Kafes düzenim nasıl?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ömür.C
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ömür.C

Yeni Üye
Kafes düzenim resimdeki gibidir.

Arka tarafa yuvarlak kütükten kesilme dinlenme tüneği alıp takmayı düşünüyorum. Kuş gündüzleri kafeste durmadığından kalamar kemiğini dışarı astım. Canı isteyince gidip kemiriyor kerata.

Birde benim kuşun hiç oyuncağı yok. Oyuncak olarak ne almam gerektiğinden pek emin olamadım. Oyuncaklardan önerebileceğiniz bir ürün var mı? Almışken tünekle beraber alayım.

Son düzenleme:
Ahşap salıncak olabilir. Küçük zilli zincirlerden alabilirsiniz. Dışarıda geziyorsa hep, küçük zilli toplardan alabilirsiniz. Kafese grit kum koyarsanız çok iyi olur. Belki yemliğe koymuşsunuzdur ama göremediğim için söyleyim dedim. Ben genelde yemliğin önüne muhakkak bir tünek daha takıyorum. Daha rahat ve güvenli yem yiyorlar. Kalsiyum bloklarından da koyabilirsiniz. Güzel karışımlı bloklar var. Gaga taşı olarak satılan yapıştırıcılı blokları demiyorum tabi. Ben onları kullanmayı bıraktım. Bir de okaliptus yapraklarından zemine koyabilir ya da kafesin uygun bir yerine kıstırabilirsiniz aparatlarla. Hem nefesini rahatlatır hem de bitlere karşı az da olsa bi önlem olabilir.

Ahşap salıncak olabilir.
Asacak uygun yer yok.
Küçük zilli zincirlerden alabilirsiniz. Dışarıda geziyorsa hep, küçük zilli toplardan alabilirsiniz.
Zilli zinciri vardı aslında ama ben çıkardım. Plastik olduğu için kemiriyordu, zehirlenmesinden falan çekindim.
kafese grit kum koyarsanız çok iyi olur.

Yok, koymayacağım. Grit kumum var ama kafese koyunca aşırı tüketim yapıyor. haftada 1 kendi elimdeyken az bir miktar tüketmesine izin veriyorum.
Ben genelde yemliğin önüne muhakkak bir tünek daha takıyorum.

Alttaki tüneğin ince dal kısmını tam yemliğin önüne denk gelecek şekilde ayarladım. Bir de alttaki yemliği genelde kullanmıyor zaten. Üste askıda yem koyuyorum, onları kırıyor. Böyle yapmamın sebebine gelirsek kuş uyku moduna geçince aşağı inip yem kırmıyordu böyle bir çözüm ürettim. Şimdi yatmadan önce gidip yem falan kırıyor, aç yatmıyor.

Bir de okaliptus yapraklarından zemine koyabilir ya da kafesin uygun bir yerine kıstırabilirsiniz aparatlarla. Hem nefesini rahatlatır hem de bitlere karşı az da olsa bi önlem olabilir.
Kalsiyum bloklarından da koyabilirsiniz. Güzel karışımlı bloklar var.

Bunlara bir bakayım, tavsiyeler için teşekkürler.

Son düzenleme:
Yok, koymayacağım. Grit kumum var ama kafese koyunca aşırı tüketim yapıyor. haftada 1 kendi elimdeyken az bir miktar tüketmesine izin ververiyorum
Küçük gaga suluğa kumu koyarsanız tüketim azalır. Gerçi yarar/zarar konusunda net bir yorum pek yok kuş kumuyla ilgili.

Küçük gaga suluğa kumu koyarsanız tüketim azalır. Gerçi yarar/zarar konusunda net bir yorum pek yok kuş kumuyla ilgili.
Öyle yapınca da hiç tüketmiyor. İlk sulukla denedim, suluk 2 hafta falan kafeste durdu ama yanına bile gitmedi. O askılı aparattaki kabın içine koyunca seve seve yiyor. Bu sefer de kuş kumu askılı aparatta olunca fazla tüketim yapıyor diye kafese koyamıyorum. Kısacası Benim kuş biraz deli anlayacağın.

Bence kafes düzeni değişmeli. Bu tip kafes almak yerine düz bir kafes alsanız daha çok yer olurdu.
Alttaki dal olmamış, düz ahşap tünek takın iki adet yatay olarak,birisi yemliğin önüne yakın olsun diğeri arkada olsun ve biraz yukarıda olsun merdiven gibi düşünün. Kafesinize içerisinde zil olan toplardan takabilirsiniz bir iki tane. Kuş şeklinde asılan oyuncak da var ondan da alabilirsiniz. İçeriyi fazla doldurmayın kafesiniz uygun değil,daraltmaya gerek yok.
Ben içerideki dal tüneği dışarıya takardım ki benim kafeste de T şeklinde tünek takılı kuşlar oraya da konuyor,T tüneğimin 3 yerinde de askı yeri var oralara da salıncak takıyorum kuşlar sallanıyor. Bu şekilde de yapabilirsiniz. Kuşlar için kemirme oyuncakları var onlardan alınabilir fakat kimyasal boya olmamalı ve yutabileceği şekilde olmamalı yani tehlikeli olmamalı. Zilli oyuncakları severler zilli oyuncaklar alabilirsiniz.

