Kuşum ölmek üzere Acil Yardım

tahaselim

Yeni Üye
Veteriner ile irtibat halindeyim cıvık patates püresi yedirmem gerekiyor ama beceremedim kolay bir yöntem bilen var mı?

Cıvık patates değil mama gerekiyor.
Kuşlar için satılan elle besleme maması lazım ve elle besleme aparatı..
Mama yoksa 1 adet yumurtayı suya koyun kaynasın kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika tutun 10 dakika pişsin. Sonra kabuğunu soyup sarısını tabağa koyun ezin içine mısır nişastası veya mısır unu ekleyin probiyotik ekleyin 1 pirinç tanesi kadar ve sıcak su ekleyip homojen olana kadar karıştırın. Sonra hafif ılıyınca şırıngaya çekin. Mama bilek yakmayacak sıcaklığa gelince kursaktan besleme yapılsın 3 ml mama verilsin. Yakınlarda petşopçu varsa götürün onlardan yardım alın.

İnternette de kursaktan besleme nasıl yapılır anlatılan videolar var ,soluk borusu ve yemek borusu ayrımına dikkat edilmesi gerekiyor. Mama soluk borusuna verilirse kuş boğularak ölebilir. Bu kuşun kursaktan beslenmesi lazım.
Şırınga ile ağızdan verin azar azar. Ama mamayı yutmama durumu var. İştah kaybı oluyor hasta kuşlarda ve mamayı yutmuyorlar. Dolayısı ile kursaktan besleme gerekiyor.. Ağızdan besleyin önce. Eğer yemezse kursaktan besleme yapılsın. Elinizi çabuk tutun.

Geri