Kanat seğirmesi ve uçarken nefes nefese kalma

SudeD

Yeni Üye
Merhaba, 4.5 yaş civarındaki dişi kuşum tek başına yumurtladı, boş yumurtasını kafesten aldık ve aldıktan sonra mutsuz bize küs yemek yemez davranışları oldu bir iki gün sonra uçarken çok fazla nefes nefese kalmaya başladı ve ayakları soğudu sanki, keyfi daha yerinde yem yemeye başlamış fakat nefes nefese kalma durumu devam ederken bu gece kanatları çok sık aralıklarla seğirmeye başladı

Yarın sabah ilk iş veterinere götüreceğim fakat şu an çok stresliyim, seğirme yüzünden uyku uyuyamıyor, yapabileceğim bir şey var mı? Bu durum geçici midir?

Geceki seğirmeler sabah ve günün kalanında devam etmedi fakat ayakları hala soğuk ve çok hareketsiz devamlı uyuyor, yemini biraz zorla yediriyorum, ve beni en korkutan ufacık bir uçuşta çok şiddetli nefes nefese kalıyor yürüyecek hali zor buluyor gibi

Sabah 2 farklı veterinere götürdüm fakat ikisi de pek bilgili gibi gelmedi, halsiz duruyor acil bir şeyi yok sıcak tutun kafesin üstünü kapatın sevdiği şeyler yapın gibi önerilerde bulundular sadece

https://i. (dışkısında normale göre bir farklılık yok) (yemler yanlışlıkla üstten döküldü)

Merhaba, 4.5 yaş civarındaki dişi kuşum tek başına yumurtladı, boş yumurtasını kafesten aldık ve aldıktan sonra mutsuz bize küs yemek yemez davranışları oldu bir iki gün sonra uçarken çok fazla nefes nefese kalmaya başladı ve ayakları soğudu sanki, keyfi daha yerinde yem yemeye başlamış fakat nefes nefese kalma durumu devam ederken bu gece kanatları çok sık aralıklarla seğirmeye başladı
Kızgınlık yumurtası yapmış yani. Kontrol edin tekrar yumurta olabilir. Kanatlar düşükse,kuyruk inikse,halsizlik varsa,popoda sert bir şişlik varsa,dışkılar büyükse ve nadir yapıyor ise yumurta olma olasılığı yüksektir. Ayrıca yumurtaladıktan sonra halsiz kalabilirler. Tüneği kaldırın tabana yumuşak bir şey koyun ince minder gibi. Kuş onun üzerinde yatsın birkaç gün. Ayrıca takviye verin.

Bu arada gittiğiniz veterinerler kanatlı kuş veterineri miydi? Kanatlı kuş veterinerine götürmelisiniz bilginiz olsun. Sıradan veterinere boşuna gitmeyin. Hangi şehirde yaşadığınızı söylerseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz.

Geceki seğirmeler sabah ve günün kalanında devam etmedi fakat ayakları hala soğuk ve çok hareketsiz devamlı uyuyor, yemini biraz zorla yediriyorum, ve beni en korkutan ufacık bir uçuşta çok şiddetli nefes nefese kalıyor yürüyecek hali zor buluyor gibi

Sabah 2 farklı veterinere götürdüm fakat ikisi de pek bilgili gibi gelmedi, halsiz duruyor acil bir şeyi yok sıcak tutun kafesin üstünü kapatın sevdiği şeyler yapın gibi önerilerde bulundular sadece

https://i. (dışkısında normale göre bir farklılık yok) (yemler yanlışlıkla üstten döküldü)

Ayrıca dışkıda enfeksiyon görüntüsü var. Kuşunuzda kusma öğürme halsizlik iştah kaybı var mıydı oldu mu hiç? İçme suyu olarak çeşme suyu,UV filtresiz artıma suyu veya kaynak suyu veya kapalı hazır su ne veriyorsunuz? Ekmek veriliyor mu?

