Kuşum çok yem döküyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Hypnos
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Renkli bir pelet yem içeriğine baktım şimdi internetten. Renklendirici kullandığı yazıyor. Bu da önemli mesela. Ben kullanmıyorum zaten ama üretimden geçen yemlere daha dikkat etmekte fayda var. İçine katkı maddesi ekleniyor mu ekleniyorsa neler ekleniyor bilmek gerek. Siz hangi markayı kullanıyorsunuz?
Delta rasyon kullanıyorum. Rasyon olarak bir tek o marka var zaten. Bir de versela pelet var.

Renkli bir pelet yem içeriğine baktım şimdi internetten. Renklendirici kullandığı yazıyor. Bu da önemli mesela. Ben kullanmıyorum zaten ama üretimden geçen yemlere daha dikkat etmekte fayda var. İçine katkı maddesi ekleniyor mu ekleniyorsa neler ekleniyor bilmek gerek. Siz hangi markayı kullanıyorsunuz?
Hocam keşke marka da paylaşsanız da biz de hataya düşmesek. Hem zengin içerik bakımından pelet yem kullanın diyor herkes, hem de zararlı olunca arada kalıyoruz. Mesela ben de güvendiğim bir yerden sıfırdan paket açtırıp Versele-Laga B18 bölünmüş aldım, onu veriyorum. Meyve özlerinden renkler elde ediliyor denilmişti ama siz böyle deyince tereddüt etmedim değil hani.

Hocam keşke marka da paylaşsanız da biz de hataya düşmesek. Hem zengin içerik bakımından pelet yem kullanın diyor herkes, hem de zararlı olunca arada kalıyoruz. Mesela ben de güvendiğim bir yerden sıfırdan paket açtırıp Versele-Laga B18 bölünmüş aldım, onu veriyorum. Meyve özlerinden renkler elde ediliyor denilmişti ama siz böyle deyince tereddüt etmedim değil hani.

Kullandığınız markanın yeminin paketinin içeriğine bakabilirsiniz resmi internet sitesinden. Eğer yazmıyorsa mesaj atıp sorun.

Ben resmi siteden baktım.

kompozisyon​

tohumlar (millet% 35), tahıllar, bitkisel protein özleri, bitkisel kökenli türevler, sebzeler, mineraller, meyve (elma% 5 *), sıvı ve katı yağlar, şekerler, algler (% 1), MOS, avize
* susuz meyve ve sebzeler, kurutmadan önce% eşdeğeri

Analitik bileşenler​

protein% 18, yağ içeriği% 8, ham elyaf% 5, ham kül% 8.5, kalsiyum% 1.25, fosfor% 0.6, metiyonin% 0.4, lizin% 0.95, treonin% 0.65, triptofan% 0.2, sistin% 0.3

Katkı maddeleri / kg​

Besin katkı maddeleri​

A vitamini 8600 IU, β-karoten 5.2 mg, D3 1800 IU vitamini, E vitamini 100 mg, B1 vitamini 8.5 mg, B2 vitamini 19 mg, kalsiyum-D-pantotenat 24 mg, B6 vitamini 7 mg, B12 vitamini 0.04 mg, C vitamini 60 mg, niasin 95 3b405 (bakır) 12 mg, 3b503 (manganez) 120 mg, 3b605 (çinko) 115 mg, 3b802 (selenyum) 0.12 mg, 3b811 (organik selenyum) 0.12 mg

Teknolojik katkı maddeleri​

antioksidanlar: tokoferoller, koruyucular, bentonit ile

Duyu katkı maddeleri​

renklendiriciler

Renklendiricinin ne olduğu yazmıyor.

Burdan da soru sorabilirsiniz.

Teşekkürler normal yemde ben de Versele kullanıyordum, şimdi Vitakraft’ a döndük. Bunu daha çok seviyorlar. Peletteyse zaten Versele üzerine pek yok ülkemizde satışta olan. Ya Versele’ nin doğal gıda boyası kullanıp varsayarak B14, B18 serisine devam edecez; ya da yanılmıyorsam büyük papağanlar için renksiz olan P19 serisine dönecez. Açıkçası ben; renksiz almaktan son anda döndüm çünkü B14 ve B18’ in cezbedeci meyve kokusu olduğu ve bu yüzden ilk kez deneyecek kuşların sevme ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenmişti. Hakikaten de ürün gelir gelmez paketi açınca mis gibi meyve kokusu yayıldı etrafa. Yalnız bizimkiler iri yem kırmayı pek sevmediler, orası ayrı. Ben de ufaltıp kendi yemlerine karıştırıp veriyorum, bakıyorum ilk peleti bitiriyorlar. (:

Teşekkürler normal yemde ben de Versele kullanıyordum, şimdi Vitakraft’ a döndük. Bunu daha çok seviyorlar. Peletteyse zaten Versele üzerine pek yok ülkemizde satışta olan. Ya Versele’ nin doğal gıda boyası kullanıp varsayarak B14, B18 serisine devam edecez; ya da yanılmıyorsam büyük papağanlar için renksiz olan P19 serisine dönecez. Açıkçası ben; renksiz almaktan son anda döndüm çünkü B14 ve B18’ in cezbedeci meyve kokusu olduğu ve bu yüzden ilk kez deneyecek kuşların sevme ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenmişti. Hakikaten de ürün gelir gelmez paketi açınca mis gibi meyve kokusu yayıldı etrafa. Yalnız bizimkiler iri yem kırmayı pek sevmediler, orası ayrı. Ben de ufaltıp kendi yemlerine karıştırıp veriyorum, bakıyorum ilk peleti bitiriyorlar. (:

Pelet yeme nasıl alıştırdınız kuşları? İlk defa verince alıştılar mı hemen ?

Pelet yeme nasıl alıştırdınız kuşları? İlk
Pelet yeme nasıl alıştırdınız kuşları? İlk defa verince alıştılar mı hemen ?
Ben ilk denememde taneli olarak koydum yemediler sonra taneleri peçetenin arasına koyup bardakla ezerek küçülttüm, toz haline getirip yemlerine karıştırdım, afiyetle yediler. Sonraki küçültmelerimde daha iri taneli bıraktım, şimdi hafif ele gelir kıvamdaki taneleri yiyorlar kendileri.

Geri