Kuşlarım neden çiftleşmiyor?

ilaydaa00

Meraklı Üye
IMG_3471.JPG
IMG_3491.JPG
Merhaba arkadaşlar
Dişi kuşum jumbo kırması, erkek kuşum yerli muhabbet. Yaklaşık bir senedir aynı kafesteler. Birbirlerini kaşıyıp yem kusuyorlar ama dişi erkeği ara sıra dövüyor ve yanaşmasına izin vermiyor. Nedeni ne olabilir? Erkek çok kızışmış ve hareketli sürekli dişinin etrafında. Evdeki objelere kur yapıyor yem kusuyor. Fotoları ekliyorum. Teşekkürler

kuşlarınızı birbirlerini görecek şekilde 10-15 gün ayrı kafeslerde tutun. ayrıca dikkatlerini dağıtabilecek objeleri kafeslerinden çıkarın. ayna salıncak top ve trapez gibi. sessiz ve rahatsız edilmeyecekleri bir konuma taşıyın kuşlarınızı

kuşlarınızı birbirlerini görecek şekilde 10-15 gün ayrı kafeslerde tutun. ayrıca dikkatlerini dağıtabilecek objeleri kafeslerinden çıkarın. ayna salıncak top ve trapez gibi. sessiz ve rahatsız edilmeyecekleri bir konuma taşıyın kuşlarınızı
Çok uzun süre ayrı kafeslerde kaldılar yeni birleştirdik sayılır. Acaba dişi kuş erkekten iri diye çiftleşmiyor olabilir mi?

Aynı sorun bende de var İlayda Hanım. Dediğiniz gibi birbirlerine yem kusuyorlar birbirlerini kaşıyorlar (genelde dişi bizim oğlana kaşıtır kendini) dişi arada bir erkeği kovalıyor kafeste. Tahminimce tünek düzeninden ve içindeki aksesuarlardan kaynaklanıyordur. Ekstra olarak belirtmem gerekirse kuşların çiftleşmesi için uygun koşullar sağlanmalı. Yani uygun hava koşulları. Ne çok sıcak ne çok soğuk ılık bir ortam. Yeterli besin (yumurta maması vs). Yemleri ise %10 yulaf %50 yem %10 kenevir tohumu %30 kanarya yemi şeklinde yuvarlama değerlerle karıştırıp verebilirsiniz. Açtığınız başka bir konunudan kanaryanız olduğunu hatırlıyorum. O yemi kullanabilirsiniz. En önemlisi kuşlar kenidini rahat ve güvende hissetmeliler. Televizyonlu odada bulunmasınlar gürültü onları tedirgin edecektir. Altını çizerek söylüyorum kızgınlaşması için kuşlarınıza ilaç vermeyin. Kenevir tohumu gerektiği dozda o işi görüyor. Aklıma başka bir şey gelirse yazarım. Bu konuda bilgili ustatlar yardımcı olursa sevinirim
21192524682e6b6ce41048ab6c85570d.jpg

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok uzun süre ayrı kafeslerde kaldılar yeni birleştirdik sayılır. Acaba dişi kuş erkekten iri diye çiftleşmiyor olabilir mi?
Olabilir. Ama fark çok değilse genelde sorun etmiyorlar. Muhabbetler o konuda çok seçici değiller [emoji5] hatta muhabbet kuşum ile sultan papağanım çiftleşmeye kalktılar son anda durdumdum [emoji1]

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ilayda hanım dişi kuş hazır olmayana kadar çifleşmes dişi kuşun kızgınlaşması gerekiyor

Geri