kafası yan

Elif Özdemir

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Bir sorun bitiyor diğeri başlıyor. 2 çift kuşum var ikisinide petshoptan aldım. Birini salmada öpüşürken gördüm aldım. Dişi çok sert çok olmaz gibiydi. Güzeller diye aldım geldim. 5 yumurta verdi. 2 si çıktıktan sonra farkettim ki erkeği öldürecek derecede dövüyor. Bende ayırdım. Dişinin kalan 3 yumurtasına baktım. Birini yuvada kavga etmişlerdi o zaman muhtemelen kırdılar. 2si de çıktı 4 yavrusu oldu 2si kendinde 2 si başkasında. Sorunumuza geçelim. Kendinde olan yavrulardan birinin kafası yan duruyor. Yeni mi farkettim hep mi böyleydi anlamadım. Ama olsaydı görürdüm diye düşünüyorum. Hayvanı koyduğum da yan yan gidiyor. Salmonella genetik olmuyor mu diğerlerinde de olmaz mıydı. Yoksa bu başka bir şey mi. Diğer çifte geçelim. Bana 3 ağız yavru verdiler. Bunlarıda kafese koymuşlar belki eş olurlar diye petshopta damızlık fiyatıyla aldım. Getirdim zaten 2 hafta demedi yumurtladılar. Dinlendirmeye alamadım. Sürekli yumurtlama halinde oldukları için. Ilk ağız 5 sağlıklı yavru 2. Ağız 4 sağlıklı yavru şimdi ise 5 yavruları var. En büyüğünün kafası yan yatıyor. Aynı üstte bahsettiğim gibi. Diğerlerinde sorun yok. Fakat ben bu kuşa 2 yumurta koymak zorunda kaldım. Bir başka çiftimin eşi ölünce. O çiftte bana 1 çarpık yavru vermişti. Acaba onların mı genlerinde sorun var. Bu çiftimden hiç sarı yavru almadım. Ama bu sarı. Demem o ki salla baş hastalığımı. Küçük yaşta tedavi edebilir miyim. Bundan sonra gelen yumurtayı başkasına kaydırıp yuvayı çıkartıcam. Dinlendirmeye alıcam kuşları. Fakat bu kuşların böyle olmasında ki sorun nedir. Yanlarına gidince fotoğrafta atabilirim

Elif Hanım,
Kuşların tamamına bulaşmış olabilir. Sallabaş olmuşşsa bakteri omiriliğe kadar girmiş demektir. Yani tedavi zor. Ya da henüz bilinmiyor. Hepsini topluca tedavi etmeye çalışmalısınız. Dezenfeksiyon da gerekli. Özellikle dışkısı cıvık olanları tespit etmelisiniz. Geçmiş olsun.

Dışkısı anormal olanlara hiç rastlamadım. Başka belirtisi kafalarının yan olması mı. Çünkü bu ikisinden başka garip bir durumla karşılaşmadım

Birde sallabaş aniden öldürür diye biliyorum. Bulaşıcıysa çoktan bu iki yavrunun dirençsiz vücudunun etkilenip ölüme sürüklemesi gerekmiyor mu. Eğer bulaşıcıysada üretimhanede etki etmesi gerekmiyor mu. Ya da bu durum yetersiz beslenme mi. Birde bir sorun olduğu için yavrular öldüğü için konu açmıştım burada. O yüzden antibiyotiktir vitamindir çok karıştırdık ondan da olabilir mi. Yavrunun birisinin babası yavru yumurtadayken öldü. Bu yüzden yumurtayı başkasına koydum. Onların yavrularının birisi de çarpık oldu. Onlardan mı kaynaklanıyor acaba. Çünkü keyfi yerinde olmayan kuş yok. Bunlarda bu şekilde fakat yemek yemeleri olsun canlılıkları olsun maşallah yerinde. Ben sallabaş virüsünü baya araştırmıştım. Kimse sizin dediğiniz gibi net hir şey diyemiyor fakat tecrübe eden kişiler bulaşıcı olmadığı bazı kişiler ise bulaşıcı olduğunu söylüyor. Birde çözümüde dediğiniz gibi yok nerden nasıl ne kullanacağım. Veterinerlere desem o ne diyecekler. Hiçbir şeyden anlamıyorlar ki. Anlayan da kuş bana para getirmiyor diyor. Anca ölecek olanı getir kesip biçelim bakalım diyorlar

Sallabaş olması birkaç hastalığın neticesinde olabiliyor. Yani tek bir hastalık şudur denilemiyor. Ama o hastalıkların ileri aşamalarında sallabaş oluşuyor. Antibiyotik yavru iken fazla alınırsa ölüm olabiliyor ama sallabaş olmasını beklemiyorum neden derseniz bakterinin omuriliğe bulaşması bir süreç yavru kuşta bu kadar çabuk görülmesi bana zayıflık ve bulaşma ihtimallerini birlikte olduğunu düşündürüyor. Oysa yavru iken verilen antibiyotikler 1-2 gün de tam etki sağlayabiliyor. Devamında ise ölümler gelebiliyor.
Doğrusunu veterinerler bilir benim görüşüm. İlgili hastalıkla ilgili en az birkuş bulaşık veya taşıyıcı durumunda. O yavrunun kontak ettiği kuşlardan biri veya birkaçı diye düşünüyorum. Anne babada olabilir kardeşleride olabilir eğer bakıcıda ise Üvey anne baba veya üvey kardeşleride olabilir.
Çarpık bacakğın yuvada talaş, altlık olup olmaması ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Yavrular yumurtadan çıkınca plastiğe değil altlığa bassınlar ve sürekli ayaklarında altlık bulundurun. Tedavisi belli yapılabilir. Ama önemli olan oluşturmamak.

