Hiç kum yemiyor

Nekoysam

Yeni Üye
Çok güvendiğim petshop bozuk yem satmış. Üstelik 2 sene geçmiş üstünden çok geç fark ettim. Hemen değiştirdim yemini tabii ki. O zamandan beri kuşta bi tuhaflık var. Solunum sıkıntısı varmış veteriner tavsiyesiyle baytril vitamin karışımı veriyorum iki gündür. Kuşun yemini değiştirmeme rağmen yeni yemi yerken de kırmayıp fırlattığı yemler oluyor. Sürekli yem yemek istiyor. Önceden çok fazla kum yerdi şimdi hiç yemiyor. Sürekli uyuyor. Yem yerken kafasını silkeliyor. Fırlattığını tekrar yemeye çalışıyor. Kafesin dibine düşen yemleri yemeye çalışıyor. Kafesi yemle dolu oysaki. Ne yapabilirim ben bu kuşa. Önceden hiç yapmazdı böyle. Solunumu da daha kötüye gifiyor gibi geldi

Çok güvendiğim petshop bozuk yem satmış. Üstelik 2 sene geçmiş üstünden çok geç fark ettim. Hemen değiştirdim yemini tabii ki. O zamandan beri kuşta bi tuhaflık var. Solunum sıkıntısı varmış veteriner tavsiyesiyle baytril vitamin karışımı veriyorum iki gündür. Kuşun yemini değiştirmeme rağmen yeni yemi yerken de kırmayıp fırlattığı yemler oluyor. Sürekli yem yemek istiyor. Önceden çok fazla kum yerdi şimdi hiç yemiyor. Sürekli uyuyor. Yem yerken kafasını silkeliyor. Fırlattığını tekrar yemeye çalışıyor. Kafesin dibine düşen yemleri yemeye çalışıyor. Kafesi yemle dolu oysaki. Ne yapabilirim ben bu kuşa. Önceden hiç yapmazdı böyle. Solunumu da daha kötüye gifiyor gibi geldi
Baytrili kullanmaya devam edin. Çok fazla kum tüketimi doğru değil, kafeste mineral blok varsa gerekli de değil.

Hastalığı sebebiyle iştah kaybı yaşaması normal. Yem taze mi kontrol edin. Karışım oranı nasıl?
Oran hakkında fikrim yok görüntüsü şöyle arada renkli parçalar var zararlı olduklarını duyduğumdan onları ayıklayıp veriyorum. Bozuk yem var mıdır içinde sttsi normaldi bunun ama. Bozuk yeme verdiğiyle benzer tepkiyi veriyor bazen.
Son geçerlilik tarihi: 13 Şub 2021

Oran hakkında fikrim yok görüntüsü şöyle arada renkli parçalar var zararlı olduklarını duyduğumdan onları ayıklayıp veriyorum. Bozuk yem var mıdır içinde sttsi normaldi bunun ama. Bozuk yeme verdiğiyle benzer tepkiyi veriyor bazen.
Son geçerlilik tarihi: 13 Şub 2021
Darı çoğunluklu normal yem. Büyük ihtimalle yem ile alakalı değildir. İştahını açması için dal darı veya aspur verilebilir.

Konu içindeki mesaj 'Baytril' https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/baytril.83560/post-763808

@Recai SULAMİS

Aynı etken maddeli (muadilini) başka bi ilaç alabilirsin gerçi ama onu da vermezler büyük ihtimalle.
Bir ilaç daha önermişlerdi veterinerden alabileceğim. Fakat hiçbi veterinerde baytrill harici bulamadım. Kimilerinde baytrill dahi yoktu. Kuşlara gerçekten önem vermiyorlar

Baytril çok ağır bir ilaç yanlış bilmiyorsam. Fayda etmiycekse kullanımının faydasından çok zararı olur bence ama tabi daha bilgili birinin ( @Recai SULAMİS ) yorum yapması daha doğru olur.
Evet doğru ağır bir ilaç bu yüzden kullanım sonrasında probiyotik öneriyoruz. Baytril geniş spektrumlu bir ilaç olduğundan direkt olarak solunum yoluna etki etmeyebiliyor, yine de solunum yolu enfeksiyonu gibi durumlarda da kullanıldığında etkisi görülebiliyor. Hali hazırda başlamamış olsa kullanma derdim ama zaten başlamış.

Geri