Hobi Amaçlı Yetiştirmede Tavsiyeleriniz Neler?

MehmetD.

Yeni Üye
Herkese merhabalar,

Çocukluğumdan itibaren muhabbet kuşlarını severim. Eskiden dişi kuşum vardı tek besliyordum. Çiftleştirmek istedim başarılı olamadım. Meğer herşey göründüğü gibi al getir koy yavru versinler değilmiş.

Uzun bir aradan sonra bu merak tekrar sardı beni. Hobi amaçlı bir kaç hayvan besliyorum. Muhabbet kuşu üretimini de hobi amaçlı başlamak istiyorum. İnternette biraz araştırma yaptım fakat kafam karıştı. Çünkü güvenebileceğim üretim hanesi olan kimse yok. Mahalle kuşçusundan gidip aldığımda ne derece güvenebilirim ki. Üretim konusunda hiç tecrübem yok. Ben bahar aylarında yaza doğru yavru almak istiyorum. Biraz sabırsız olduğum için ve hobiye yeni başlayacağım için yavru almak için 6-9 ay beklemek istemiyorum.

Sizce nasıl başlamalıyım? Çok araştırdım kafam çok karıştı bana yardımcı olabilir misiniz? 1 takım olarak düşünüyorum, 250 - 300 tl gibi bir bütçe ile başlayabilirim. Kaliteli ve kolay kuş yetiştirmek istiyorum.

Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhaba

İlanlar bölümünde takımlar var yumurtalı takımlar var bir bakın isterseniz

Forumda İzmir ve Manisa'da üretim yapan, oldukça güvenilir kişiler var. İlanlar bölümüne göz atıp ulaşabilirsiniz. Sorularınız için üreticilerle birebir görüşmenizde yarar var.

İlanlar bölümünde izmir yada manisa üreticilerinin ilanı bulunmadığından kimseyi göremiyorum. Mümkünse izmir içerisinden üreticiler benimle bu konu altından irtibata geçebilir mi?

Kuşlarınızı damızlık altı yani 4-5 aylık alırsanız ( kaliteli büyütülmek kaydıyla ) daha az beklersiniz yavru almak için , Irk olarak da çek yerli gibi üretimi kolay kuşlarla başlamanız sizin için daha iyi olur

Kuşlarınızı damızlık altı yani 4-5 aylık alırsanız ( kaliteli büyütülmek kaydıyla ) daha az beklersiniz yavru almak için , Irk olarak da çek yerli gibi üretimi kolay kuşlarla başlamanız sizin için daha iyi olur

Teşekkür ederim

Hobi olarak yapmak istiyorsanız yeni yavru alıp büyütüp daha sonra üretime dönmeniz daha iyi bir seçenek olur.Üretimhaneleri gezerek bakımını beğendiğiniz uygun bir yerde ebeveynlerinede bakarak seçim yaparsınız yavru hazır olduğunda yada hazır varsa gidip alırsınız.Ben o kadar sabırlı değilim diyorsanız ya buradan irtibata geçilebilir yada üretim yerlerindeki eş tutmuş beğendiğiniz kuşlar olabilir.Aldığın yerde bakımlarına koşullarına bakıp öyle karar vermelisiniz.En son seçenek bilezikli bir çift almak ki öyle gerçek bileziğe sahip genelde jumbo(show) muhabbetler oluyor doğal olarak fiyatları da biraz fazladır.

Bugün evcil hayvan satıcılarını dolaşırken muhabbet kuşu almak için 2 seçeneğim oluştu ama karar veremedim. Sizlere tecrübeli abilere,kardeşlerime danışmak istedim. Sizin yorumlarınız ile alacağım veya şansımı biraz daha deneyeceğim.

1. seçenek;
üretimcinin biri ile tanıştım ve kendisinde 1 takım yerli olduğunu söyledi. 5. kuluçkasına yatmış 1,5 yaşında falan olduğunu söyledi. Altındaki yumurtaları büyüttükten sonra satabileceğini söyledi. İngiliz türüne geçmek istiyormuş. Elindeki yerlileri çıkaracakmış.

Tabi kuşları görme şansım olmadı ama telefonunu aldım isterseniz resimlerini isteyebilirim.

2. seçenek;
Petshop dükkanına girdiğimde muhabbet kuşlarına göz gezdirdim. Hepsi yerli tür. Gözüme çarpan 1 çift oldu. Erkek ve dişi sağlıklı ve temiz görünüyorlardı. Kafesde tünek olmadığı için pek yanyana sabit duramıyorlardı. Başka kuşlardan dolayı sürekli oradan oraya gidiyorlar ama sıklıkla yanyana gelip gagaları ile zarifçe birbirlerine tıklatılayorlardı. (Tam olarak anlatamadım sanırım :) )

Tabi petshopdan kuş alınmaz diye çok duyuyorum. Neden alınmaz bilmiyorum ama bu bir seçenek olabilir gibi. Yaşlarını sorduğumda 6-7 ay falan dedi tam net bilemiyor. Sadece 1 yaşını doldurmadıklarından emin olarak konuştu.

Sizce hangisini seçmeliyim. Bu süre içerisinde yarında bir yerlere gitmeyi düşünüyorum. Bir şeyler daha bulursam paylaşırım.

Ayrıca 3. bir seçeneğim daha var ama nasıl olur bilemiyorum.
Ablamın erkek kuşu var. kaç yaşında bilmiyorum. Bir dişisi vardı ve sürekli heryere yumurtladığı heryer yavru olduğu için dişiyi ayırmışlardı fakat dişisi ayırınca baya bir süre sonra ölmüş. Şimdi erkek tek duruyor acaba o erkeğe mi dişi bulsam. ?

Üçünü de tavsiye etmem.
1. Beşinci kuluçkasını yapmış, artık üretimin sonuna yaklaşıyor.
2. Petshoplarda genellikle fabrika gibi üretimi yapılan, pek de sağlıklı olmayan koşullarda bakılan kuşlar satılıyor.
3. Sağlıklı bir dişi bulabilirseniz olabilir ancak yavruyken alıp eş yaparsanız kuşlarınızı da tanımış olursunuz.

3. seçeneğin bana maliyet açısından çok büyük faydası olacak. Değerlendirmek istediğim bir fikir. Peki bunu değerlendirmek istersem nasıl bir yol izlemem gerekir? Kuşçuya gidip kafesinin içine salıp anlaştığı dişiyi almam mı gerek? başka bir tavsiyeniz var mı?

Ben yavru almak isterim ama ya anlaşamazlarsa diye korkuyorum. Yavruyken bi erkek bi dişi aldım diyelim. aylarca bekleyeceğim. Sonra dişi erkeği beğenmeme ihtimali olacak yada erkek dişiden zayıf kalırsa anlaşamazlarsa, dişi yavru yapmaz yuvalığa girmezse falan. Bu 2. durumun olumsuz olma ihtimali nasıldır?

Pek fazla bilgim olmadığı için sorularım saçma gelire kusuruma bakmayın lütfen.

Dişinin eşini seçmesi her zaman daha iyidir. Hangi seçenek olursa olsun bu durumu unutmayın. Yavruyken birarada olan kuşların eş olma ihtimali de yüksektir

O zaman dişinin eşini seçmesi için ablamın kuşunu alıp dişi bulsam onu nasıl yapabilirim? Dediğim gibi kuşcuya gidip kafese mi salacağım yoksa başka yöntemleri var mıdır?

Dediğim gibi, en sağlıklısı dişinin erkeği seçmesidir. Kuşçuya mı götürürsünüz veya eve getirip dener misiniz orası size kalmış

Geri