Kuşlarımda Mantar Hastalığı Var Nasıl Bir Düzen Belirlemeliyim?

Kuşu Muhabbet

Yeni Üye
Öncelikle merhabalar, iyi günler dilerim. 3 Muhabbet kuşu sahibiyim. Pençe tırnaklarının anormal uzaması, pençe ve gaga çevresinde kabarcıklar oluşmasından anladığım kadarıyla mantar hastalığı olmuşlar. Nadir olarak; uçtuklarında veya otururken salyalı kusdukları oluyor. Dışkılarını soracak olursanız normal gibi duruyor.

Babama vazelin ve mantarzol adlı kremi aldırdım. Vazelini pençe ve gagalarına sürüdüm, mantarzol içime sinmediği için sürmedim. Nasıl bir düzen belirlemeliyim? Sizlerden cevaplar bekliyorum.

Dış mantardan bahsediyor iseniz kesin mantar varsa eczaneden trosyd krem alıp sürün. Mantar bulaşıcı olduğu için siz de eldiven giyin bu işlemi yaparken ve kafesi tünekleri vs temizleyin mantara etkili dezenfektanla.
Ayrıca salyalı kusma da hastalık belirtisi olabilir. Çoğul konuşmuşsunuz salyalı kustukları oluyor diye, hastalık söz konusu olabilir. Kanatlı (kuş) veterinerine muayene ettirmeniz doğru olur.

Teşekkür ederim cevabladığınız için. Haftada 1 defa kafeslerini sıcak sabunlu su ile yıkamak etkili olur mu? 1-2 günde bir vazelin sürmeye başlamıştım. Krem ile fazla olur diye düşünüyorum? Vazelini tünek, oyuncağa vesaire sürsem? Kremi pençe ve gagalarına sürsem olabilir mi?

Sabun yetersiz olabilir mantar için.

Vazelin sürmeyin,mantar kremi kullanın ama dikkat edin kuş kremden yemesin. Ayaklarda gagada mantar varsa oralara sürün. Tüneklere krem sürmeyin. Salyalı kusma konusuna da dikkat edin, kötü kokulu kusmuk/dışkı varsa iştah kaybı halsizlik sık kusma öğürme zor nefes alma gibi durumlar görürseniz kanatlı veterinerine götürmeniz gerekir.

Vazelin sürmeyin,mantar kremi kullanın ama dikkat edin kuş kremden yemesin. Ayaklarda gagada mantar varsa oralara sürün. Tüneklere krem sürmeyin. Salyalı kusma konusuna da dikkat edin, kötü kokulu kusmuk/dışkı varsa iştah kaybı halsizlik sık kusma öğürme zor nefes alma gibi durumlar görürseniz kanatlı veterinerine götürmeniz gerekir.
Anladım. Tekrar teşekkür ederim.

Şey konuyu "hortlatmak" olacak fakat;

Hafta da bir genel temizlik diye sormuşum yanıtlanmadı. Bunu haftada 3-5 defaya yükseltsem olabilir mi?

Birde, tam olarak iyileştiklerini nasıl anlayabilirim? Ne kadar zaman tedavi gerekir?

Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Şey konuyu "hortlatmak" olacak fakat;

Hafta da bir genel temizlik diye sormuşum yanıtlanmadı. Bunu haftada 3-5 defaya yükseltsem olabilir mi?

Birde, tam olarak iyileştiklerini nasıl anlayabilirim? Ne kadar zaman tedavi gerekir?

Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkürler.
Öncelikle her gün altları temizlenecek. Yemlik suluk her gün dezenfekte edilecek ve yenilenecek. Tam iyileştiğini de veteriner belirler. Genelde dışkı tahlilinden anlaşılır

Geri