Kafes üstüne örtü

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan muratcan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

muratcan

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba , kafes örtüsüyle ilgili çeşitli düşünceler var sizin tavsiyeniz nedir ? Sebebine gelirsek kuşu sabah susturmak gibi bir amacım yok yani sabah üstünü falan kapatmayacağım amacım üşümemesi ve akşam uyuyabilmesi. Bildiğim kadarıyla muhabbet kuşları 10-12 saat uyuyorlar. Benim bu kadar çok uyuyacak vaktim yok zaten gün 24 saat :)

Dolayısı ile ona 12 saatlik bir karanlık sağlamam imkan ihtimal dahilinde değil. Bu sebeple akşam 9 - 10 gibi uykusu gelince üstünü örtsem mesela bu iyi midir yoksa kuşu huzursuz eder mi ?

Ayrıca kışın geceleri bazen soğuk olabiliyor. Yani gece normal bir insanın üstüne battaniye örtmeden yatması oturması zor olacak sıcaklıklara düşüyor tam kaç derece bilemiyorum. Bu sıcaklıklar için de örtü iyi olur mu yoksa işe yaramaz mı ?

Sebepleriyle açıklarsanız sevinirim

Kafese örtü örterek onu ısıtamazsınız. Eğer kafes hava akımı olan bir yerde ise örtü sadece hava akımını kesebilir, ancak siz zaten öyle bir ortamda tutmuyorsunuzdur kafesi. Kuşlar gündüzleri ve akşamüstleri de uyuyorlar biraz. İşin doğal olanı hava karardığında onların da uyuması tabii ki ama bunlar hiç doğal ortamda bulunmadıklarından ev ortamına alışıyorlar zamanla. Bizimki gece 11-12'ye kadar aktif ve uyanıktır mesela. Ancak yeni bir kuş eve geldiğinde genellikle 8-9 gibi uykuya dalma eğiliminde oluyor.

Kuş sizinle olmak istiyorsa kafese örtü örtmeyin bence.

En az 8 saat uyumalılar. Soğuktan korumak için örtüye gerek yok. Cereyan müstesna soğuktan korumaya gerek yok bilakis aşırı sıcaktan korumak daha önemli. Uyuması için örtmenizde sakınca yok.

Kafese örtü örterek onu ısıtamazsınız. Eğer kafes hava akımı olan bir yerde ise örtü sadece hava akımını kesebilir, ancak siz zaten öyle bir ortamda tutmuyorsunuzdur kafesi. Kuşlar gündüzleri ve akşamüstleri de uyuyorlar biraz. İşin doğal olanı hava karardığında onların da uyuması tabii ki ama bunlar hiç doğal ortamda bulunmadıklarından ev ortamına alışıyorlar zamanla. Bizimki gece 11-12'ye kadar aktif ve uyanıktır mesela. Ancak yeni bir kuş eve geldiğinde genellikle 8-9 gibi uykuya dalma eğiliminde oluyor.

Kuş sizinle olmak istiyorsa kafese örtü örtmeyin bence.
Yok kesinlikle hava akımı alan bir yerde değil kapının açılıp kapanmasıyla hava akımı oluşmasın diye kapının açısını bile ayarladım. Sadece odanın doğal olarak zamanla yavaş yavaş soğuması durumu oluyor yani rüzgar hava akımı vs olmuyor ama oda soğuk oluyor yani.

Yani o zaman ben otursam da o uyuyabilir rahatça diyorsunuz değil mi o zaman hiç örtmeyeyim

En az 8 saat uyumalılar. Soğuktan korumak için örtüye gerek yok. Cereyan müstesna soğuktan korumaya gerek yok bilakis aşırı sıcaktan korumak daha önemli. Uyuması için örtmenizde sakınca yok.
Hocam şimdi 8 saat uyumalılar evet ancak her gün ben 8 saat uyuyamıyorum bazen 5 saat bazen 8 saat uyuyorum. Bu sebeple ışık açık kalıyor tabii . Ancak ışık şiddeti ayarlanabilir lambam var yani gece benim işimi göreceğim kadar kısığa getirebilirim. Yani kapkaranlık olmuyor tabii ama loş oluyor kuşunda işine gelir diye düşünüyorum bu işe yarar mı ? Üstünü örtmem de bir sakınca yok mudur ? yani strest falan olmaz değil mi ?

Ayarlanır lamba varsa sorun yok o zaman. Örtü örtmenizde de sakınca yok.

Geri