Kanat ve kuyruk gelişimi

Oğuzhan Yıldız

Meraklı Üye
Arkadaşlar dün bir konu paylaştım fakat yardım alamadım uçamayan fakat sağlığı yerinde olan kanatlarında ve kuyruğunda sorun olduğunu düşündüğüm bir muhabbet kuşu için ne gibi bir tedavi uygulanmalı vitamin veya yem takviyesi gibi vs önerileriniz nedir

Bu konuyla ilgili kimsenin bir bilgisi yok anlaşılan kuşu kaderine terk etmek istemezdim kanatları yıpranmış hepsi bu uçamıyor bu durumla karşılaşan kimse yok mu

Kuşunuzun yaşı, nasıl bu hale geldiği ve varsa Fotoğraf paylaşır mısınız?
Hocam kuş benim değil uzun süredir salmada olduğunu söyledi arkadaş kafeste hareketli yeme içmesinde bir problem yok. Kanatlarını kontrol ettim çok az miktarda yıpranma var gibi neden uçamadığını bilmiyoruz yara vs de yok ama tahminim kanatları yetersiz kalıyor uçmasına. Yaşı da en az 1-1.5 yasında diye tahmin ediyorum

Ekli dosyalar

• 92C3B98C-F139-42DE-A460-5997DAA7C5FC.jpeg
    92C3B98C-F139-42DE-A460-5997DAA7C5FC.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 347
resim paylaşırsanız daha kolay yapılabilir.

Görmedim kusura bakmayın. Tüylerinde birşey varmış gibi gözükmüyor. Ancak sanki kanadı tam toplayamıyor gibi geldi. Tam emin değilim ama az da olsa açık tutuyor gibi. İncitmiş veya yanlış kaynamış olabilir.Ya da kalıtsal bir hastalık. Ayhan hocam görünce net bir cevap verir.Kalıtsal ise pek özümü olmuyor. İnşallah vardır bir yolu.

Görmedim kusura bakmayın. Tüylerinde birşey varmış gibi gözükmüyor. Ancak sanki kanadı tam toplayamıyor gibi geldi. Tam emin değilim ama az da olsa açık tutuyor gibi. İncitmiş veya yanlış kaynamış olabilir.Ya da kalıtsal bir hastalık. Ayhan hocam görünce net bir cevap verir.Kalıtsal ise pek özümü olmuyor. İnşallah vardır bir yolu.
Sağolun teşekkür ederim Yani nasıl desem kuşta hasta gibi durmuyor sanki engelli gibi diyebilirim belki doğuştan olabilir ama bir şey daha fark ettim ayakları yamuk duruyor sanki çarpık bacak gibi yürümesinde de sıkıntı yok ona da baktım bilemiyorum artık bi çaresi varsa yapmak isterim açıkçası

Hocam kuş benim değil uzun süredir salmada olduğunu söyledi arkadaş kafeste hareketli yeme içmesinde bir problem yok. Kanatlarını kontrol ettim çok az miktarda yıpranma var gibi neden uçamadığını bilmiyoruz yara vs de yok ama tahminim kanatları yetersiz kalıyor uçmasına. Yaşı da en az 1-1.5 yasında diye tahmin ediyorum
Rekleri çok güzelmiş, güle güle üretimlerde güzel renkler versin inşe'Allah. Bence mavi bir eşleme yapılmalı :)
Onun haricinde bende tüylerinde pek bir sıkıntı göremedim, siz nasıl bir şeyden bahsediyorsunuz?

Sağolun teşekkür ederim Yani nasıl desem kuşta hasta gibi durmuyor sanki engelli gibi diyebilirim belki doğuştan olabilir ama bir şey daha fark ettim ayakları yamuk duruyor sanki çarpık bacak gibi yürümesinde de sıkıntı yok ona da baktım bilemiyorum artık bi çaresi varsa yapmak isterim açıkçası
Önden bir resmin çekin bakalım çarpıklık var mı bir kontrol etmeyi deneyelim, eğer öyle ise doğuştandır çünkü folluksuz veya küçük olarak kullanılan yuvalıklada bu hastalığa çok rastlanır çünkü yumurta yahut yavru ezilebilir. Dolayısı ile kemik gelişimi sıkıntı girer, eğrilikler görülür.

Önden bir resmin çekin bakalım çarpıklık var mı bir kontrol etmeyi deneyelim, eğer öyle ise doğuştandır çünkü folluksuz veya küçük olarak kullanılan yuvalıklada bu hastalığa çok rastlanır çünkü yumurta yahut yavru ezilebilir. Dolayısı ile kemik gelişimi sıkıntı girer, eğrilikler görülür.
Valla hocam sağlığı iyi ama karata uçamıyor kanatları yıpranmış bakımsız kalmış baya ayakları da yan basıyor fotoda çok belli olmuyor ama anlamadım eşleme yapmadım arkadaş bana verdi ayrı kafeste duruyor bakalım eğer doğuştan gelen bir şeyse eşe atarım olmazsa mavi eşleme yapacağım dediğiniz gibi

