Kuşum çok ısırıyor

Clover

Yeni Üye
Merhaba, muhabbet kuşum 1 aylık ve erkek. Benim ilk kuşum. Korkumun üstüne gidip kuş sahiplendim ve aşk yaşadım resmen. Geldiği gün çok uysaldı, anında alışmıştım ona, battaniye altında uyuyordu ve sürekli sevilmek istiyordu. Uçmayı da tam bilmiyordu duvara çarpıp burnunu kanatmıştı içimiz parçalanmıştı, şimdi geçti şükür. Bir hafta oldu huyu epey değişti. Fazla oyuncu ve şımarık, bizi parmağında oynatıyor. Kafesine girmek istemiyor. Sadece mama yemesi ve gece yatacağımız zaman uyuması için kafese sokabiliyorum. Evde bebek gibi seviliyor, şımardı bu yüzden sürekli ilgi onda olsun istiyor, fakat aşırı ısırmaya başladı canımızı yakıyor. Yavru olduğu için gagası ve tüyleri kaşınıyor anlıyorum, bundan ötürü de bizi kullanıyor. Önceden ısırması öpücük gibi minik minik oluyordu ama şimdi böyle can acıtınca korkmaya başladım. Acıkıyor çok ısırıyor, ilgi isteyince çok ısırıyor, kafese kapatınca onu, çıkarmadık diye çok ısırıyor, bize kızınca çok ısırıyor... İnternette kuş ısırınca tepki vermeyin yazıyor, dayanamıyorum ki ısırmalarına haliyle acıdığına dair ses çıkarıyorum o da bu sefer etimi koparacak gibi ısırmalara başlıyor. Ne yapacağımı şaşırdım, onu vermek gibi bir düşüncem yok ama böyle devam ederse ona karşı korkum artacak biliyorum.
Kafese alışması gerekiyor biliyorum. Bir şekilde kandırıp sokuyorum maksimum 2 saat dayanabiliyoruz içimiz elvermiyor onu kafeste hareketli, ötüp dururken izlemeye. İlgimizi çekmek için de her türlü sesi kullanıyor, Yem kabının içine girip yemleri her yere savurmalar, oyuncaklarının seslerini kullanmalar, kendi sesi, tellerin sesi.. Fazla şımarttık sanırım onu. O da bunu güzelce kullandı. Kafesin içindeyken yemini bile yemiyor, suyunu içmiyor. Yanımızda yedirmeye başlıyorum sonra kafese koyabiliyorum. Özgürlüğe, bize bu kadar alışıkken kafese tıkarsam depresyondan ölür diye korkuyorum. Ne yapacağımı şaşırdım, lütfen yardım edin. Isırması daha sürer mi?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-11-30 at 11.45.19 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-30 at 11.45.19 (1).jpeg
    158 KB · Görüntüleme: 22
  • WhatsApp Image 2022-11-30 at 11.42.27.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-30 at 11.42.27.jpeg
    364.7 KB · Görüntüleme: 22
  • WhatsApp Image 2022-11-30 at 11.45.19.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-30 at 11.45.19.jpeg
    333.9 KB · Görüntüleme: 21
Maşallah çok güzel tüyü gibi ömrü olsun. Evet internette okuduğunuz doğru isirinca tepki verirseniz daha fazla ısırmaya maruz bırakır sizi. Çünkü o ısırığı oyun sanıyor. Ona oyun olmadığını öğretmeniz lazım. İsirdiginda kesinlikle yüksek sesle bağırıp çağırmayın yada aniden elinizi çekmeyin. Bunları yaparsaniz maalesef bir yol katedemezsiniz. Şuda var ama eğer ısırmak kuşun karakterinde varsa onu geçirmek zor olabilir bunu da bilin. Çünkü büyüdükçe karakterler tam anlamıyla ortaya çıkıyor. Karakterine bağlıysa onu öyle kabul etmeniz gerekecek. 🙏🏻 Diğer konuya gelirsek kuşunuzu çok fazla simartmişsiniz dediğiniz gibi 🙂🙂 özgür ortam sağlayım derken kafesinden sogutmuşsunuz ve bu hiç iyi olmamış. Benim ilk sahiplendigim kuş aynı sizin kuş gibiydi kafesinde asla durmazdi yemi suyu hep disardaydi bir yere gitsem bile kafes dışında evde hep özgürdü. Bir kere koymam gerekti kafesine mecbur kaldım tüm gün hiçbir şey yemedi içmedi artık açlıktan dışkısı siyah olmuştu. Şuan sizde kendimi gördüm. Sonra bu bana çok büyük ders olmuştu. Maalesef vefat etti 😔 başka kuş sahiplendim. Ondaki hataları artık yapmiyorum. Şöyle yapın kafesin içine sevdiği oyuncakları koyun. Onlarla ilgilenmesini sağlayın. Dişardan değilde kafesin icinden avcunuzdan yem yedirin. Bu tarz şeyler deneyin bakalım. 🙏🏻

