Hapşırma

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan wyzab
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

wyzab

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba, 5.5 aylık dişi, 3 yaşında erkek kuşum var. Dişi üç aydır erkek üç senedir benimle. Şükür sağlıkları yerinde, dışkıları normal, kafeslerinde yeterli alanları var kalamar kemiği, gaga taşı, mineral blok, akıllı yemlik vs vs. Tünekler ahşap. Haftada bir mama veriyorum. Herşey yerinde gibi ancak bir aydır çözemediğim bir problem var. Erkek kuşum hapşırıyor. Enerjisinde düşme yok, iştahı yerinde, ceryan söz konusu değil, kafesi üç günde bir temizlemekten resmen pskolojim bozuldu. Denemediğim vitamin probiyotik kalmadı. Suyuna limon damlat defiler onu dahi yaptım. Lütfen bana bir akıl verin. Adam akıllı kuştan anlayan veterinerde bulamadım, istanbuldayım. Lütfen yardımcı olun bana..

Ayrıca sık sık tünekte gagasını yüzünü kaşıyor bu hareketinede anlam veremiyorum. Vitaminler vs herşey tam. Gerçi çok canlılar keyifler yerinde hayvan hasta gibi değil ama hapşırma ile bu kafa kaşıma işi çok kafamı bozuyor. Ayrıca göz nezlesi olanilirler diye üç gün gözlerine bir damla gentagut göz damlasıda kullandım.

Kuşlar gaglarını ve kafalarını tünekte ve tellerde kaşırlar bu normal bir davranış. :) Hapşırması için net bir şey söyleyemem fakat alerji veya burnuna kaçmış tüy parçacığı olabilir.

36612
Burnu temiz tüy kaçmış olamaz sanırım başka bir şey olabileceğini söyleyen birileri var ise lütfen bilgilendirsin..

Kuşlar gaglarını ve kafalarını tünekte ve tellerde kaşırlar bu normal bir davranış. :) Hapşırması için net bir şey söyleyemem fakat alerji veya burnuna kaçmış tüy parçacığı olabilir.
Cevabınız için de teşekkür ederim

Gözüne damla kullanmanızı gerektirecek bir durumu yok bence. Günlük taze meyve sebzesini verin. Soğuk vermeyin ayrıca soğuk havadan ve cereyandan da koruyun.

Gözüne damla kullanmanızı gerektirecek bir durumu yok bence. Günlük taze meyve sebzesini verin. Soğuk vermeyin ayrıca soğuk havadan ve cereyandan da koruyun.
Kestim zateb damla vermeyi, hapşırıyor dediğim için göz nezlesi olabilir demişlerdi verin dedikleri için verdimde etki etmedi, teşekkür ederim cevabınız için. Meyve sebze olarak ne vereyim ne önerirsiniz.

Hocam ilk olarak kesin sonuca varılmadan kuşlarda kesinlikle göz damlası,krem,ilaç türebi hiçbir kimyasal kullanmayın iyileştireceğim diye yanlış ilaç kullanımından kuşa zarar verirsiniz mazallah.
Yukarda @Melih.S59 arkadaşında dediği gibi kuşların gagalarını ve başlarını tüneğe sürtmeleri çok doğal bir davranış. O konuda endişelenilecek bir durum yok gün içinde ara ara yaparlar bu hareketi.
Sizin sorununuza gelirsek bence kuşta herhangi bir hastalık yok benim ilk gözüme çarpan ve hapşurma sebebi olarak düşündüğüm şey etraf kirlenmesin diye kafesin etrafına sardığınız kafes tülü. Şöyle örnek vereyim uzun süredir yıkanmamış tozlu bir perdenin dibinde sürekli hareket edin tozlar burnunuza kaçacak ve hapşuracaksınız. İlk olarak kafesin etrafındaki tülü çıkartın birkaç gün gözlemleyin hapşurmanın devam edip etmediğini. Tahminimce hapşurma kesilecektir ama eğerki kesilmesse başka seçenekler üzerinde durabiliriz.
Bunun haricinde @Hayvansever03 arkadaşın dediği gibi taze meyve sebze vermeyi ihmal etmeyin. Sularına probiyotik,ve multivitamin takviyeleri yapabilirsiniz ara ara.
Bu arada maşallah erkeğinize çok güzelmiş.