Bu tip kafes almak yerine düz bir kafes alsanız daha çok yer olurdu.
İnanın bu kafesi almadan önce 10 civarı petshop gezdim. Bulabildiğim en büyük ve güzel kafes buydu. Ha, şimdiki aklım olsa üretim kafesi alır kargo beklerdim ama iş işten geçti biraz.

Alttaki dal olmamış, düz ahşap tünek takın iki adet yatay olarak,birisi yemliğin önüne yakın olsun diğeri arkada olsun ve biraz yukarıda olsun merdiven gibi düşünün.
Tamamdır, alınca takarım. Elimde düzgün gerçek ağaçtan tünek yok. Yakın zamanda edinirim veya kendim imal ederim.
Ben içerideki dal tüneği dışarıya takardım ki benim kafeste de T şeklinde tünek takılı kuşlar oraya da konuyor,T tüneğimin 3 yerinde de askı yeri var oralara da salıncak takıyorum kuşlar sallanıyor.

Çirkin olur gibi öyle dışarıya takarsam. O tünek için altına ahşap kütük tarzı birşey uydurup dalı çaksam daha iyi olur gibi geliyor.

Sanırım ayın 15'i gibi neşeli kanatlar üzerinden tüm önerdiklerinizi alacağım. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Kafes düzenim resimdeki gibidir.

Arka tarafa yuvarlak kütükten kesilme dinlenme tüneği alıp takmayı düşünüyorum. Kuş gündüzleri kafeste durmadığından kalamar kemiğini dışarı astım. Canı isteyince gidip kemiriyor kerata.

Birde benim kuşun hiç oyuncağı yok. Oyuncak olarak ne almam gerektiğinden pek emin olamadım. Oyuncaklardan önerebileceğiniz bir ürün var mı? Almışken tünekle beraber alayım.
Merhabalar kafesiniz çok bos. 2. bi yemlik koyun, daha fazla tünek ve oyuncak ekleyin. zilli oyuncaklari ve salıncağı çok severler. isterseniz kuş yatağı da alabilirsiniz. kafes içi yemliklerden bi tanesine kuş kumu koyarsaniz çok iyi olur. onun dışında kalamar kemiği çok önemli.

Merhabalar kafesiniz çok boş.
Merhabalar, farkındayım.
2. bir yemlik koyun, daha fazla tünek ve oyuncak ekleyin.

3. yemliğe gerek var mı gerçekten? Üst tarafta 1 tane altta ayrı bir tane yem koyduğum yemliğim var zaten. Öğrenciyim, oyuncaklar ve tünekler için ayın 15'inde elime para geçecek onu bekliyorum. Aldığım vakit yine görsellerini paylaşırım.
Zilli oyuncakları ve salıncağı çok severler. İsterseniz kuş yatağı da alabilirsiniz.
Zilli oyuncak alınacak, anladım. Salıncak ve kuş yatağı için üst tarafta asabileceğim alan yok. Yanlara da asamıyorum eğimli olduğu için. Dış bir oyun alanı hazırladığım vakit salıncak falan da eklerim, dert değil.
kafes içi yemliklerden bir tanesine kuş kumu koyarsanız çok iyi olur.
Başka bir arkadaşa kafese neden kuş kumu koymadığımı uzun uzadıya açıklamıştım. Mesajlarım üst tarafta duruyor. Merak etmeyin, kuşa haftada 1 gün doğru miktarda kuş kumunu elimdeyken ikram ediyorum.
onun dışında kalamar kemiği çok önemli.

Farkındayım, kalamar kemiğim var. Üst sol tarafta duruyor. Kuş kafeste sadece geceleri durduğu için kafesin dışına astım.

Alınacakların listesini de unutmamak için yazayım.

1. Okaliptus yaprağı
  2. Gerçek ağaçtan 2 adet tünek
  3. Ahşap kütükten kesilmiş yuvarlak dinlenme tüneği
  4. Kemirme oyuncağı
  5. Sağlıksız olmayan zilli top.
  6. Kalsiyum bloğu(?) Kalamar kemiğinde de kalsiyum var benim bildiğim. Biraz daha araştırıp gerekli olup olmadığına karar vereceğim.
  7. Kuş şeklindeki oyuncak.

Geri