Kuşum aldığımdan beri hasta

Kutay Şirin

Yeni Üye
İyi günler arkadaşlar pet shopdan 20 gün önce aldığım yavru muhabbet kuşum geldiğinden beri hasta ilk başlarda yerine alışınca geçer dedim ama bir türlü geçmedi.Sürekli uyuyor ve kabarık, hep hareketsiz sadece yem yemek ve su içmek için yerinden kıpırdıyor ve de ishal.Veterinere götürdüm ama malesef kuşlardan pek anlamıyor benim anladığım kadarı ile.Kuşu yeni aldığımı öğrenince değiştirin veya paranızı iade alın dedi bende kuş hastaysa iyileştirelim parası batsın diyince antibiyotik verdi 5 gün kullandım ama değişen bişey yok.İshali için patates haşlaması yaptım verdim ama yemiyor malesef.Ne yapabilirim sizlerden de fikir almak istedim birde balıkesirde kuşdan anlayan veteriner var ise ona yönlendirin beni lütfen.

Fotoğrafta dışkının yanındaki sarılıklar aslında beyaz ama ışıktan öyle çıkmıs sanırım

veterinerlerin birşey anladığı yok birkaç tanesi hariç.yeni kuşlarda bu şekilde dışkı oluyor genelde benim kuşumdada ishal vardı.yem falan yiyorsa genel olarak hareketliyse bu iyiye işaret.dediklerimi yaparsan inşallah daha büyük bir sıkıntısı yoksa iyileşir.4-5 gün suyuna avi-diar kat,aspur ve daldarı ver.dışkısı normale dönene kadar yeşillik,meyve sebze verme kuşu sıcak bir ortamda tut.birde tavsiyem kuşu en çok hangi odada vakit geçiriyorsanız orada tutun.öyle olunca hem daha canlı oluyorlar hemde daha kolay evcilleşiyorlar.geç yatıyorsanız saat 21-22den sonra karanlık bir odaya alsanız daha iyi olur.ben bunları yaptım ishal sorununu çözdüm iki kuşumda kurtuldu.kuşu değiştirmediğiniz tedavisini yapmaya çalıştınız için ayrıca size takdir ettim.hastada olsa o can artık evinize gelmiş imkan varsa değiştirmek bana pek doğru gelmiyor.zaten çok pahalı hayvanlar değil bu kuşlar.papağan olsa neyse.

Her gün olmasada 3 güne bi daldarı veriyorum iştahında problem yok açıkcası ama dediğim gibi sadece yem ve su için hareketleniyor kuş onun dışında sadece uyuyor ve tünekte duruyor.Dediğiniz gibi bu avi-diarı alıp kullancam onun dışında ortam zaten sıcak ama akşam 9-10 dan sonra karanlıkta kalması önemli bi etken midir sizce çünkü belkide sıkıntı budur kuşumu kendi odamda tutuyorum ve gece 3 e kadar falanda oturuyorum.

Her gün olmasada 3 güne bi daldarı veriyorum iştahında problem yok açıkcası ama dediğim gibi sadece yem ve su için hareketleniyor kuş onun dışında sadece uyuyor ve tünekte duruyor.Dediğiniz gibi bu avi-diarı alıp kullancam onun dışında ortam zaten sıcak ama akşam 9-10 dan sonra karanlıkta kalması önemli bi etken midir sizce çünkü belkide sıkıntı budur kuşumu kendi odamda tutuyorum ve gece 3 e kadar falanda oturuyorum.
kuşların uykusunu alması çok önemli.bende gece 2ye kadar falan ayaktayım bu nedenle kuşları uyuması için karanlık bir odaya alıyorum saat 21-22 arasında.20 gün ortama alışması için yeterli bir süre eğitmeye çalışıyor musunuz?avi diar ve aspuruda verin kuşa 1 hafta daha müsade edin ondan sonra eğer eğitime başlamadıysanız başlayın.hayvanı oyalayacak birşey yoksa sadece tünekde oturması normal.

Mümkün mertebe odanın aydınlığını, gün ışığına göre ağarmamakta yarar var, ancak ıstedikleri zaman uyuyabilirler, yani odada akşamları ışık olması büyük sorun teşkil etmez. Eğer kuşu kafes dışına çıkarmanıza rağmen hareketsiz ise ilaç kullanmakta yarar var.

Kuşunuzun fotoğrafını ekler misiniz? Kuş ne zamandır sizle? Kuşu tabii ki de değiştirmeyin dendiği gibi o bir can mal değiş ve yolu sizle kesişmiş, bunun bir anlamı vardır inanın buna.

Mümkün mertebe odanın aydınlığını, gün ışığına göre ağarmamakta yarar var, ancak ıstedikleri zaman uyuyabilirler, yani odada akşamları ışık olması büyük sorun teşkil etmez. Eğer kuşu kafes dışına çıkarmanıza rağmen hareketsiz ise ilaç kullanmakta yarar var.

Kuşu kafesten çıkarınca kafese gitmeye çalışıyor.

Kuşunuzun fotoğrafını ekler misiniz? Kuş ne zamandır sizle? Kuşu tabii ki de değiştirmeyin dendiği gibi o bir can mal değiş ve yolu sizle kesişmiş, bunun bir anlamı vardır inanın buna.

Kuş 15 gündür falan benle hasta olduğu için değiştirmeyi hiç düşünmedim çünkü bi yandan acaba ben mi iyi bakamadım diye düşünüyorum ama geldiğinden beri hasta yani bilemedim.

Ha bide bişey söylemeyi unuttum ben gördükçe temizliyorum poposunu ishalden dolayı ama kendide poposundaki tüyleri yola yola tüy bırakmadı poposunda

Hep uyuyor böyle.

Suluğundaki tam dolu suyuna dört damla elma sirkesi damlatın ve veterinere gidin. Kuşunuzun hasta olduğunu düşünüyorum ilaç tedavisi gerekebilir.

Veterinerden sulphamezatin isteyip çeyrek suluğa 4 damla katarak kullanın ve günde iki defa suyunu değiştirin. En kısa zamanda kafeste detaylı temizlik yapıp kafesteki yem, kalamar kemiği, gaga taşı vs atıp yemi tazeleyin, digerlerinin yenisini temin edin. Tedavi sonrasi probiyotik ve kaliteli bir multivitamin ile takviye yapın.

Suluğundaki tam dolu suyuna dört damla elma sirkesi damlatın ve veterinere gidin. Kuşunuzun hasta olduğunu düşünüyorum ilaç tedavisi gerekebilir.

Götürdüm antibiyotik verdi 5 gün kullandım etki etmedi bide şu sıkıntı var genelde kuştan anlamıyorlar galiba bilemedim...

Veterinerler birşeyler verip gönderiyorlar ama ne olduğunu söylemiyorlar, hatta belki kendileri de bilmiyor

Geri