Halsizlik, kanat çıkmama, konuşmama vs.

OsmanSezen

Yeni Üye
Merhabalar, yaklaşık 5 ay önce yeni yem kırmaya başlamış bir muhabbet kuşu aldım. Aldığım ilk andan itibaren elden inmeyen 1 hafta içerisinde alışan ve 2 ay sonrasında konuşmaya başlayan mükemmel bir kuşum oldu. Ancak son 1 aydır bazı problemlerimiz var.

Yaklaşık 1 buçuk 2 ay önce sağ kanadının uzun tüyü düştü. Tüy değiştirme döneminde olabilir diye düşünerek önemsemedim. İlerleyen zamanda bunun kuşumun uçması açısından sorun oluşturduğunu gözlemledim. Bir kaç kez sert bir şekilde duvara ve kapıya çarptı. Sonrasında kuşu aldığım yerle konuştum. Kanadının 2-3 haftadır hiç çıkmadığını belirttim. Avi-vit adlı vitamini bir hafta boyunca hergün bir çaykaşığı suyuna karıştırmamı ve değiştirmemi söyledi. Tedaviyi uyguladım ama hiçbir sonuç alamadım. Bu sırada kuşum konuşmayı bıraktı, zamanla ötmeyi de bıraktı. Önceden ben konuşunca can kulağıyla dinlerdi artık oralı bile olmuyor. Oyuncağıyla severek oynarken oyuncağa sinirlenmeye ve hiç oynamamaya başladı. Belki sıkılmıştır diye düşünüp oyuncağı değiştirdim ama sonuç değişmedi. Uçarken çarptığı için dışarı bırakmayı kestim. Strese girmesin die bıraktığım nadir zamanlarda uçmuyor, bir köşede uyukluyor. Kafesin içinde ise oldukça normal davranıyor. Kaşınıyor, yiyiyor içiyor.

Yazı bazıları için uzun olabilir
ÖZET
Yaklaşık 2 aydır kopan uzun kanat tüyü çıkmıyor. Avi-vit bir hafta boyunca uygulandı sonuç alınamadı. Serbest bırakıldığında uçamıyor ve dengesini sağşayamıyor, bir köşede sessizce uyukluyor. Durgunlaştı,konuşmayı bıraktı ve agresifleşti.

Neler önerirsiniz ?

34249
34250
34251
34252
34253
34254
34255
34249
34250
34251
34250
34250

Umarım resimler yeterli olur. Çekmemi istediğiniz.görmek istediğiniz özel bişey varsa çekip koyabilirim.

Yulaf içi verin, taze meyve sebze verin. Bunlar tüy gelişimi için faydalı. Kafesini dezenekte edin ve bence ızgara alın kafese. Ayakları dışkı ile temas etmez.

Denge için b vitamini öneriyorum kaliteli markanın b vitaminini alın suluğa damlatın.

Markalar ve kaliteler hakkında hiç bilgim yok. Öneride bulunabilir misiniz? Kafesin ızgarası var, kullanışsız olduğu için gazete kullanıyorum. Talimatınızla ızgaraya döneceğim

Markalar ve kaliteler hakkında hiç bilgim yok. Öneride bulunabilir misiniz? Kafesin ızgarası var, kullanışsız olduğu için gazete kullanıyorum. Talimatınızla ızgaraya döneceğim
Sera markası önerilen markalardan. Gazeteyi kemirmeleri sakıncalı çünkü baskılı olduğu için kimyasal içeriyor ben kuşlarım için A4 kağıdı kullanıyorum ve ızgara takıyorum kafese.

Geri