Karışık bir durum söz konusu ne yapmalıyım ?

İlknur_bjk

Paylaşımcı Üye
Benim bir çift kuşum vardı, komşum bir dişi kuş verdi. Bende ki dişi erkek kuşumla her türlü kurlaşma (yem kusma,yuvaya girip çıkma,kemirme iç güdüsü,birbirlerini kaşıma gibi) yapsalar da hiç eşleşmediler. Dişi kuşum sürekli üzerinden attı. Birazda yağlı bir dişi kuştur kendisi. Bende komşumuzun getirdiği dişi kuşu erkek kuşum yanına aldım yaklaşık 1 hafta önce. Komşumuzun verdiği dişi kuşla benim erkek kuşum dün çiftleştiler. Şimdiki Sorum şu çiftleştikten sonra kaç günde yumurta gelir ? Ben çiftleşmelerini dün gördüm ama öncesi var mı bilmiyorum? Çünkü dişi kuşun kanatları hafiften yana düşmüş. İkinci sorum ise şu, bendeki yağlı olan dişimi ayrı kafese aldım ve sıkılmasın diye hem uçuruyorum arada hem de konuşuyorum onunla. Bugün ilk defa ben onunla konuşurken sanki yanında erkek kuş varmış gibi çiftleşme modunu aldı. bunu hatta 2 kere yaptı. Demek istediğim şimdi ne yapmam gerek? bendeki erkek çoktan 2.dişiyle eşleşti onları ayıramam. Bende ki dişide mi acaba erkek kuş istiyor,neden böyle yapmış olabilir? Erkek kuşumun yanındayken hiç böyle yapmamıştı.Kafam gerçekten karışık.

Muhtemelen sizi, erkek kuştan daha cok seviyor :D
Sağlıklı bir çiftleşmenin ardından, eğer dişi yumurtlamaya hazır ise, yaklaşık 10 gün içinde yumurta gelir. Bence hiç ellemeyin, bu şekilde kalsınlar

Muhtemelen sizi, erkek kuştan daha cok seviyor :D
Sağlıklı bir çiftleşmenin ardından, eğer dişi yumurtlamaya hazır ise, yaklaşık 10 gün içinde yumurta gelir. Bence hiç ellemeyin, bu şekilde kalsınlar
Yani dişiler sahiplerine bu şekilde ilgili olur mu? Bende dişi kuşum tek olduğundan acaba eş mi istiyor,bu şekilde acaba günaha giriyor muyum diye vicdan azabı çekiyorum sabahtan beri. Kafesler yan yana ama birbirlerini görmüyorlar. Sadece seslerini duyuyorlar. Acaba çiftlerimin kızıştırıcı sesini duyup mu öyle yaptı acaba? Bu da bir diğer düşüncemdi. 10 gün mü? Ay heyecanlandım şimdi. Yumurtlamadan önce ve yumurtladıktan sonra nasıl beslemeliyim çiftleri de sağlıklı yavru alabilirim?

Belki de çiftleşmek veya yumurtlamak için daha önceden olmadığı kadar isteklidir şu anda. Bunu bilmenin tek bir yolu var, o da erkeği diğer dişinin yanına almak ama bunu tavsiye etmem, yakın zamanda iki dişinin birden yavru yapması sorun olabilir.
Beslenme konusunda ise iki günde bir yumurta maması yapın, mamanın içine çeşitli sebzelerden de azar azar katın, yavrular yumurtadan çıkana kadar 3 günde bir multivitamin verin, suluklarını sık sık temizleyip sularını tazeleyin

boşda kalan dişiyede bir eş seçtirseniz?yağlarını eritince tabi:Dbence muhabbet kuşları kendi türlerinden bir arkadaşı hak ediyorlar.üretim amaçlı olmasa bile arkadaş olurlar birbirlerine:)

Belki de çiftleşmek veya yumurtlamak için daha önceden olmadığı kadar isteklidir şu anda. Bunu bilmenin tek bir yolu var, o da erkeği diğer dişinin yanına almak ama bunu tavsiye etmem, yakın zamanda iki dişinin birden yavru yapması sorun olabilir.
Beslenme konusunda ise iki günde bir yumurta maması yapın, mamanın içine çeşitli sebzelerden de azar azar katın, yavrular yumurtadan çıkana kadar 3 günde bir multivitamin verin, suluklarını sık sık temizleyip sularını tazeleyin
Çok teşekkürederim bilgileriniz için Süleyman bey.

boşda kalan dişiyede bir eş seçtirseniz?yağlarını eritince tabi:Dbence muhabbet kuşları kendi türlerinden bir arkadaşı hak ediyorlar.üretim amaçlı olmasa bile arkadaş olurlar birbirlerine:)
Haklısınız ama 4 çift kuşa, bir de olursa bebişler hepsine birden bakamam ve ilgilenemem. En azindan böyle tek kalan disimlenilgilenebiliyorum

Bu arada bir de tek kalan dişimin ceresi koyu kahverengi yani aşırı kızışmış şekilde ama erkekle eşleşmedi. Diğer dişi muhabbet kuşumun ceresi beyaz ama eşleştiler. Bu mümkün olabilir mi? Genelde kızışan dişilerin ceresinin kahverengi oldugunu duymustum

Geri