Koku sorunu ..??

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan sheby
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

sheby

Meraklı Üye
Merhabalarr.. kuşlarımızı baktığımız odaya girildiğinde koku agır bir sekilde farkedilmeye baslandi.. kuşlarda koku olmamasi icin önlemler alabiliyor muyuz sizler neler yapiyorsunuz ??

Gunde 3 kere kafes tabanini yikiyorum. cereyan olmucak sekilde havalanmasini sagliyorum. Uzun sure mama birakmamaya calisiyorum. :) yine de bu sicaklarda kokacak sey buluyorlar

Gunde 3 kere kafes tabanini yikiyorum. cereyan olmucak sekilde havalanmasini sagliyorum. Uzun sure mama birakmamaya calisiyorum. :) yine de bu sicaklarda kokacak sey buluyorlar
Ben de cok titizim ama tüy degistiriyor bi tanesi her yer tüy acaba ondan mi koku cogaldi anlamadim ben mama vermiyorum henuz ne koysam yemiyorlar acayip degisik tipler benimkiler meyve bile yemiyorlar

Benimkilerde meyveyi yemez ben mamaya katarim ama yumurta yemeyen kus cok nadirdir yaa :) elimde gorseler tellere atliyorlar. Peki buyuk diski var mi baktin mi

Benimkilerde meyveyi yemez ben mamaya katarim ama yumurta yemeyen kus cok nadirdir yaa :) elimde gorseler tellere atliyorlar. Peki buyuk diski var mi baktin mi
Yok hayir normal dişkıları baktim koku agirlasinca merak ettim kum falan kullabiliyor mu ozel bi yontemi var mi diye

Kedi kumu kullanan var tabana ama arada izgarasi olsun merak edip yemeye kalkmasinlar. Benin kafeste izgara yok kullanamiyorum. O yuzden surekli yikiyorum. Mama yiyince duvarlarda batiyo siliyorum. :) benim avantajim her yerin fayans olmasi silmesi temizlemesi kolay

Eğer koku dışkı kaynaklı ise işe yarıyor. Dışkı çabuk kuruyor. Bende koku sorunu olmadığı için sadece kağıt havlu seriyorum ve 2 günde bir değiştiriyorum. Suluklarını de her gün iyice sıcak suda temizleyip kullanıyorum.

Kuşların zaten kendilerine has kokuları vardır. Özellikle ıslandıklarında kokuları ağırlaşır. Vücutlarından salgıladıkları yağ ile alakalı. Kuyruklarının üzerindeki yağ kesesinden yağ alıp tüylerini tararlar ve kafalarını o yağa sürerler. Bu koku ıslanmadıkları sürece çok da belirgin, evi kokutacak düzeyde değildir.

Tüy dökümünde B vitamini takviyesi ve ekstra yulaf beslemesi yapabilirsiniz. Ayrıca banyoluk takarak daha rahat bir tüy dökümü süreci geçirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Eğer koku dışkı kaynaklı ise işe yarıyor. Dışkı çabuk kuruyor. Bende koku sorunu olmadığı için sadece kağıt havlu seriyorum ve 2 günde bir değiştiriyorum. Suluklarını de her gün iyice sıcak suda temizleyip kullanıyorum.

Kuşların zaten kendilerine has kokuları vardır. Özellikle ıslandıklarında kokuları ağırlaşır. Vücutlarından salgıladıkları yağ ile alakalı. Kuyruklarının üzerindeki yağ kesesinden yağ alıp tüylerini tararlar ve kafalarını o yağa sürerler. Bu koku ıslanmadıkları sürece çok da belirgin, evi kokutacak düzeyde değildir.

Tüy dökümünde B vitamini takviyesi ve ekstra yulaf beslemesi yapabilirsiniz. Ayrıca banyoluk takarak daha rahat bir tüy dökümü süreci geçirmelerine yardımcı olabilirsiniz.
Tesekkurler bizimkiler odayi kokutuyorlar cok farkli yorumlar da yapilmisti daha oncesinde ama ben kedi kumu denemeyi dusunuyirum izgaramiz var altta bi denemek lazim granulle ikisini

Bence de deneyin zaten ucuz bisey bi zarariniz olmaz. Kuslarin o has kokularina bayiliyorum yaa. Kucukken koyde civcivlerimiz vardi yakalayip icime ceke ceke koklardim ayni kokuyolar :D 1 yeni dogan bebek kokusu 2 kus kokusu

Geri