koyu yeşil renk ishal ve halsiz kuş

Kingarthas

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, 1,5-2 yaşlarında kronik astım bir kuşum var. Öz geçmişinden biraz bahsetmek istiyorum çünkü ilginç. ama çok uzun okuyamam diyorsanız en sona özet yazıcam ve resimlerini paylaşıcam.

Bursaya bir gün gezmeye gidince 20-30 günlük 2 kuş aldık. İstanbula döndükten sonra öğrendik ki aslında 6 aylık falan kuşlarmış. (bundan dolayı yaşını tahmini yazdım.) ishal oldular geldikten 5/10 gün sonra. Eve yakın ve yem aldığımız bir pet shopa akıl danıştık. Hava akımında bırakmadık, üşütmedik (zaten yazdı) ve ishal ilacı damlattık suyuna. Birinin ishali kötüleşti ve 1 ay sonra 1 kuşumz öldü. Şuanki kuşumuz yaşadı ve iyileşti.

Bu tramvadan sonra sağ kalan kuşumuz bizden uzaklaştı ve içine kapandı. Çok uzun mesafe uçamıyordu, uçarken zorlanıyor gibi ses çıkarıyordu. geceleri tık tık nefes alırken ses verip kuyruğunu oynatmaya başladı. ishal ilacını vermemize rağmen ishal oluyordu. Biraz araştırdık veterinere götürmeye karar verdik. Veteriner astım olabileceğini onun geçmiyceğini ama ishali için ilaç vericeğini söyledi. Megatrill aldık, kullandık. ishali geçti ama bırakınca geri döndü. sonra veteriner Baytrill kullanmamızı söyledi. onuda kullandıktan sonra ishali geçmedi ve geri geldi. Bizi daha sonra avcılar fakültesine yönlendirdi.

Fakülteye gitmeden çok pis kokmaya başladı ve yeşil ishal yapmaya başladı. -şu ana kadar yaptığı ishaller açık renkteydi.- Fakültede de kronik astım olduğu doğrulandı. Ishali ve astımı için kluvanat reçete edildi. Astımı düzelmezse onla yaşıyacağı söylendi. vitamin ve probiyotik almamız gerektiği söylendi. Her şeyi aldık ve veterinerin söylediği şekilde kullandık. vit ve probiyotiği uzun süre devam etmemizi söyledi. bizde dediği gibi yaptık. Bence prob. ve vit. çok yardımcı oldu. ve kuşumuz iyileşti islahi düzeldi. Astımı geçmedi tabiki ama keyfi yerindeydi baya süredir.

Özet: Son durumu ise 2/3 ay aradan sonra kakasının rengi koyu yeşil oldu, büyük büyük yapıyor. Bugün fark ettik poposunda baya kaka birikmişti çok sertti. Bize 3/5 saattir sanki kaka yapmamış gibi geldi. anüsünü tıkamıştır belki diye suyla yavaşça yumuşatarak kuşa çok tramva yaşatmadan kakaları çıkardık. çıkardıktan sonra hemen kaka yaptı. kakası gene yeşildi. 2. yaptığı kakası ise çok sulu gibi yeşil. Şuan kafesin dibinde takılıyor. uyukluyor. nadiren tüneğe çıkıyor. Hızlı nefes alıp veriyor. Yem yiyip su içiyor. Aldığımızdan beri ilk daha bu kadar halsiz. ilk veterinerin dediği ölçüde Suyuna megatrill kattım. yarın eğer sağ kalırsa ve düzelme belirtileri göstermezse tekrar fakülteye götürsem mi diyorum ama Veterinerlere olan inanacım azalmaya başladı. Birde burdan fikir almak istedim.

Resimlerini ekliyorum. bu kuşumuzdan başka 3 kuş daha aldık sonra toplamda 4 tane var. (ölenle birlikte5 tane almış olduk toplamda.) diğerleri sağlıklı (tabi kuş seçmeyi öğrendik.) Bu kuş hep yalnız takılıyor diğerleriyle sosyalleşmiyor. (ilk kuşumuz öldüğünde psikolojik tramva yaşadığını düşünüyoruz.) Şuan ayırdık diğerlerinden başka bir kafese koyduk. Sizce ne yapmam lazım? İmla hatalarım varsa kusura bakmayın. Telefondan bu kadar yazabildim.

Dışkıya tahlil yapılmadan verilen ilaçlar çok başarı sağlamıyor maalesef.Size verilen antibiyotikler de aynı etken maddeli birazda ezbere verilen ilaçlar.Zaten kuşlardan anlayan veteriner bulmak çok çok zor.İmkan varsa İstanbul vet egzotik hayvan kliniğine götürün.Türkiye’de kanatlıdan anlayan bir kaç yerden biriymiş.Çok memnun kalan var.Hekimleri kuş hastalıklarında uzmanlar.Dışkı ve genel durumu çok iyi görünmüyor maalesef.

İyi günler arkadaşlar, kuşum bugün öldü malesef. Kuş alırken sağlıklı olmasına dikkat edin. Sonra çok üzülürsünüz.

Geri