Kokulu kuş

Gözdebulut

Yeni Üye
Merhabalar yaklaşık iki hafta önce bir petshoptan kuş sahiplendim iki ay civarı erkek olduğunu düşünmekteyim, öncesinde 10 sene beslemiş olduğum bir dişi kuşum vardı hiç kokusu yoktu dışkısı bile kokmazdı. Evde tavuk kümesi yoğunluğunda bir koku var kuşun hareketlerinde yeme içmesinde herhangi bir sorun yok aksine inanılmaz fazla su içiyor bir kuşa göre, suyuna elma sirkesi ekledim içmeye devam ediyor biraz kekik çayı verdim ama kokuda bir değişme yok. Kafesi günlük temizliyorum yıkayarak steril olması açısından kafese çapkını koyunca sanki bir senedir yıkanmamış gibi oluyor. Üzerinde kalmış bir koku olduğunu düşünüp dalin ile yıkadım koku geçer diye ama değişiklik olmadı. Dışkıfoto ekledim. ne yapabilirim ?
F183A6F1-729B-4CF3-A417-FDC255D40749.jpeg

Ekli dosyalar

• 9D48D1B2-F059-49FF-8967-92D3470177E3.jpeg
    9D48D1B2-F059-49FF-8967-92D3470177E3.jpeg
    867.3 KB · Görüntüleme: 42
  • 7AAE5A3E-07E3-4328-90DA-3606E2E22856.jpeg
    7AAE5A3E-07E3-4328-90DA-3606E2E22856.jpeg
    44.7 KB · Görüntüleme: 40
Koku kuştan ziyada tül'de de olabilir tülü kontrol etmenizi öneririm. Kuşlar diğer hayvanlar gibi şampuanla vs yıkanmaz, sprey şişesine ılık su koyunuz suyun içerisine az miktarda elma sirkesi koyunuz ve kuşa spreyleme yapınız. Kafesi ve ekipmanları düzenli yıkamakta fayda var.d

Dediğim gibi kafesin tüm ekipmanlarını detaylı yıkayarak temizliyorum aynı kafesi daha önce vefat eden kuşum da kullanmıştı hiç koku olmazdı kuş dışarıdayken omzuma geliyor koku kuşta da var aldığım yere sordum kuş mümkün değil kokmaz dedi ama kafes dışında da kokusu çok fazla

Koku kuştan ziyada tül'de de olabilir tülü kontrol etmenizi öneririm. Kuşlar diğer hayvanlar gibi şampuanla vs yıkanmaz, sprey şişesine ılık su koyunuz suyun içerisine az miktarda elma sirkesi koyunuz ve kuşa spreyleme yapınız. Kafesi ve ekipmanları düzenli yıkamakta fayda var.
Herhangi bi hastalıktan dolayı oluyor olabilir mi bu koku

Kuş hastalıktan kokmaz.
Koku sebebi petshoplardaki salma da en fazla 2-3 tünek ve 100 tane kuş olur. Kuşlar çoğunlukla taban da durur. Tünekteki kuşların dışkıları gelmiş olabilir. Artı taban da uzun süre dışkılarla karışık halde yaşamış olabilir. Yavruluk geldiği yerde Yuvalık ta pis bakılmış olabilir. Kuşu yıkamayın spreyleme yapın ilk tüyüne girsin yavruluk tüylerini atsın koku kesilecektir..

Sağlıkla..

Kuş hastalıktan kokmaz.
Koku sebebi petshoplardaki salma da en fazla 2-3 tünek ve 100 tane kuş olur. Kuşlar çoğunlukla taban da durur. Tünekteki kuşların dışkıları gelmiş olabilir. Artı taban da uzun süre dışkılarla karışık halde yaşamış olabilir. Yavruluk geldiği yerde Yuvalık ta pis bakılmış olabilir. Kuşu yıkamayın spreyleme yapın ilk tüyüne girsin yavruluk tüylerini atsın koku kesilecektir..

Sağlıkla..
Çok teşekkürler iyi bayramlar 🙏🏻

Kuşların ter bezleri olmadığı için ve derileri de yağlı olduğu için üzerine sinen kokunun çıkması biraz zaman alır. Marketlerde satılan şampuanları kuşların üzerinde kullanmak doğru değil. Bebe şampuanı olsa bile kullanmayalım. :)

Aynı durum bizim dişide de vardı Ahmet hocanın dediği gibi zamanla gitti. İkisinde petshoptan aldım bende ama erkekte koku durumu hiç olmadı. Bazı kuşlarda oluyo heralde.

Aynı durum bizim dişide de vardı Ahmet hocanın dediği gibi zamanla gitti. İkisinde petshoptan aldım bende ama erkekte koku durumu hiç olmadı. Bazı kuşlarda oluyo heralde.
Koku ıslak tüy gibi bir kokumuydu? Dışkısında ayrı bir koku var zaten ama sonuçta kuş üzerinde dışkı ile gezmiyor o yüzden sadece dışkı değil tüy kaynaklıda bir sorun var , ben yıkayınca geçmediği için çok endişelenmiştim ne kadar sürdü geçmesi?

Koku ıslak tüy gibi bir kokumuydu? Dışkısında ayrı bir koku var zaten ama sonuçta kuş üzerinde dışkı ile gezmiyor o yüzden sadece dışkı değil tüy kaynaklıda bir sorun var , ben yıkayınca geçmediği için çok endişelenmiştim ne kadar sürdü geçmesi?
Islak tüyden ziyade daha çok tavuk kümesi gibi kokuyordu. Aldığımda 45-50 günlüktü büyük ihtimalle yuvalık temizliğine özen göstermedikleri için üzerine yuvalığın kokusu sinmişti. 4-5 aylıkken kanat tüylerine kadar tüm tüylerini yeniledi ondan sonra geçti koku.

Geri