Ekli dosyalar

• E1A2825D-82CD-488C-B6D5-5D7D12BC3914.jpeg
    E1A2825D-82CD-488C-B6D5-5D7D12BC3914.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 345
Evet, sanırım ayaklarında çarpıklık var. Yahut dediğiniz problemin yansıması sonucu da duruşu bu şekilde olabilir. Ayhan Hoca'da bir yorum yapsın bakalım ne düşünecek ancak ben kanatlarında kalıtsal bir problem var ise yavrulara da geçebileceği ihtimalini söyleyebilirim. Genetikse şayet, bu mümkündür. Herhangi bir ur ihtimaline vs baktınız mı kanatlarında, yahut bir veteriner kontrol etmiş miydi?

Ayaklarında önemli birşey görünmüyor ama Cere rengini beğenmedim. Hormon problemi var gibi. Tüy döneminde bazen güçsüz düşebiliyorlar ve uçan kuşlar uçamaz olabiliyor ama Probiyotik ve multivitamin takviyeleri ile geçebiliyor. Ama sizin kuşunuzun problemi hormon ise pek çözüm bulunamaz. Ama ilk önce probiyotik 2 gün multivitamin 3 gün olmak üzere takviye yapın. Durumu gözlemleyin. Belki bir toparlanma gösterebilir. Eğer kanatlar hep düşük ise ya da tek kanadını düşürmüş ise sanırım salmonella geçiriyor veya geçirmiş olabilir. Gözlemleme yaparak karar vermenizi ve buradan paylaşmanızı öneririm.

Ayaklarında önemli birşey görünmüyor ama Cere rengini beğenmedim. Hormon problemi var gibi. Tüy döneminde bazen güçsüz düşebiliyorlar ve uçan kuşlar uçamaz olabiliyor ama Probiyotik ve multivitamin takviyeleri ile geçebiliyor. Ama sizin kuşunuzun problemi hormon ise pek çözüm bulunamaz. Ama ilk önce probiyotik 2 gün multivitamin 3 gün olmak üzere takviye yapın. Durumu gözlemleyin. Belki bir toparlanma gösterebilir. Eğer kanatlar hep düşük ise ya da tek kanadını düşürmüş ise sanırım salmonella geçiriyor veya geçirmiş olabilir. Gözlemleme yaparak karar vermenizi ve buradan paylaşmanızı öneririm.
Tamam hocam çok sağolun uygulayacağım sonucunu da buradan paylaşırım

Evet, sanırım ayaklarında çarpıklık var. Yahut dediğiniz problemin yansıması sonucu da duruşu bu şekilde olabilir. Ayhan Hoca'da bir yorum yapsın bakalım ne düşünecek ancak ben kanatlarında kalıtsal bir problem var ise yavrulara da geçebileceği ihtimalini söyleyebilirim. Genetikse şayet, bu mümkündür. Herhangi bir ur ihtimaline vs baktınız mı kanatlarında, yahut bir veteriner kontrol etmiş miydi?
Ur yoktur hocam kontrol ettim bulunduğum yerde de maalesef veteriner yok.

Hocam kafes temizliği için ayırdım dediğiniz gibi 2 gün probiyotik 3 gün multivitamin uyguladım sonuç değişmedi yine uçamıyor kanatları düşük aynı zamanda ağzını açıp kapatmayan başladı sürekli onun da videosunu ekledim @Ayhan OTÇUOĞLU

Ekli dosyalar

• 0A6D7A9D-6657-43EE-99DD-8A5441558A6C.jpeg
    0A6D7A9D-6657-43EE-99DD-8A5441558A6C.jpeg
    991.7 KB · Görüntüleme: 251
  • AC5092AF-2C0D-428A-987A-4285D28B78E1.jpeg
    AC5092AF-2C0D-428A-987A-4285D28B78E1.jpeg
    887.9 KB · Görüntüleme: 218
  • A235D3F0-F920-447D-89EA-E31869D5627E.jpeg
    A235D3F0-F920-447D-89EA-E31869D5627E.jpeg
    540.8 KB · Görüntüleme: 286
Dışkı fotoğrafları iyi. Öncelikle bir koksidiyoz tedavisi yapmanızı önermek istiyorum. İlaç Coxidin bir suluğa 5-6 damla ilave olarak 4 damla sirke da katın. Hergün her ilaç tazelenecek. Sonra 3 gün multivitamin bulabilirseniz K vitaminide olsun. 3 gün probiyotik. Coxidin i 4 gün uygulayın. Tedavi bitince nefes alıp vermesi değişmeye bilir ona ayrıca CRD için uygulama yapmak gerekebilir. Bu arada 10 günlük tedavi süresince hafif bir nane çayıda verilebilir diğer ialçlarla birlikte. Nefes açmaya yardımcı olabilir.
Geçmiş olsun. Tedavi sonunda tekrar bilgi veriniz. Bu arada 2. günde itibaren dışkı yeşil ve sümüksü olacaktır. Panik yapmayın.

Geri