Kuşum 2 kere baygınlık geçirip düzeldi ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Kramer
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kramer

Yeni Üye
Herkese selam. 5 senedir aynı kafeste beslediğim 2 muhabbet kuşumdan 1 tanesi son 3 haftada 2 kere baygınlık geçirdi. Dün gece yaşanan 2. baygınlıkta neredeyse ölmek üzere gibi bir durumdaydı. Kuşlarım salıncaklarında uyur, gece yatmak üzere ışıkları kapattım 10 dk sonra kanat sesleri duyup ışığı açtığımda kuşum kafesin tabanında hareketsiz şekilde gövdesinin üstünde uzanıyordu. Bacakları tutmuyordu, paralize olmuş gibiydi, full gövde üzerinde, gözler kapalı ve hiç açmıyordu yalnızca nefes alıyordu. Bu durum 15 dk kadar sürdü ve bir anda canlanmaya başladı, birkaç dakikada tabandan zıplayıp tüneğe çıkacak duruma geldi ve hatta sonrasında salonda 1 tur uçtu. Şu an ise hiç bir problemi yok görünüyor her zamanki gibi canlı kanlı ötüyor uçuyor.

İlk baygınlığı da anlatmak istiyorum ona canlı şahit olmuştum. Kitaplığın üzerindeydi oradan havalandı ama fazla havalanınca tavana sürtmeye başlamıştı sonra heycan yaptı denge sağlayamadı cama çarpıp yere hafif bir iniş yapmıştı. Yerden alıp kafesin düz kapısına bıraktığımda 1 dk boyunca dengede durmakta zorlanmıştı. Baygınlık geçirmek üzereymişte direniyormuş gibi bir durumdu çok kısa sürmüştü ve hemen arkasına yine tamamen düzelmişti. O gün cama çarpmış olması ve heycandan öyle bir durum yaşadığını düşünmüştüm ama dünkü olaydan sonra bir durum olduğunu düşünmeye başladım.

Bir de bu kuşumun karakteri hakkında bir detay da vermek istiyorum bir ihtimal sebep bu olabilir mi diye de düşünmekteyim. Kuşum aşırı heycanlı bir kuş, kafesteki diğer kuşu içerden aldığımda 10 sn göremesin heycandan kalp krizi geçirecek gibi oluyor, hemen kanatlar aralanıyor, çığlıklar tünekte bir sağ sola volta atmalar vs.. Evde yüksek bir ses çıksın hemen bir donuyor falan.. Acaba ilk seferde uçarken yaşadığı sorundan dolayı ve dün de karanlıkta salıncağında denge kaybı yaşamış olma ihtimali ile aşırı heycandan paralize olmuş olabilir mi diye de düşünmekteyim.

Fikri olan var mı arkadaşlar?

Az önce kafesi temizleyip dışkı fotoğrafı aldım. Bu tarz sulu bir dışkıyı geçmiş dönemlerde ara ara görüyordum 1 gün oluyor sonra düzeliyordu. Uzman arkadaşların fikirlerini de almak isterim. Şayet dün gece yaşanan ağır baygınlığın hastalık bağlantısı varsa geç olmadan tedaviye başlamak istiyorum

Ekli dosyalar

• dışkı 1.jpg
    dışkı 1.jpg
    426.7 KB · Görüntüleme: 16
Öncelikle kuşunuzun bağışıklığını güçlendirici takviyeler temin edin. Probiyotik entrobac ve multivitamin gervit. Bu ikisini haftanın farklı günlerinde uygulayın ama Probiyotik entrobac İlk etapta üç gün üst üste uygulayın sonra haftada bir e indirirsiniz. Baygınlık içinde bence kuşunuz atak geciriyor. Eğer cama çarpma etkisiyle bir kez olsaydı o zaman çarpma etkisi derdim ama sonrasında bir daha bayılıyor ve akabinde hiçbir şey olmamış gibi uçmaya ötmeye devam ediyor. Bana insanlarda nasıl epilepsi atağı gecirir o izlenimi verdi. Ve bence kanatlı uzman görse çok iyi olur 🙏🏻

Mesajınız için teşekkür ederim. Hemen 2 ürünü sipariş verdim. Güncel dışkı fotoğrafı da bırakayım. Sulu olması dışında renk bana normal göründü

@Tombiş

Ekli dosyalar

• dışkı 2.jpg
    dışkı 2.jpg
    419.5 KB · Görüntüleme: 10
Evet dışkı rengi normal ama fazlasıyla sulu. Siz dediğim takviyeleri düzenli şekilde kullanın. Birde pazartesi gervit veriyorsanız Perşembe entrobac veriniz. Diğer günler normal temiz içme suyu olsun. Takviyeyi vereceğiniz günler akşamdan sulugu kafesinden çıkartın kuş susamış olsun sabah takviyeli suyu verirsiniz. Zaten geceleri yem yemezler su içmezler uykuda oldukları icin. Birde sulukta en fazla 8 saat kalsin. Mesela sabah dokuzda koyduysaniz takviyeli suyu akşam beş beş buçuk gibi kafesten çıkartın. Temiz içme suyuyla değiştirin. Bunları bir müddet uygulayın. Eğer diski hala bu şekilde devam ederse ve atak ta tekrarlarsa mutlaka kanatlı uzman görsün derim çok geçmiş olsun 🙏🏻

Ya arkadaşlar az önce öbür kuşumda da garip bir durum başladı. Kursağından yem çıkartma hareketi gibi bişeyler yapmaya başladı sonra kapıya atlayıp öylece dondu kaldı. Normalde asla dokunmama izin vermez hiç tepki vermiyor bir şey oldu, halsizleşti bir anda, kanatları titriyor aralıklarla

Dışkı yapamıyor olabilir mi. Dün ve bugün dışkıları sulu ve sanki kafesin tabanında dışkı sayısı biraz az gibi göründü gözüme. Böyle bir anda halsizleşip, tepkisiz bir hale getirir mi ki dışkı problemi bilemedim. Geçen gün yazdığınız "entrobac probiyotik" ilacı bugün sabah elime ulaşmıştı şimdi suluğa fincan kaşının çeyreği kadar az miktarda koydum ama su da içmiyor hiç bişeye tepki vermiyor. Öylece gözler kapalı kapıda duruyor

Biraz düzeldi ilaçlı sudan 2 yudum içti salıncağına çıktı dinleniyor öyle. Bu aldığım entrobac probiyotiki suluğa çay kaşığının çeyreği kadar mı koymaya devam edeyim. ölçek bilgisi olan var mı? Gervit multivitamin'de yarın sabah elimde olacak

Baya bir toparladı, kafesin üstüne tırmandı indi vs.. İlaçlı sudan biraz daha içti, biraz da yem yedi salıncağına çıktı ışıkları kapadım. Yine de bir gariplik var ilk kez böyle bir şey oldu, 2 kuşum da 2 gün arayla garip bir baygınlık olayı yaşadı, videoda tam anlaşılmıyor ama kanatları yarım açtığında kanatlar baya titriyordu. Kafes zeminini temizledim sabah dışkı kontrolü yapacağım.

Videolar açılmıyor ama gece zaten yem yemezler su içmezler gece sulugu çıkartın sabah kalktiginiz zaman probiyotikli suyu koyun ayrıca takviyeler ilaç değil bilginize. Siz üç gün üst üste probiyotikli suyu verin gerviti de iki gün temiz su arası olsun ondan sonra verin. Ama takviyeler bağışıklığı güçlendirir atak veya bayılma için bence zaman kaybetmeden kanatlı uzmana götürün. Sinirsel bir durum olabilir.

Geri