Hareketsiz ve zayıf muhabbet kuşu (fotoğraflı)

Gürkan_82

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık iki ay önce resimde görüln muhabbet kuşunu aldım.

1. Geldiği zaman 3-4 gün yem yemedi ve hateketsizdi .Buradan okuduğum kadarı ile alışma evresi dedim. 5. günde yemin içinden sadece aspurları seçip yemişti. Yemini yeniledim fakat bundan 1 hafta sonra açlıktan ölecek duruma geldi yinede normal yemi yemedi.

2. Sade aspur aldım yemlikte yine az yedi. Daha sonra yemi tabağa koyup tabana koydum daha iyi yemeye başladı. Ayrıca yulafıda elden veririsek yiyor.

3. Geldiği zaman kuyruk tüyü kopmuştu hala yerine gelmedi. Göğüs kemiğini elimle hissedebiliyorum. Kanat tüylerini soran olabilir; yüksek bir yere konup orada saatlerce yem yemeden su içmeden hareketsiz beklediği için yapmak zorunda kaldım.

4. Kafesinde gaga taşı ve kemiği var fakat dokunmuyor. Günlük vitamin vermeye çalışıyorum. Yanımıza hiç gelmiyor kendi halinde takılıyor. Bu günlerde kabarma ve uyuma başladı. Ayrıca resimlerdeki gibi sırında ki tüylerde ters yönde çıkmalar var gibi.

Ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    802.7 KB · Görüntüleme: 63
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 64
  • 5.jpg
    5.jpg
    394 KB · Görüntüleme: 65
  • 1.jpg
    1.jpg
    53.5 KB · Görüntüleme: 48
Kanatlarını neden kestiniz anlamadım.o hayvan yem yemiyorsa 1 saat sonra kafese koyun orada yer benim kuşum hep kafes dışında bazen uzun süre yemezse yanına götürüyorum yiyor veya kafese koyarım 1 saat kadar yemek yedikten sonra çıkarırım.göğüsü tuhaf gelmedi bana ama daha deneyimli arkadaşlar yorum yapsın o konuda.eğitim işini yanlış yapmışsınız.kuş zaten yetişkin gözüküyor.

Kuşunuzun kanatlarını kesmekle yazık etmişsiniz tamamen strese sokmuşsunuz kanatlarını çekince zayıflaması normal çünkü kuvvetini kanatlarına veriyor .

Arkadaşlar haklısınız ama bu kuş kanatları varken de yem yemiyordu ve hareketsizdi. Yukarıda da yazdım.

Kuş sadece merdiven ile ulaşabileceğimiz bir yere konup orada saatlerce hiç kıpırdamadan kabararak bekliyordu. Bu haliyle de bir ay bekledim zaten.

Bu haliyle en azından ulaşabiliceğim yerde duruyor ve en azından elimle yem yedirebiliyorum.

Zaten sadece aspur ve yulaf yedigini başka bir şey yemediğini yazmıştım.

Aşağıdaki resimde kullandığım/denediğim yemler var. Durumun sadece kanatlardan olamayacağını değerlendiriyorum ve elimden geleni yapmaya çalıştığımı düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20181101_163136.jpg
    IMG_20181101_163136.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 32
Çok tohumlu kapalı pakette satılan markalı yemlerden alın. O istediğini seçer yer zaten. Denilmiş yineleyeyim kanat kesmek yanlış. Taze meyve sebze verin. Yulaf içi verin. Dışkıları normal. Yumurta maması yapın yesin.(yumurta çabuk bozulduğu için kafeste bir günden fazla kalmasın)

Geri