Koksidiyoz Hastalığı ve Tedavi Süreci

İsmail ERDEN

Emektar Üye
Merhabalar,

3,5 yaşındaki kızım bu hastalığı geçirdi. Durumu şu an iyi. Bu hastalıkla ilgili tecrübelerimi, kullandığım ilaçları ve yaşadığımız süreci gün gün anlatmak isterim. Bu hastalığa yakalanan muhabbet kuşları ve sahipleri için rehber niteliği taşımasını ve yardımcı olabilmeyi umuyorum.

-İlk olarak 2 gündür iştahında %50-70 azalma vardı. Bakarıp uyuyordu. Kafasını kanadına gömüyordu.
-2 gün sonra sabah kalktığımda dışkısının herzamankinden farklı olduğunu gördüm.
fıstık dışkı.jpeg

-Dışkısının bu şekilde olduğunu görünce bu sitede konu açıp tecrübeli abilerden yardım istedim. Sağolsunlar çok ilgilendiler. @Recai @ADRIAN
-3.günün sabahında bu şekilde dışkı gördüm ve koksidiyoz hastalığı olduğunu öğrendim. Bunun için sulphamezathine tavsiye ettiler. Veteriner ile iletişime geçtim. En erken yarın sabah verebileceğini söyledi. İştahı olmadığı için yumurta maması verdim. İshali tetikleyebileceği için elma vermedim. Yumurta mamasınu şu şekilde yaptım;
1 adet yumurtayı kısık ateşte 20 dakika kadar yani çok pişirdim ve 20 30 dakika kadar soğuttum. Tamamen soğuması çok önemli yoksa rendelenmiyor.
Yumurta sarısını rendeledim küçük küçük. Rendeyi yukardan aşağı kadar götürmedim. İp gibi uzun olmasın diye.
Üzerine irmik serptim e karıştırdım.

Bu şekilde hazırladığım yumurta mamasını verdim.

-4.gün sabah erkendne gidip aldım ilacı ve öğlen suluğuna koydum. Yaklaşık 1 fincan suya 7-8 damla kadar ekledim. Bugünde iştahı yoktu ve yine yumurta maması verdim.

-5.gün sabah baktığımda dışkılarının biraz düzeldiğini gördüm. Ama iştahı yine çok azdı. 5. günün akşamıda yumurta maması verdim. Birde bugün ilacın 2. günüydü. Kafeslerini zefiran ile dezenfekti edip güzelce yıkadım. Zefiran yoksa elma sirkesi ile yapılabilir. Ama sonrasında çok iyi durulamanız çok önemli. Daha önce bir kuşum kusmuştu bu yüzden, üstelik çok dikkat ederim.

-6. gün sabah dışkıları yavaş yavaş normale dönmüştü ama yine ishali vardı. Rengi ilk zamanlar gibi değildi ama tam olarak normalde değildi. Bugünde iştahı olmadığı için yine yumurta maması verdim. İlacın 3. günüydü bugün.

-7. gün ve ilacın 4. günü. İştahı yerine gelmeye başlamıştı artık yemde yiyiyordu. Bugün yumurta maması vermedim yem yediği için.

-8.gün ve ilacın 5. günü iştahı normale dönmüştü. Dışkılarıda normale dönmüştü. Dışkarı artık bu şekildeydi;
fıstık dışkı 1.jpeg

-9. gün ve ilacın 6. günü. Aslında bugün. İyileşti diye ilacı kesmedim. 7 gün tamamlamak istedim. Yarın son ilaç günü olacak şu an maşallah duruşu bakışı kuyruğu iştahı dışkısı normale döndü.

Ben ilacı şu şekilde verdim;
Öğlen 12 de verdim, gece 12 de tazeledim, ertesi gün öğlen 12 ye kadar durdu sonra öğlen 12 de yine tazeledim, gece 12 ye kadar.

Umarım hiçbirimizin kuşu bu hastalığa yakalanmaz. Eğer olursa diye böyle bir rehber hazırladım. Umarım faydalı olur.

Geri