Hasta muhabbet kuşu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan themy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

themy

Yeni Üye
Herkese merhabalar, 5.5 yaşındaki muhabbet kuşumuz titriyor hafif ateşi vardı pek yemek yemiyor su içmiyor tavuk gibi duruyor sürünerek yürüyor ve hızlı nefes alıp veriyor tünekte duramıyor düşüyor veterinere götürdüm vitamin ve flagly antibiyotik verdi ilk gün kullandık hemen fayda vermez ama başka öneriniz var mı acaba?

Görüntüleri linktedir;
https://hizliresim.com/7t7qzo0 dışkı fotoğrafı

https://hizliresim.com/pmfc6no bu şekilde duruyor

Merhabalar
Kuşunuzun durumu ciddi görünüyor. Dışkısı kötü. Ve kafes tabanına inen kuşlar genelde ağır derece hasta olup birçoğu maalesef ölür. Zaman kaybetmeden kanatlı alanında uzman veteriner hekime götürmelisiniz.

Merhabalar
Kuşunuzun durumu ciddi görünüyor. Dışkısı kötü. Ve kafes tabanına inen kuşlar genelde ağır derece hasta olup birçoğu maalesef ölür. Zaman kaybetmeden kanatlı alanında uzman veteriner hekime götürmelisiniz.
Veterinere götürdüm vitamin ve flagly adında antibiyotik verdi 5 gün kullandırın dedi

Veterinere götürdüm vitamin ve flagly adında antibiyotik verdi 5 gün kullandırın dedi

Veterineriniz kanatlı alanında bilgili bir hekimse onun verdiği ilaçları kullanın. Bu süreçte zeolitli mama ile destek vermeniz de iyi olur kuşa direnç kazandırmış olursunuz. İnternetten veya aktardan zeolit temin edin ama temiz olması şart. Akvaryum tabanına koymak için satılanlardan olmayacak.
Toz formunu alın eğer yoksa taş boyutunda varsa ondan biraz alırsınız ve evde havanda iyice dövüp elekten geçirirsiniz pudra şekeri boyutunda olsun. Sonra kuşlar için üretilmiş elle besleme maması alın şekersiz olmalı,mamayı hazırlarken içine 1 pirinç tanesi kadar da zeolit tozu ekleyin ve günde 2 kez 2.5 ml mama verin sabah ve akşam,3 kez de verilebilir açlık durumuna göre. Mama sıcak olmasın el yakmayacak sıcaklıkta olsun ılık.
Bilen birisini bulup besleme yaptırabilirsiniz,bilgi gerektiren bir işlemdir herkes yapmamalı. 10 gün boyunca zeolitli mama verin.
Ayrıca antibiyotik kullanımı zararlı bakterilerle beraber yararlı bakterileri de öldürür bu yüzden antibiyotik öncesinde ve bitiminde kuşa takviye vermek gerekir. Antibiyotik öncesinde 3 gün art arda probiyotik takviyesi ve 1 gün multivitamin takviyesi verilir kuş hazırlanır sonra antibiyotik verilir. Antibiyotik kullanımı bittikten hemen sonra da 3 gün art arda probiyotik,ertesi gün multivitamin takviyesi verilir yararlı bakterili kazanmak ve kuşa direnç kazandırmak için.
Bu süreç önemli olduğu için kuşa direnç kazandıracak takviyeler vermelisiniz.
Daha sonra da kuşu tekrar veterinize götürüp hastalığın geçip geçmediğini kontrol ettirin.
Geçmiş olsun

Önerdiğiniz probiyotik var mı
Röhnfried marka tavsiye ediyorum,Alman malı profesyonel üründür. Fakat piyasada sahteleri de varmış duyuyoruz böyle şeyleri. Güvenilir satıcılardan almaya dikkat edin.
Grpet,Karadenizpetten temin edebilirsiniz 20 gr Entrobac almanız uzun süre yeterli olur zaten.
Gervit-w multivitamin de almanızı tavsiye ederim 18 adet vitamin vardır içinde kuşa direnç katar. 30 ml almak uzun süre yeterli olur.

Geri