Daha önce çok defa kızgınlık yumurtası yaptığı için bu konuda deneyim kazandık maalesef, şu an yumurtası yok.

Takviye olarak ne verebilirim?

Kusma, öğürme gibi problemleri yok, iştah kaybı ve halsizliği şu an var ama normal zamanda yok hatta çok hareketli, arıtma suyu veriyorum, ekmek de yiyor.

Uçarken bu kadar nefes nefese kalmasının ve ayaklarındaki soğukluğun sebebi ne olabilir?
Ankara içinde önerebileceğiniz veterinerler var mı?

Suyuna A, D, E, C multivitamin damlatıyorum ara ara

Daha önce çok defa kızgınlık yumurtası yaptığı için bu konuda deneyim kazandık maalesef, şu an yumurtası yok.

Takviye olarak ne verebilirim?

Kusma, öğürme gibi problemleri yok, iştah kaybı ve halsizliği şu an var ama normal zamanda yok hatta çok hareketli, arıtma suyu veriyorum, ekmek de yiyor.

Uçarken bu kadar nefes nefese kalmasının ve ayaklarındaki soğukluğun sebebi ne olabilir?
Ankara içinde önerebileceğiniz veterinerler var mı?

Ayak soğukluğunun birden fazla sebebi olabilir. Defalarca kızgınlık yumurtası yapması kalsiyum deposunu boşaltır derler. Kuş halsiz olabilir. Çok hareket etmiyorsa,ev soğuksa ayakları soğuk olabilir.
Takviye olarak Röhnfried marka tavsiye ediyoruz Alman malıdır profesyonel ürünleri var. 15-20 Gr Entrobac probiyotik,15-20 ml Gervit-w multivitamin almanız uzun süre yeterli olur. Ayrıca Röhnfried Usnegano almanızı öneririm.
Arıtma cihazınızda UV filtre yoksa kapalı su veriniz.
Uçarken nefes nefese kalmak akciğer problemi,fazla kilo, hantallaşma veya başka sorundan olabilir. Yetersiz beslenme de probleme yol açar.
Ekmek vermeyin kuşa. Kursak mantarına davetiye çıkartırmayın. Mayalı veya mayasız hamur işi vermeyin.

Ankara için kuşlara bakan klinik var.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği

Önerileriniz için çok teşekkürler hepsini dikkate alacağım, bağlıcadaki klinik evime çok uzak ve arabam yok maalesef ama bildiğiniz başka bir klinik yoksa yola düşeriz bir şekilde, çok teşekkür ederim.

Önerileriniz için çok teşekkürler hepsini dikkate alacağım, bağlıcadaki klinik evime çok uzak ve arabam yok maalesef ama bildiğiniz başka bir klinik yoksa yola düşeriz bir şekilde, çok teşekkür ederim.
Rica ederim,forumun amacı bu. Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu.

Uğur Pet Veteriner Kliniği tavsiye edilmiş @htchaticeonem9 hanım önermiş. Benim bir deneyimim yok,kanatlı alanında bilgileri ne durumda bilmiyorum. Ama Bağlıca'daki veterinerin ameliyat yapabilecek düzeyde olduğunu yorumlardan okudum,ameliyat yapmış yani,olumlu birçok yorum mevcut. Sitesinde de yazıyor cerrahi işlem yapabildikleri.
İmkanınız varsa uygun şartlarda Bağlıca'daki veterinere götürmenizi öneririm. Ama gitmeden evvel iletişime geçin klinikle tabii.

Son düzenleme:
Bence vitamin, probiyotik takviyeleri yapın. Seyirme devam etseydi başka bir şey önerecektim ama dışkıları ve bağışıklığı için vitamin, probiyotik iş görür şimdilik.
Tablodaki ürünler kalitelidir. Karadenizpetten temin edebilirsiniz. Kullanmanız faydalı olur.
IMG_20231125_112109.jpg

Geri