Maşallah çok güzel tüyü gibi ömrü olsun. Evet internette okuduğunuz doğru isirinca tepki verirseniz daha fazla ısırmaya maruz bırakır sizi. Çünkü o ısırığı oyun sanıyor. Ona oyun olmadığını öğretmeniz lazım. İsirdiginda kesinlikle yüksek sesle bağırıp çağırmayın yada aniden elinizi çekmeyin. Bunları yaparsaniz maalesef bir yol katedemezsiniz. Şuda var ama eğer ısırmak kuşun karakterinde varsa onu geçirmek zor olabilir bunu da bilin. Çünkü büyüdükçe karakterler tam anlamıyla ortaya çıkıyor. Karakterine bağlıysa onu öyle kabul etmeniz gerekecek. 🙏🏻 Diğer konuya gelirsek kuşunuzu çok fazla simartmişsiniz dediğiniz gibi 🙂🙂 özgür ortam sağlayım derken kafesinden sogutmuşsunuz ve bu hiç iyi olmamış. Benim ilk sahiplendigim kuş aynı sizin kuş gibiydi kafesinde asla durmazdi yemi suyu hep disardaydi bir yere gitsem bile kafes dışında evde hep özgürdü. Bir kere koymam gerekti kafesine mecbur kaldım tüm gün hiçbir şey yemedi içmedi artık açlıktan dışkısı siyah olmuştu. Şuan sizde kendimi gördüm. Sonra bu bana çok büyük ders olmuştu. Maalesef vefat etti 😔 başka kuş sahiplendim. Ondaki hataları artık yapmiyorum. Şöyle yapın kafesin içine sevdiği oyuncakları koyun. Onlarla ilgilenmesini sağlayın. Dişardan değilde kafesin icinden avcunuzdan yem yedirin. Bu tarz şeyler deneyin bakalım. 🙏🏻
Ne güzel yazmışsınız, ilgilenip uzunca açıklama yaptığınız için teşekkür ederim😊 Kafese alıştırmaya çalışıyoruz şimdi. İnşallah huyu böyle değildir, yoksa çok çekeceğiz :D Kafesinde ne yem bıraktı ne su, kapların içine girip kanat çırparak dışarı attı. Çok zor onu görmezden gelmek ama kafesine de alıştırmam gerekiyor. Ah ya ne zormuş böyle. Dediğiniz gibi elimde yem vermeye çalışsam, uyanık bir yolunu bulup kafesten kaçar. Ama deneyeceğim öyle de.
Normalde günde ne kadar kafes içinde kalıp ne kadar dışarıya salmak gerekiyor? Hep kafeste kalması da yanlış olmaz mı? Bi de sizce ne kadar sürer kafese alışması?

Rica ederim ne demek 🙂 dikkat çekmek istiyor kafes içinde beni çıkarın diyor o yüzden öyle hareketler yapıyor 🙂 aslında onun bir saati yok bana kalsa hep özgür olsunlar ama bu sefer kafesten soguyorlar onlara kötülük yapmış oluyoruz ben çalışan olduğum için işten eve gider gitmez üstümü başımı değiştirmeden hemen kafesten çıkarıyorum. Geceye kadar salık kalıyor hafta sonu evdeysem tüm gün salık kalıyor. Ama kafesini hiç yadirgamiyor çünkü işte olduğum zamanlar tüm gün kafesinde olduğu için kafesini de seviyor. Birde disariya çıkacağım zaman kafesine koyuyorum ben yokken Allah korusun bir yere sıkışır ayağı takılır falan en güvenli yer yine kafesi. Tabi sizin evde müsaitlik durumunuzu bilmiyorum ama daha yavruyken bu kadar özgür olmak istiyorsa olgunlaşınca inanın çok zorluk yaşarsınız. Bir şekilde kafesinin yuvası evi olmasını öğrenmesi lazım. Çeşitli oyuncaklarla kandırın. Bir yolunu bulun çünkü çok zorluk yaşarsınız 🙂

Geri