Kuş yerde ve masada durma eğitimi

Umut Can Çil

Paylaşımcı Üye
Evet arkadaşlar sorun bu elimde ve omzumda korktuğu bir nesne olmazsa hep duruyor ama yerde ve masaya koyamıyorum koydum diyelim hemen uçuyor ne yapmalıyım

Evet arkadaşlar sorun bu elimde ve omzumda korktuğu bir nesne olmazsa hep duruyor ama yerde ve masaya koyamıyorum koydum diyelim hemen uçuyor ne yapmalıyım
Dal darıyla kandır onu ya da yemle ozaman masada duruyorlar. Benimki de öyle yemle kandırıyorum duruyor, sonra masayı keşfe çıkıyoro_O

elimden hiçbir şey yemiyor ya bu yüzden eğitemiyorum hiçbir konuda
Önce yem kabını önüne getir ve kafasını parmağınla pıt pıtla yemine doğru, anne iç güdüsüyle, yemeye başlıyor sonra alışıyor eline. Ben öyle yaptım alıştı elimden yiyor

Eğitimde öncelikle pekiştireç kullanılmalı. İstenilen bir davranış yapıldığında, anında ödül verilmeli. Ödül gecikmemeli. İlgisini, dikkatini çekecek herhangi bir şey ile yere veya masaya yaklaşmasını sağlamalı, her indiğinde ödül vermelisiniz. Bunu yaparken, çağırmak için de bir hareket yapmalısınız. Örneğin tırnağınızla masaya vurarak ses çıkarmak, gitmesini istediğiniz yere elinizi koyarak parmak şıklatmak gibi. Eğer birkaç gün bunu yaparsanız, hayatı boyunca bir daha unutmayacak, siz ilgilendiğiniz müddetçe her istendiğinde bu davranışı sergileyecektir.

Eğitimde öncelikle pekiştireç kullanılmalı. İstenilen bir davranış yapıldığında, anında ödül verilmeli. Ödül gecikmemeli. İlgisini, dikkatini çekecek herhangi bir şey ile yere veya masaya yaklaşmasını sağlamalı, her indiğinde ödül vermelisiniz. Bunu yaparken, çağırmak için de bir hareket yapmalısınız. Örneğin tırnağınızla masaya vurarak ses çıkarmak, gitmesini istediğiniz yere elinizi koyarak parmak şıklatmak gibi. Eğer birkaç gün bunu yaparsanız, hayatı boyunca bir daha unutmayacak, siz ilgilendiğiniz müddetçe her istendiğinde bu davranışı sergileyecektir.
Ödül kabul etmiyor kafa çeviriyor

Birazcık acıkmasını sağlayabilirsiniz bence acıkınca yiyecektir mutlaka masadan veya elinizden

Elimi uzatınca korkuyor korkmadığında ağzını açmıyor elime atlıyor yemleri döküyor
Acıktığında salın ve yemleri görmesini sağlayın kendi gitsin siz zorlamayın. Ben böyle alıştırmıştım. Masaya konuyordu benimki ama ele gelmiyordu pek. Bende masaya koyup bir kapağın içine yem koyup ona uzatmıştım çok bekledim ama en sonunda yedi :) şuan ağzımdan elimden masadan her yerden yem yiyor :)

Geri