayım şimdi ilacı kullanırsam iyileşir mi eğer bu hastalık değilse ne olabilir başka yumurtalar da ölecek bu gidişle çok üzülüyorum. Başka yuva hazırlayan kuşum var onun altına mı koysam ? Kuş yatıyor ama sanki yumurtalara felçli olmasına rağmen

Geri