kabuksuz yumurta

merhaba oncelik bir kac gun once bir kac kez kabuksuz yumurta ile ilgili konular acmistim selcuk usta onerileriyle yumurtalar biraz daha sertlesti ( son 2 yumurta ) ama kafesin dibine atiliyor gene dikkatimi ceken yumurtanin bu kadar kucukcuk olmasi fotograf cekebildim bukez acaba normal yumurtalari bolemi olur yardimci olurmusunuz
20171010_210247.jpg

Daha tam sertleşmemiş kabuk. Siz bolca yulaf verin kuşlara ayrıca bir bardak kadar suda 3 yumurta haşlayın. Yumurta suyu Soğuduktan sonra yarıyarıya asidi tam kaçmış maden suyuyla karıştırarak verin. Yumurta çatlamamalı çatlarsa döküp yeni su hazırlayın. Yumurtanın kabuklarını da atmayın her gün berin yesinler.

Kuşlarınız eğer ki mama yiyorlar ise içerisini kalsiyum ilaçları alıp ilave edebilirsiniz . Örneğin : Hobi Calsiplus gibi.

normalde yumurta ile ilgili yavrular çıkamadığı sert olduğu için konular açılır ince kabuklu yumurta şahsen daha iyidir bence,hava gözeneklerini daha çabuk geçirir ve yavrunun kırıp çıkması daha kolaydır, sertleşsin istiyorsanız bence bu gerekli birşey değildir ki yavrular için daha iyidir yumuşak olması sertleşmesi için kalamar kemiğini ve normalde hiç tavsiye etmediğim, gaga taşı nı kullanabilirsiniz.gaga taşı yiyen kuşlarda gözlemlediğim bir olay yumurtayı yavru kıramaz sert kabuklu olduğu için madem sizde böyle bir sorun var, bunu bir deneyin.

normalde yumurta ile ilgili yavrular çıkamadığı sert olduğu için konular açılır ince kabuklu yumurta şahsen daha iyidir bence,hava gözeneklerini daha çabuk geçirir ve yavrunun kırıp çıkması daha kolaydır, sertleşsin istiyorsanız bence bu gerekli birşey değildir ki yavrular için daha iyidir yumuşak olması sertleşmesi için kalamar kemiğini ve normalde hiç tavsiye etmediğim, gaga taşı nı kullanabilirsiniz.gaga taşı yiyen kuşlarda gözlemlediğim bir olay yumurtayı yavru kıramaz sert kabuklu olduğu için madem sizde böyle bir sorun var, bunu bir deneyin.
Hocam siz konuyu baştan takip etmeden yazmışsınız. Biz kabuk demirleşsin demiyoruz..

hocam yumurtalar ilkte tamamiyla kabuksuzdu ilk yumurtalara gore daha bir durumda suan ama malesefki hala kuslarim yumurtayi kafese atiyorlar uygun kabuklu duruma gelmedigi icin heralde selcuk abi cogu yumurtalar catliyor kaynayan suda o biraz zor olurda obur dediklerini uygulamaya calisicam bide bu aksam aldigim bi bilgiye gore kuslarimin bu ikinci yumurta yapmalari bana hediye olarak geldide gelmeden bir sure oncede yumurtalar hep bos cikmis bu durumu veterinere tasimak gerekirmi bu yumurtlama donemi gectikten sonra tabi eger duzelme olmazsa yumurtalarda

Yumurta kaynatırken kısık ısıda yavaş kaynatırsan çatlamaz. Boş yumurtanın önüne geçmek için kuşkara multi vitamin ve özellikle folik asit olmak üzere amino asit takviyesi yapacaksın. Dolu çıkma ihtimali çok çok artar.

Ama dolu çıksın diye de abartma sakın. Vitamini falan.

suan kuslara verdigim vitamin multi vitamin zaten o senin dedigin vitamindende oldugum cemtte yok onun yerine cozelti ilaci flan onerdilerde hic bulasmak istemedim yaziya ss cektim bir sonraki doneme artik kullanicam follik asitti

Kalsiyum eksikliği daha çifleştirmeyin biraz mola versin hayvan sonra kalsütumm kaviyesi ilk kalamae kemiği gaga. Taşı kesin olması lazım sonra yumurta maması yap yumurtanın kabuklarıjıda kır küçükk ez onları (yumurtanın sertleşmesi in çok önemli ) havuçlu filan yesinler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mama veriyorsanız mamasına katın. Suyuna da olabilir. İlaç geldikten sonra ilk 3 gün sürekli verin. Sonrasında haftada 2 defa.

yaklasik 3 4 ay once yumurtladiklarinda yumurtalarini yiyiyplrmis kuslarimin vitamin acisindan cok zayif kaldiklarini dusunuyorum hic yavru cikaramaamislar anlatilanlara gore surekli yumurtalari yemekten flan ilac mama flan her turlu takviyede bulunuyorum bugunde yumurta gumu bakalim bizi sasirticaklarmi bu kez

selcuk hoca bide sole bir durum var kuslar bama hediye geldikuslarim ilk elime geldigimde ben kuscuda malzeme alirken kuslarimin cok kizgin olduklarini ve yuva ile yumurta yapicaklarini soyledi bana geldigi gunun 2 . gununde yuvaligi taktim 13. gununde yumurta yaptilar daha ortama alismamalari 1 yilin ardindam alisik olmadigi bir yere gelmeleri bu stresli zamanlarinda yumurtalarin bole olmasina sebep olabilirmi

Hayır ondan olduğunu sanmam. Özellikle Kalsiyum olmak üzere mineral eksikliğinden kaynaklanıyor.

tamam peki yumurtalar insallah geri kalani heba olmazda oldugu takdirde anlatilanlara gore 2 hafta sonra gene yumurtlucaklarmis yuvayi cikartip iyi bir takviyenin ardindanmi yuvaligi takiyim yoksa takilimi kalsin

Geri