Hocam ilk olarak kesin sonuca varılmadan kuşlarda kesinlikle göz damlası,krem,ilaç türebi hiçbir kimyasal kullanmayın iyileştireceğim diye yanlış ilaç kullanımından kuşa zarar verirsiniz mazallah.
Yukarda @Melih.S59 arkadaşında dediği gibi kuşların gagalarını ve başlarını tüneğe sürtmeleri çok doğal bir davranış. O konuda endişelenilecek bir durum yok gün içinde ara ara yaparlar bu hareketi.
Sizin sorununuza gelirsek bence kuşta herhangi bir hastalık yok benim ilk gözüme çarpan ve hapşurma sebebi olarak düşündüğüm şey etraf kirlenmesin diye kafesin etrafına sardığınız kafes tülü. Şöyle örnek vereyim uzun süredir yıkanmamış tozlu bir perdenin dibinde sürekli hareket edin tozlar burnunuza kaçacak ve hapşuracaksınız. İlk olarak kafesin etrafındaki tülü çıkartın birkaç gün gözlemleyin hapşurmanın devam edip etmediğini. Tahminimce hapşurma kesilecektir ama eğerki kesilmesse başka seçenekler üzerinde durabiliriz.
Bunun haricinde @Hayvansever03 arkadaşın dediği gibi taze meyve sebze vermeyi ihmal etmeyin. Sularına probiyotik,ve multivitamin takviyeleri yapabilirsiniz ara ara.
Bu arada maşallah erkeğinize çok güzelmiş.
Çok teşekkür ederim cevabınız için, tülü her ne kadar silkelesemde tamamiyle yıkamamıştım. Tülü çıkarıp güzelce yıkayayım, tülde takmadan gözlemleyeyim. Teşekkür ederim kuşum için söylediklerinizede :)

Kestim zateb damla vermeyi, hapşırıyor dediğim için göz nezlesi olabilir demişlerdi verin dedikleri için verdimde etki etmedi, teşekkür ederim cevabınız için. Meyve sebze olarak ne vereyim ne önerirsiniz.
Hapşurma ile göz nezlesi o kadar alakasız ki... yanlış yönlendirme sonucu kuşun sağlığına zarar gelebilirdi, Allah korusun.
Elma, armut, havuç, maydonoz sapı, ıspanak sapı, kayısı vs gibi besinler verebilirsiniz.

Kafeste tül kullanıyorsanız.bir yedek alıp haftada 1 yıkamanızı öneririm.bu şekilde sürekli temiz tül kullanmış olursunuz.tül kullanımı kuşlarda astıma sebep olabiliyor bu nedenle temizliğine dikkat etmek önemli.benim kuşlarımda aynı şeyleri yaşadım fakat sizin kuşunuzda anormal bir hapşırma yoksa hasta olmayabilir.yinede iyice gözlemleyin sıklığı şiddeti artıyor mu bakın.benim önce 1 kuşumda hafif hapşırma vardı zamanla şiddeti arttı ve en son öteki kuşuma geçince hastalık olduğunu anladım,tedavi uyguladım.keyifleri falan hep yerindeydi.iyice emin olmadan bir tedavi uygulamayın.

Evinizde amoksisilin etken maddeli antibiyotik varsa 4-5 gün kullanın. Hapşurma uzun zamandır devam ediyorsa kuş hastadır. Mama veriyorsanız az sarmısağı ya havanda dövüp yada çok ince kıyıp mamaya karıştırabilirsiniz. Amoksisilin'e ilave olarak.

Geri