Kuşum çok yem döküyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Hypnos
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hypnos

Meraklı Üye
Ön tarafa toplayı aşağı döküyorlar özellikle erkek olan inadına yapıyormuş gibi yemleri oraya biriktiriyor 😃bunu nasıl önlerim yazık oluyor?

Maalesef ona yapacak bir şey yok 😂 Benim sultan papağanım da aynı 😂

Maalesef ona yapacak bir şey yok 😂 Benim sultan papağanım da aynı 😂
Normal yemliğe geçsem mi diye düşünüyorum ama bu sefer dişi olan çok döküyor kuş kumu normal yemlikte ve doldurunca iki gün gitmeden boşaltıyor. Biri akıllıyı diğeri normal yemliği bir rahat bırakmıyorlar nasıl bir çözüm bulucam bilemedim.

Normal yemliğe geçsem mi diye düşünüyorum ama bu sefer dişi olan çok döküyor kuş kumu normal yemlikte ve doldurunca iki gün gitmeden boşaltıyor. Biri akıllıyı diğeri normal yemliği bir rahat bırakmıyorlar nasıl bir çözüm bulucam bilemedim.
Ben hiç akıllı yemlik kullanmadım ama dökmeleri hicbir zaman bitmeyecek gaga taşının üzerine ağzında götürüp yemekten zevk alıyor mesela benim kuşum ilginçler 😂

images

Ben bu yem kabını kullanıyorum kuşlarımda. Bu tarz bir yem kabını deneyebilirsiniz. Bunda yemleri aşağıya itemezler, çukur kap çünkü, yarısına kadar yem koyarsınız. Fakat ağzına alıp yere atabilir veya kabın içine girip eşelenebilir ve yerlere yem dökülebilir. Ayrıca dezavantaj olarak kuş içine pisleyebilir. Benim dişi kuş bazen yem kabına poposunu çeviriyor ve orayı tünek gibi kullanıyor içine pislediği de oldu. Sıkıntı bu da ..
Avantajları olarak şunu diyebilirim,kolayca yem kabını çıkartıp yem doldurabiliyorum, temizliği basit, çelik olduğu için sağlığa uygun, kuşlar kolayca yemek yiyebiliyor kabın ağzı örtülü olmadığı için güvende hissediyorlar gibi geliyor bana.

images

Ben bu yem kabını kullanıyorum kuşlarımda. Bu tarz bir yem kabını deneyebilirsiniz. Bunda yemleri aşağıya itemezler, çukur kap çünkü, yarısına kadar yem koyarsınız. Fakat ağzına alıp yere atabilir veya kabın içine girip eşelenebilir ve yerlere yem dökülebilir. Ayrıca dezavantaj olarak kuş içine pisleyebilir. Benim dişi kuş bazen yem kabına poposunu çeviriyor ve orayı tünek gibi kullanıyor içine pislediği de oldu. Sıkıntı bu da ..
Avantajları olarak şunu diyebilirim,kolayca yem kabını çıkartıp yem doldurabiliyorum, temizliği basit, çelik olduğu için sağlığa uygun, kuşlar kolayca yemek yiyebiliyor kabın ağzı örtülü olmadığı için güvende hissediyorlar gibi geliyor bana.
Aaa evet iyi dediniz ben de bundan aldım Pakistan papağanıma, temizlemesi de kolay ve daha sağlıklı iyiki hatırlattınız

images

Bunuda bir deneyebilirim ama içini eşeler gibi geliyor dişi kuş. Teşekkürler öneriniz için.

Çelik yemliği tüneğin biraz uzağına en yüksek tüneğin bir tık aşağısına konumlandırırsanız. Üstünde uyuma ihtimalleri azalır. Kanatlılar olabildiğince yüksekte vakit geçirme eğilimindedirler.

İkiside döküyor ama özellikle yeşil erkek olan döküyor maalesef :)
Izgaralı yemliklerden denediniz mi? Normal yemliklere benziyorlar ama üzerlerinde ızgara olduğu için kuşlar içine girip eşelenemiyorlar. Ağızlarında götürseler bile; en azından bu kadar israf olmaz. Bir de ben mesela kumu yemlerine karıştırıyorum. Benimkiler ayrı yemiyorlar da. Ya da siz illa ayrı koyacam diyorsanız iki adet ızgaralı yemlik alabilirsiniz.
Böyle de var:

of3kwyc.png

Böylesi de:
gzpxmbn.png

İkiside döküyor ama özellikle yeşil erkek olan döküyor maalesef :)
Dikkat çekmek için ya da sevdiği bir yemi arıyordur. Doğaları gereği bazı şeyleri tolere etmek gerekiyor. Benim erkek kuşumda döküyor ve yıllardır çözüm bulamadım. Dökmek istiyorsa döksün canı sağolsun. Ama şunu söyleyebilirim yemini değiştirdim ve daha az döker oldu. Sevdiği bir yem olunca dökmek yerine iştahla yiyor.

Izgaralı yemliklerden denediniz mi? Normal yemliklere benziyorlar ama üzerlerinde ızgara olduğu için kuşlar içine girip eşelenemiyorlar. Ağızlarında götürseler bile; en azından bu kadar israf olmaz. Bir de ben mesela kumu yemlerine karıştırıyorum. Benimkiler ayrı yemiyorlar da. Ya da siz illa ayrı koyacam diyorsanız iki adet ızgaralı yemlik alabilirsiniz.
Böyle de var:

of3kwyc.png

Böylesi de:
gzpxmbn.png
Bunu denemedim ama bir bakarım teşekkürler.

Dikkat çekmek için ya da sevdiği bir yemi arıyordur. Doğaları gereği bazı şeyleri tolere etmek gerekiyor. Benim erkek kuşumda döküyor ve yıllardır çözüm bulamadım. Dökmek istiyorsa döksün canı sağolsun. Ama şunu söyleyebilirim yemini değiştirdim ve daha az döker oldu. Sevdiği bir yem olunca dökmek yerine iştahla yiyor.
Anladım. Şuan vitakraft kullanıyorum ve dökme sorunu devam ediyor sanırım dediğiniz gibi çözümü yok görmezden gelmeye devam etmek dışında :)

Bu tarz sorunların önüne geçmenin bir yolu Rasyon yeme geçmektir. Biraz pahalıdır ama daha kullanışlı ve daha sağlıklıdır.

Bu tarz sorunların önüne geçmenin bir yolu Rasyon yeme geçmektir. Biraz pahalıdır ama daha kullanışlı ve daha sağlıklıdır.
Günaydın. Rasyon yem dediğiniz şey pelet yem mi? Ben hala alıştıramadım 3 ayı geçti. Karıştırsam diğerlerini yiyor, peleti bırakıyorlar. Ben de mecburen ezip yeme karıştırıyorum. Öyle yapınca yiyor keratamla cilveli kızım.

Genelde boşa götürüyorlar. 3 tane yiyorlarsa 5 tane yere atıyorlar.

Geri