Kızışmışlar mı?

Seyit Ali Mercan

Yeni Üye
Havalar iyileşti, üretime hazırlık yapıyorum fakat dişi bir türlü çiftleşmedi, yuvaya da girmiyor. Acaba daha kızışmadılar mı?

Ekli dosyalar

• FB11E492-8247-4D9B-AAF6-5CF5DBD3A2FE.jpeg
    FB11E492-8247-4D9B-AAF6-5CF5DBD3A2FE.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 45
  • C4F0724C-381D-4D72-BC2F-FC9549C4F1A9.jpeg
    C4F0724C-381D-4D72-BC2F-FC9549C4F1A9.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 52
Evet kızışmışlar. Özellikle dişi... kuşlar ne kadar süredir yan yana?
Dişi önceden benimleydi yaklaşık 1.5 2 yıl olmuştur. Erkeğini kendi seçti ama beğendiği erkek yani bu kuş, dişiden 3-4 ay küçüktü şu anda ergenlik döneminde, dişi de erkek de hiç çiftleşmediler. Birlikte yaklaşık olarak 7-8 ayı geçmiştir ama ben erkeğin olgunlaşmasını bekledim çünkü dişi erkeğin üzerinde baskındı, bu süreçte erkek kuvvetlendi şimdi hazırlıyorum çiftleşmeye. Fakat dişi çiftleşmiyor yuvaya dahi girmiyor, bazen içine telin üzerinden bakıyor ama girmeye korkuyor herhalde

Dişi önceden benimleydi yaklaşık 1.5 2 yıl olmuştur. Erkeğini kendi seçti ama beğendiği erkek yani bu kuş, dişiden 3-4 ay küçüktü şu anda ergenlik döneminde, dişi de erkek de hiç çiftleşmediler. Birlikte yaklaşık olarak 7-8 ayı geçmiştir ama ben erkeğin olgunlaşmasını bekledim çünkü dişi erkeğin üzerinde baskındı, bu süreçte erkek kuvvetlendi şimdi hazırlıyorum çiftleşmeye. Fakat dişi çiftleşmiyor yuvaya dahi girmiyor, bazen içine telin üzerinden bakıyor ama girmeye korkuyor herhalde

Boyut olarak böyleler

Ekli dosyalar

• A98EE461-BAD7-4592-BF67-87973BD62883.jpeg
    A98EE461-BAD7-4592-BF67-87973BD62883.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 47
İlginç normalde çoktan çiftleşme olmalıydı çünkü evdeki kızgın dişiler daha çabuk çiftleşir. Bence siz rahatsız ediyorsunuz

Evet dişi yaş olarak daha büyük sanki boyut önemli ama yaş olarakta dişiden büyük tercih etmeniz daha doğru olurdu ayrıca dişi muhabbet kuşları biraz değişken tavırlar sergileyebiliyorlar erkek kuş kızışmamışken dişi kızışmışken yaptığı kura tepki alamamışsa sevgisi öfkeye bile dönüşebiliyor ayrıca yuvayı yeni hazırlıyorsanız biraz zaman verin

Evet dişi yaş olarak daha büyük sanki boyut önemli ama yaş olarakta dişiden büyük tercih etmeniz daha doğru olurdu ayrıca dişi muhabbet kuşları biraz değişken tavırlar sergileyebiliyorlar erkek kuş kızışmamışken dişi kızışmışken yaptığı kura tepki alamamışsa sevgisi öfkeye bile dönüşebiliyor ayrıca yuvayı yeni hazırlıyorsanız biraz zaman verin
Dediğim gibi kendi seçti eşini değiştirmek istemedim sahiplendiğim hayvanı bırakmayı çok sevmem. Erkek dişinin peşinden ayrılmıyor fakat dişi erkeği kıskanıyor gibi. Mesela erkek mama yerken dişi yemeyecek olsa bile onun yanına gelip onu kovalıyor. Çirkef bi kişiliği var, erkek çok üstüne geldiğinde dişinin kur maksatlı, dişi bazen durduk yere erkeği gagalıyor ama zarar verme amacı olmadan. Dişiyi satın almadım, köyde kendi geldi. Belki de dışarıda bir şey yaşadığı için böyledir.

Dediğim gibi kendi seçti eşini değiştirmek istemedim sahiplendiğim hayvanı bırakmayı çok sevmem. Erkek dişinin peşinden ayrılmıyor fakat dişi erkeği kıskanıyor gibi. Mesela erkek mama yerken dişi yemeyecek olsa bile onun yanına gelip onu kovalıyor. Çirkef bi kişiliği var, erkek çok üstüne geldiğinde dişinin kur maksatlı, dişi bazen durduk yere erkeği gagalıyor ama zarar verme amacı olmadan. Dişiyi satın almadım, köyde kendi geldi. Belki de dışarıda bir şey yaşadığı için böyledir.
Kuşu değiştirin demiyorum galiba yanlış anladınız benim kuşumda aynı durumu yaşadı şu an 3 kuşum var yeni bir erkek kuş sahiplendim ve şu an onunla anlaşıyorlar sahiplendiğim kuş yaş olarak daha büyük ama diğer kuşum yaş olarak daha küçüktü bu arada ikiside boyut olarak dişi kuşumdan büyük (cinsinden kaynaklı) yani yeni bir kuş sahiplenin ikisi için ya da hangisi daha kızılmışsa onun için bir kuş sahiplenmenizi tavsiye ederim.

Şuan için durum bu şekilde, ikisi de oldukça heyecanlı ve hareketli, dişi yuvalığın önündeki çubuğu kemiriyor ara sıra, kalamar kemiği ve alçı bloğunu kemiriyor, bol bol yem yiyorlar. Mama takviyesi ve ayrı bir kapta havuç rendesi veriyorum. Kafeslerini salondan alıp daha sakin ve ışık gören yatak odama koydum, giren çıkan pek olmuyor bu odaya fakat bu seferde yalnız kaldıklarında çok uykucu oluyorlar, ben yanlarına gelince uyanıp hareketleniyorlar.

Ekli dosyalar

• 9FD955B9-EAF7-414A-9968-F59E8FB1AF42.jpeg
    9FD955B9-EAF7-414A-9968-F59E8FB1AF42.jpeg
    834.5 KB · Görüntüleme: 28
  • 72E7595F-CEDC-490F-8DB9-F3D6E1E14C2B.jpeg
    72E7595F-CEDC-490F-8DB9-F3D6E1E14C2B.jpeg
    678.6 KB · Görüntüleme: 25
Kuşunuz zamanla çifleşecektir kuşunuzu az girilen bir odaya götürebilirsiniz üzerine örtü örtebilirsiniz dediğim gibi 1 ay içinde çifleşirler

Kuşlarınızla çok ilgilenmeyin. Onlara ayırma sistemi uyguluyabilirsiniz Çok etkili bir sistem
İnternette detaylı bir şekilde açıklıyorlar iyi günler

Geri