hastalık

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan darsh
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

darsh

Yeni Üye
kuş birkaç gündür hasta, kanatları düşük gibi, genel olarak keyifsiz. Sanırım kakasını yaparken zorlanıyor sağa sola sallıyor kendini. Görüntü de bu şekilde. kabız mı oldu acaba? Resim yüklemeyi başaramadım. O yüzden link olarak ekliyorum.

Kuşunuzu kanatlı uzmanına götürün röntgen çektirin popo kısmı şişmiş

Kabız ise tuvaletini yapamaz veya az yapar kuru sert olur dışkılar ve kuş halsizlik de yaşayabilir. Anlarsınız kabızlık olduğunu. Eğer kabızlık varsa saf sızma zeytinyağında 2 damla ağzına damlatın yani 2 damla içsin. Temiz bir damlalıkla damlatabilirsiniz veya iğnesiz şırınga ile. verebilirsiniz. Anüsüne de(dışkılama yeri) içine 1 damla zeytinyağı damlatın. Elinize de birkaç damla damlatıp kuşun poposunu nazikçe ovun masaj yapın. Bu işlemden 1 saat sonra da 30 ml içme suyuna 1 nohut tanesi kadar karbonat ekleyin karıştırın kuş içsin birkaç yudum da. Elektrolit takviyesidir, önemlidir.
Eğer karbonat yoksa sade maden suyunun kapağını açın çalkalayın gazını iyice alın ve 125 ml içme suyuna 25 ml maden suyunu ekleyin ve kuşun suluğuna koyun. Kafeste sadece 1 suluk olsun ve kuş içsin. Sonra gelişmelerden bizi haberdar edin.

En başta yapmanız gereken şey ; poposunu ıslatın biraz yapışan dışkı yumuşadıktan sonra kalıntılarını temizleyin güzelce. Ve sonra birdlower hocamın dediklerini uygulayın. Popoya 2-3 damla da olabilir fazlanın zararı olmaz.

Geri