Hazır yumurta maması kullanımı

Eymen yiğit

Yeni Üye
Merhabalar bugün hazır yumurta maması aldım nasıl kullanacağımı bilmiyorum nasıl kullanıldıpını kuşlara nasıl doğru şekilde verebileceğimi söylerseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler sağlıklı hobiler.

Öncelikle kuru şekilde yemliğine koyun verin. Kuru yemeye alıştırmaya çalışın. Yemezse 3 gün içinde yazın. Ben mamaların nemlendirilmesinin çok doğru olmadığını düşünüyorum. Mümkün olduğunca kuru verin. Yumurtayı da ayrı verin bana kalırsa.

Şimdilik sürekli dursun eğer aşırı yemeye başlarlarsa miktarı azaltırsınız.

Kuru olduğu için kolay kolay bozulmuyor. Uzun süre durabilir. Selçuk hocanın dediği gibi kuru ve sade yemesi daha iyi olur, sizi de ugrastirmaz mama hazırlamaya gerek kalmaz. Bozulmuyor desem de dikkat etmek lazım. Pelet yemlerin daha dayanıklı olduğunu söylemelerine rağmen onların da kurtlandığını gördüm.

Kuru olduğu için kolay kolay bozulmuyor. Uzun süre durabilir. Selçuk hocanın dediği gibi kuru ve sade yemesi daha iyi olur, sizi de ugrastirmaz mama hazırlamaya gerek kalmaz. Bozulmuyor desem de dikkat etmek lazım. Pelet yemlerin daha dayanıklı olduğunu söylemelerine rağmen onların da kurtlandığını gördüm.
Hocam kurtlanması kötü değil bilakis iyidir. Kurtlanmayan meyve kimyasal içerikli demektir. Doğru saklama koşullarına uyulmadığında bozulur da kurtlanır da...

Peki yemliklerinde kaç saat dursun

Kabuğu soyulmuş haşlanmış yumurtanın en fazla 2 saat içinde tüketilmesi gerektiği söyleniyor. Eğer nemlendirirseniz 2 saat sonra dökün çöpe. Kuru ise bozulması daha zor. Ben de kuru vermiştim kuşlara hazır yumurta maması.

Hocam kurtlanması kötü değil bilakis iyidir. Kurtlanmayan meyve kimyasal içerikli demektir. Doğru saklama koşullarına uyulmadığında bozulur da kurtlanır da...
Defne yaprağı da vardı vakumlu kabın içinde ama yine de bozulmuş. Çok tohum var abi falan tohum filan tohum derken takibi zor oluyor bir de pelet deneyelim dedik onu da kurtlandırdık. Rasyona tam geçip bütün tohumları toprağa saçacağım. :)

Bu arada yumurta mamasına az biraz tarçın ve kekik koyabilirsiniz. Çay kaşığının ucu kadar tane dal darı koyarsanız daha iştahlı tuketebilirler.
Merhabalar bugün hazır yumurta maması aldım nasıl kullanacağımı bilmiyorum nasıl kullanıldıpını kuşlara nasıl doğru şekilde verebileceğimi söylerseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler sağlıklı hobiler.

Defne yaprağı da vardı vakumlu kabın içinde ama yine de bozulmuş. Çok tohum var abi falan tohum filan tohum derken takibi zor oluyor bir de pelet deneyelim dedik onu da kurtlandırdık. Rasyona tam geçip bütün tohumları toprağa saçacağım. :)
Tohumlar bitene kadar kullanın hocam neden döküyorsunuz tohumları. Eğer bayatlamamışsa tabi.

İşin şakası tabi hocam. Bitirmeden geçmeyeceğim.

Rasyon yemi daha sipariş etmedim abi. Elimde pelet yem vardı versele laga'nın. İkisi arasında fark olduğunu söylemiştiniz ben de araştırdım biraz, rasyon yem daha mantıklı geldi.

Pelet yemi ise mayıs gibi almıştım az bir miktar bölünmüş olarak. Zor alıştılar ama tüketiyorlardi. Başka tohumlarla da karıştırdım sade olarak da ayırdım. Hem karışım hem de sade pelet olan iki kutu da güvelenmiş. İçinde pelet olmayan diğer yemler temiz.

Rasyon yemi deneme aşamasındayım. Ondan soruyorum. Bakalım işlevsel mi... görecez..

Geri