Altlık dediğiniz ne oluyor peki? Şimdiye kadar hiç duymadım

Talaş, kum, veya kuru madde follukların içine yumurtaları örtmeyecek şekilde yavruların tutunmasını sağlayacak ve soğuk-sıcakla temasını kesecek ve altlarını kuru tutacak maddeler. Hatta savrulan yemlerin kabuklarıda olur.

Evet Ayhan bey her follukta 5er yavru bırakıyorum. Kalan yumurtaları diğerlerinin 5 olacağı şekilde ayarlıyorum. Bu yüzden kum dışkıyı emmeye yetmediği için talaş koyuyorum. Her 1 haftaya talaşı yeniliyorum. Fakat yumurtalı kuşlara koymuyorum attıkları için. Çarpık olan kuş ilk sıralarda folluksuz yuvalıkla getirdiğim için onda olmuştu. Daha sonra follukluya çevirdim tüm yuvaları

Ayaklarının altında hep kuru altlık olacak şekilde besleme yapılırsa çarpık bacak oluşmuyor. Ama yavru plastkte veya yaş zeminde tutunamaz ise doğası gereği sürekli ayaklarını hareket ettirip kafasını dik tutmaya çalışırken ayaklar açık kalıyor. Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. Kuşlar sanki kafalarını düzeltmeye başladı

doğrumudur işe yararmı bilmiyorum bir yerde okuduğum yazıyı paylaşayım ama siz yinede bilenlere sormadan denemeyin
PrXXM5.png

Antibiyotik kullandım demişsiniz kullandığınız antibiyotik baytril miydi ?

Yetersiz beslenmeden olabilir . kuşta rahatsızlık seziyormusun hastalık dışkısında cıvıklık .

Selçuk bey kaç tane veterinere sordum ama dediğiniz ilaçtan olmadığını söyledi hepsi. Daha sonra biri antibiyotik ve vitamin verdi. Hatta vitamin mistav yani tavuk ilacı. Muhabbetlerle ilgilenmedikleri için bu kanatlıları hemen toparlar dediler. Dozundan çok ya da az kullanmayın dediler. 3 gün vitamin 3 gün antibiyotik kullandım. Antibiyotik kutuda değil laylon kapta az bir şeydi. Daha sonra hepsi toparladı sorun kalmadı. Kuşlarda halsizlik kakalarında anormal bir durum yok. Düzeliyor demiştim. Bugün birinin kafası diğerleriyle aynıydı hiç yatmadı. Diğerininki de doğrulmaya başladı. Eksik fazla ya da ekstra bir şey yapmadım. Zaten gerekenden fazlasını yapıyorum hiçbir şeyleri 1 gün eksik kalmıyor. Her gün yemlerini üflemeye gidiyorum yem tazeliyorum. Eksik var mı diye bakıyorum. Zaman gösterecek ne olup olmadığını. Belkide yetişemiyorlar follukta fazla yavru olunca

Alperen bey metni okudum. Benim başka bir kuşumda vardı. Şuan yok öldü malesef. Ama denilenden uzun yaşadı yinede. Onda boynundan kıl çektim fakat kafasında düzelme meydana gelmedi. Belkide rahatsızlığı başkaydı bilemiyorum. Anlatılan her durumu yaşıyordu. Bende her şeyi denedim. En sonunda dayanamamış.

Önemli olan düzelmesi zaten. Hangi ilaç olduğu önemli değil. Baytril'i sormamın sebebi bu ilacın 15 günden küçük yavrularda sakatlıklara yol açabiliyor olması. Tedavi devam ederken mutlaka kümesi komple dezenfekte edin. Nüksetmemesi açısından.

O zaman yavruların hepsi el ile sayılabilecek kadar azdı ve bir kaç folluk doluydu sadece ve dolu dediğim en fazla 1 yavruydu. Anlayan bir fakülte vardı oraya gittim en son sizin dediğiniz ilaç için. Veteriner vermedi. Aldı beni karşısına bu işi bırak kuşları elinden çıkar hepsi ölür dedi. Bende hasta kuşu başkasına satarak kul hakkına giremem gerekirse hepsine ölene kadar bakarım dedim. Daha sonra tedavisiz ilaç veremedi. Ölecek kuşu getir dedi. Bende götüremedim malesef ölecek diye kesilip biçilmesine gönlüm razı olmadı. Ki zaten ben fakülteden önce aldığım antibiyotikleri kullanmaya başlamıştım hemen. O yüzden direk etki etti ve ölen olmadı maşAllah. Daha sonra teker teker yumurtalar ve yavrular gelmeye başladı. Anlayacağınız yeni toparlanmaya başladılar. Yeni yeni yavrular büyüdü yeni doğanlar hala var o şekilde. Şuan o zaman yaşadığım şeyi yaşamıyorum çok şükür. Tek anormal olan bu yavrulardı onlarında yeni resmini çekip atarım. Her şey için teşekkür ederim bana çok destek olduğunuz. Veterinere falan baksaydım şuan elimde hiç bir kuş yoktu

Geri