Kabuksuz yemler hakkında

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan lucymus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

lucymus

Meraklı Üye
Herkese merhaba!
Biliyorsunuz piyasada satılan yemler klasik kabuklu yemler, ben versele-laga yem kullanıyorum.
Mubişlerimiz de yem kırmayı ilk doğduklarından itibaren öğreniyorlar doğaları gereği.
Fakat hepimiz biliyoruz ki kabuklu yem çok kirlilik yapıyor ve mubişinize bir kat daha iyi bakmanız gerekiyor.
Pratiklik açısından kabuksuz kırılmaya gerek kalmayan yemler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Çift mubişim var onlara kabuksuz yem almak istiyorum ama yem kırmayı unutmalarından ya da bir daha kabuklu yem yememelerinden korkuyorum. Daha çiftleşecek yaşta değiller ama kabuksuz yem kullanırsam yavrularına yem kırmayı öğretmeyecekler ve ben yavruların hepsine bakamayacağım için bazılarını güvendiğim istekli insanlara vermeyi düşünüyorum.
Kabuksuz yem alırsam böyle sıkıntılar doğar mı? Düşünceleriniz nelerdir?
Teşekkür ederim herkese :D

Belirtiğiniz sıkıntıların hepsi olabilir. Bunun yanında yemi kabuklarından ayırmak için yaptıkları gaga egzersizleri vücutlarına gerekli hareket ve dinamiği getirecektir. Kabuksuz yemlerde böyle bir enerji harcamayacakları için vücutları hantallaşır, hastalıklara karşı savunmasız bir bünyeleri olabilir.

Bir de kabuksuz oldugunda çevreden mikroorganizma bulaşı durumu olabilir ve kuş istenmeyen bakteri, mantar kapabilir. Sağlığını kötü etkileyebilir. O yüzden kabuklu yem daha sağlıklı diye düşünüyorum. [emoji4]

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir de kabuksuz oldugunda çevreden mikroorganizma bulaşı durumu olabilir ve kuş istenmeyen bakteri, mantar kapabilir. Sağlığını kötü etkileyebilir. O yüzden kabuklu yem daha sağlıklı diye düşünüyorum. [emoji4]

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kabuk mikrop ve tozların yeme girişini önlüyor, her şeyin bir sebebi vardır kainatta. Bu yemlerin böyle olması da kuşlar için çok önemli bir etken, sağlık açısından

Sağolun

Son düzenleme:
+ Olarak kabuksuz yemler açık havada neme maruz kaldığı için bayatlıyor ve kuşta sindirim problemlerine neden olabiliyor. Açık yem paketleri açıldığından itibaren 4-5 gün içinde bitirilmelidir yoksa bayatlayıp sindirim sistemini bozuyor. Kabuklu en sağlıklısı ..

Kabuksuz yem dediğiniz şey kabuğu soyulmuş akdarıdır sadece.Karışık yemin içeriği ise çok daha zengindir.Daha fazla vitamin/mineral/protein vs. ihtiva eder.O yüzden karışık yem daha iyidir.Ayrıca gaga tembelliği ve kabuksuz yemin sürekli toz ve mikropla temas etme riski de var.

Kesinlikle haklısınız bugün gidip yem, daldarı ve yulaf aldım. Aklımdaki tüm sorular gitti.
Yulafı arada vereceğim kuşlarım genelde salık oluyorlar zayıflamamaları için aldım.
Ama daldarı ne kadar sıklıkla vermeliyim? Sürekli vermemde bir sıkıntı olur mu?

Daldarı sürekli verirseniz rahata alışır ve diğer karışık yemden yemek istemez.Fazlası onun da yağlandırır ayrıca.Haftada 1 tane daldarı takın kafesine.Çabuk da bitirse geç de bitirse haftada 1 tane ideal.

Geri